BIBLIOTEKA

23.03.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z doktorem Jakubem Kusiem, psychologiem z Uniwersytetu SWPS. Ekspert wyjaśnia mechanizmy, jakie nami rządzą w mediach społecznościowych. Dlaczego inaczej odbieramy te same słowa i zachowania online i offline? Dlaczego tak chętnie wchodzimy do internetowego kasyna i gramy w nim ostrzej, niż byśmy sobie pozwolili w tzw. prawdziwym życiu? No i jak z tego wyjść, jak odzyskać autonomię i przełączyć się z FOMO na JOMO – radość z przegapiania?

09.03.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

Kilka lat temu firma Amazon zaliczyła wizerunkową wpadkę, kiedy wyszło na jaw, że testowany przez nich system wspierający rekrutację wyraźnie dyskryminował CV kobiet. Jak zwykle w takich przypadkach okazało się, że zawinił brak refleksji nad danymi, na których uczył się rekrutacyjny algorytm. CV osób zatrudnionych w poprzednich 10 latach pochodziły przeważnie od mężczyzn, więc nowy system również preferował podobne.

06.03.2023

W marcowym numerze PanOptyki o naszej pierwszej rozprawie SIN vs Facebook, o propozycji ograniczeń nałożonych przez Parlament Europejski na reklamę polityczną, o zmianach w prawie komunikacji elektronicznej. Dodatkowo polecamy wywiad z Maxem Schremsem oraz podcast z Dorotą i Krzysztofem Brejzami.

23.02.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

W dzisiejszym odcinku Wojciech Klicki gości osoby znające aferę Pegasusa od podszewki: senatora Krzysztofa Brejzę, który padł ofiarą inwigilacji, będąc szefem sztabu największej partii opozycyjnej, oraz jego żonę, mecenas Dorotę Brejzę, reprezentującę go w sprawach, które senator podjął w celu pociągnięcia do odpowiedzialności osób stojących za wykorzystaniem Pegasusa.

09.02.2023
Okładka podcastu Nadzieja dla zbanowanych?

Dwie polskie organizacje zablokowane przez Facebooka – Społeczna Inicjatywa Narkopolityki i partia Konfederacja – złożyły w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozwy przeciwko platformie. 7 lutego odbyła się pierwsza rozprawa SIN vs Facebook. O jej przebiegu i nadziejach związanych z procesem mówiła Wojciechowi Klickiemu Dorota Głowacka z Fundacji Panoptykon. W podobnej sytuacji, choć jeszcze przed rozprawą, jest ​Konfederacja. O tym, co mogłaby zmienić wygrana z internetowym gigantem, mówi Maciej Gawroński, radca prawny reprezentujący Konfederację.

01.02.2023
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki o szansie na wstrzymanie prac nad projektem rządu (Prawo Komunikacji Elektronicznej), który dawał służbom jeszcze łatwiejszy dostęp do informacji o naszej aktywności w sieci. Dodatkowo piszemy o zbliżającej się rozprawie w sprawie SIN vs Facebook. Polecamy analizę nt. TikToka, przegląd raportu o (nad)używaniu technologii w czasie COVID oraz najnowsze odcinki podcastu (w tym #100).

26.01.2023

O to, jak uspołecznić technologię i czy biznesowi opłaca się działanie na rzecz środowiska – Zuzannę Skalską pyta Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

12.01.2023

W noworocznym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki podsumowują minione 12 miesięcy okiem ekspertów zaangażowanych w gorące politycznie tematy. Co się działo na froncie bezprawnej inwigilacji w Polsce? Jak wielkie platformy internetowe zareagowały na rosyjską agresję i czego oczekiwał od nich polski rząd?

05.01.2023

W pierwszym w 2023 roku numerze PanOptyki o regulacji reklamy poliitycznej i sztucznej inteligencji. Dodatkowo o wyczekiwaniu projektu zmian definicji szpiegostwa oraz o blokowaniu maili z serwerów, na których stoją bramki TOR przez Kancelarię Premiera. Polecamy ostatnie w 2022 roku podcasty Panoptykon 4.0 z Mateuszem Cholewą (Demagog) oraz Tomaszem Stawiszyńskim.

29.12.2022

W dzisiejszym odcinku prowadzący podcast Panoptykon 4.0 – Katarzyna Szymielewicz i Wojciech Klicki – rozmawiają z Tomaszem Stawiszyńskim: sceptycznym entuzjastą teorii spiskowych, filozofem i publicystą.

Strony