BIBLIOTEKA

01.06.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

Dziś obchodzimy Dzień Dziecka, ale ten odcinek jest dla dorosłych. O tym, jak rozpoznać oznaki FOMO u swojego dziecka i co zrobić, żeby nasze dzieci mogły z uśmiechem odłożyć telefony i „wylogować się” do życia, porozmawiamy z Martą Witkowską, psycholożką, która zajmuje się profilaktyką, diagnozą i interwencją w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz uczestniczy w wieloletnim projekcie badań nad FOMO prowadzonym przez NASK.

18.05.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

Kamery rozpoznające twarze. Bramki na lotniskach. Drony skanujące las, żeby wykrywać nielegalne wysypiska. I drony skanujące las na granicy, żeby wykrywać ludzi. Mówiące lodówki i Chat GPT. Systemy i urządzenia, które wykorzystują sztuczną inteligencję, są wśród nas i pełnią bardzo różne funkcje. Czasem ich błąd nic nas nie kosztuje, czasem jednak robi się poważnie, gdy wchodzimy na pole medycyny, rekrutacji czy wymiaru sprawiedliwości.

09.05.2023
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki o trudnościach w kampanii 1,5% i 14. urodzinach Fundacji Panoptykon. Dodatkowo o liście największych platform oraz wyszukiwarek, które w szczególny sposób zostaną objęte Aktem o usługach cyfrowych, o głosowaniu nad Aktem o sztucznej inteligencji oraz o wyborach Prezesa Urzędzu Ochrony Danych Osobowych.

04.05.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

Czym są duże modele językowe i czy znamy ich potencjał? Czy szum wokół sztucznej inteligencji, z którym mamy teraz do czynienia, jest uzasadniony? Jak to wszystko wpływa na prace nad AI Act i powstanie europejskiego modelu regulacji AI? O tym w dzisiejszym odcinku podcastu. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest dr Tomasz Odrzygóźdź, badacz IDEAS NCBR i doktor Polskiej Akademii Nauk.

20.04.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

W tym odcinku Wojciech Klicki rozmawia z Kubą Orlikiem, współzałożycielem inicjatywy: „Internet. Czas działać!”. Nazwa organizacji doskonale oddaje bliskie nam podejście: zamiast biadolić, Kuba wyznaje filozofię, że czas zakasać rękawy i działać. W rozmowie pokazuje różne metody na to, by odzyskać kontrolę nad technologią.

06.04.2023
Logo newslettera PanOptyka

W 137. numerze PanOptyki o dalszych losach naszej sprawy SIN vs Facebook burzy wokół TikToka w związku z przesłuchaniem jego szefa w amerykańskim Kongresie. Dodatkowo o monitoringu: na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu i w toaletach polskich szkół. Polecamy nowy podcast o uzależnieniu od mediów społecznościowych i obserwowanie naszego konta na Mastodonie.

06.04.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

Dziś w podcaście gości Magdalena Bigaj, współautorka badań nad higieną cyfrową, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci? W rozmowie z Katarzyną Szymielewicz mówi o teście higieny cyfrowej i potrzebie dyskusji o odpowiedzialności za wspólną przestrzeń cyfrową.

23.03.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

W tym odcinku Katarzyna Szymielewicz rozmawia z doktorem Jakubem Kusiem, psychologiem z Uniwersytetu SWPS. Ekspert wyjaśnia mechanizmy, jakie nami rządzą w mediach społecznościowych. Dlaczego inaczej odbieramy te same słowa i zachowania online i offline? Dlaczego tak chętnie wchodzimy do internetowego kasyna i gramy w nim ostrzej, niż byśmy sobie pozwolili w tzw. prawdziwym życiu? No i jak z tego wyjść, jak odzyskać autonomię i przełączyć się z FOMO na JOMO – radość z przegapiania?

09.03.2023
Okładka podcastu Panoptykon 4.0

Kilka lat temu firma Amazon zaliczyła wizerunkową wpadkę, kiedy wyszło na jaw, że testowany przez nich system wspierający rekrutację wyraźnie dyskryminował CV kobiet. Jak zwykle w takich przypadkach okazało się, że zawinił brak refleksji nad danymi, na których uczył się rekrutacyjny algorytm. CV osób zatrudnionych w poprzednich 10 latach pochodziły przeważnie od mężczyzn, więc nowy system również preferował podobne.

06.03.2023

W marcowym numerze PanOptyki o naszej pierwszej rozprawie SIN vs Facebook, o propozycji ograniczeń nałożonych przez Parlament Europejski na reklamę polityczną, o zmianach w prawie komunikacji elektronicznej. Dodatkowo polecamy wywiad z Maxem Schremsem oraz podcast z Dorotą i Krzysztofem Brejzami.

Strony