BIBLIOTEKA

05.05.2022

„Przed snem wysłałem kilka maili, przeczytałem wiadomości na dwóch portalach, przez godzinę oglądałem film” – brzmi jak małe czynności? A zastanawiasz się, ile twój wieczór kosztował planetę?

21.04.2022
Okładka podcastu urodzinowego

Kwiecień jest dla nas szczególnym miesiącem – właśnie mija 13. rocznica powstania Fundacji Panoptykon. Z tej okazji zapraszamy was na specjalny podcast – tym razem to my jesteśmy gośćmi i odpowiadamy na trudne pytania.

07.04.2022
Okładka podcastu Prokuratorka inwigilowana Pegasusem

W Panoptykonie jesteśmy przyzwyczajeni do sytuacji, w której funkcjonariusze państwowi twierdzą, że inwigilacja w Polsce jest pod kontrolą albo nie jest nadużywana. A co w sytuacji, kiedy to funkcjonariuszka staje się ofiarą inwigilacji?

01.04.2022

W kwietniowej PanOptyce komentujemy przyjęty właśnie projekt ustawy o obronie ojczyzny, dzięki któremu wojsko będzie miało niekontrolowany dostęp do danych milionów obywateli. Postulujemy o przemyślane systemowe rozwiązania w walce z dezinformacją, które są potrzebne w ramach cyfrowej wojny prowadzonej przez platformy w związku z agresją Rosji. Polecamy trzy marcowe podcasty, których wspólnym mianownikiem jest wojna w Ukrainie.

24.03.2022
Okładka podcastu (Polskie) służby w czasie wojny

Wydalenie z Polski rosyjskich szpiegów, zatrzymanie dziennikarza pod zarzutem współpracy z rosyjskim wywiadem, kampanie dezinformacyjne. W ciągu kilku ostatnich tygodni nawet zwykli obywatele mogą dostrzec efekty działań polskich służb specjalnych. Jak wygląda ich praca w czasie wojny?

10.03.2022

Od dwóch tygodni żyjemy rosyjską agresją na Ukrainę i wywołanym przez nią kryzysem migracyjnym. Zaczynamy dzień wojną i na niej kończymy. Zamrożeni szokującymi doniesieniami nerwowo odświeżamy strumień informacji. Ludzki odruch, nad którym przecież trudno zapanować – chcemy na bieżąco śledzić to, co się dzieje w Ukrainie i na polskiej granicy. Jednocześnie słyszymy ostrzeżenia ekspertów: „w tej wojnie dezinformacja jest jednym ze skuteczniejszych oręży”. Okazuje się, że widzieć, nawet jeśli chodzi o nagrania z miejsca zdarzenia, nie znaczy wiedzieć, a tym bardziej rozumieć. Każde doniesienie z frontu i każde ostrzeżenie o nadchodzącej katastrofie powinno wzbudzić naszą czujność, zanim pozwolimy sobie panikować.  

04.03.2022
Logo newslettera PanOptyka

W poprzednim miesiącu informowaliśmy o sprawie dziennikarki, która pozwała polskie władze za niekontrolowaną inwigilację, opiniowaliśmy projekt ustawy o obronie ojczyzny, apelowaliśmy o przejrzystość i przyjęcie poprawek, które ochronią prawa człowieka w ramach trilogu w związku z dalszymi pracami nad DSA. Zapraszamy d wysłuchania specjalnego odcinka podcastu Panoptykon 4.0 o reakcji big techu na wojnę w Ukrainie. Również w tym temacie polecamy nasze dotychczasowe publikacje dotyczące dezinformacji.

03.03.2022

Rosyjska wojna propagandowa zaczęła się na długo przed militarną agresją. Od tygodnia obserwujemy potworny spektakl przemocy, która przecież wyrosła na nacjonalistycznej i ksenofobicznej narracji, jaką rosyjskie władze i kontrolowane przez nie media budowały przynajmniej od 2014 r. Jednym z bardziej skutecznych narzędzi rozsiewania dezinformacji, której celem było podzielenie i zdestabilizowanie Unii Europejskiej, okazały się media społecznościowe. Rosyjskiej agresji na Ukrainę można było się spodziewać, a mimo to u wielu wywołała poznawczy szok. Żyjemy zanurzeni w technologii, współczesne wojny toczymy w sferze narracji, z użyciem botów i algorytmów, ale ludzie pod bombami giną zupełnie tak samo jak w XX wieku.

24.02.2022

Nikt już nie umiera w tej samej rzeczywistości, w jakiej się urodził. Technologia przyspieszyła tak bardzo, że nieustannie musimy się uczyć nowych interfejsów i nowych słów opisujących naszą kondycję w świecie zdominowanym przez globalne korporacje. Web 1.0, Web 2.0, uczenie maszynowe i big data, edge computing, wirtualna rzeczywistość…Kolejne przełomy w świecie technologii zaskakują nas nie tylko skokowym wzrostem zapotrzebowania na energię. Każda taka zmiana to nowe nawyki konsumentów, nowe źródła zysku dla biznesu, nowe praktyki komunikacyjne i wyzwania dla naszego mózgu, którego ewolucja zostaje za technologią daleko w tyle.  

10.02.2022

W najnowszym numerze PanOptyki o wygranej sprawie z IAB Europe, wynikach głosowania and DSA i apelu do premiera o zaniechanie prac nad ustawą „o wolności słowa w serwisach społecznościowych”. Piszemy o dalszych losach naszej petycji w ramach kampanii „Podsłuch jak się patrzy” i styczniowych podcastach wartych posłuchania. Przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku Fundacji Panoptykon!

Strony