BIBLIOTEKA

05.12.2022

W grudniowym newsletterze o regulacji reklamy śledzącej w UE, wystąpieniu naszego eksperta przed senacką komisją ds. Pegasusa oraz nowych uprawnieniach ABW, według których będzie mogła usuwać treści z Internetu. Reagujemy na powracający temat obowiązkowych aplikacji na telefonach oraz eksperyment Mozilla Foundation dotyczący rekomentacji treści na YouTubie. Dodatkowo polecamy najnowsze odcinki podcastu Panoptykon 4.0 o pracownikach służb, komisji ds. Pegasusa w UE oraz TikToku.

01.12.2022

Dane z rynku pokazują, że TikTok wciąga szybciej niż inne platformy serwujące treści wideo i skuteczniej trzyma uwagę. Efekt, który zachwyca inwestorów i media branżowe, intryguje dziennikarzy śledczych. Jak działa algorytmiczny silnik TikToka? Czy swoją skuteczność zawdzięcza, między innymi, wykrywaniu i wykorzystywaniu ludzkich słabości?

Sprawdzamy! W dzisiejszym odcinku podcastu Panoptykon 4.0 Katarzyna Szymielewicz rozmawia z Jakubem Olkiem – szefem relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią w TikToku.

17.11.2022

Jak wejść w dialog z pracownikami służb? Czego właściwie potrzebują funkcjonariusze i czego oczekują od ewentualnej reformy? W dzisiejszym odcinku Panoptykonu 4.0 Wojciech Klicki rozmawia z Arturem Dubielem, który zna realia pracy w służbach.

03.11.2022

Mija rok od ujawnienia skali nadużyć Pegasusa w Polsce. Jednak pokusie totalnej inwigilacji uległy też inne kraje UE. W tym odcinku rozmawiamy z Bartoszem Arłukowiczem – członkiem Komisji Śledczej Parlamentu Europejskiego ds. Pegasusa i innych programów szpiegujących.

02.11.2022

W najnowszym numerze PanOptyki przestrzegamy przed pomysłem skanowania czatów, informujemy o nowych ustaleniach ws. wyborów kopertowych, publikujemy podsumowanie rozprawy przed ETPCz. Dowiecie się również o nieudanym projekcie kontroli logowania na szkrzynki mailingowe oraz o projekcie blokowania pornografii. Polecamy najnowsze podcasty: o toksycznym Internecie i regulacji sztucznej inteligencji.

20.10.2022

W tym roku Unia Europejska pracuje nad aktem o sztucznej inteligencji, który z jednej strony ma zwiększyć zaufanie ludzi do tej technologii, z drugiej – wspierać rozwój innowacji, a więc szanse europejskich firm w technologicznym wyścigu. W strategii sprzed dwóch lat Komisja Europejska chciała oba te cele pogodzić w podejściu, które oddaje jedno słowo: excellence. Doskonała technologia. Dobrze zaprojektowana, skuteczna i budząca zaufanie.

06.10.2022
Okładka podcastu Biznes nie uzdrowi Internetu

W tym odcinku proponujemy wam pogłębioną diagnozę kryzysu technologicznego, który zredukował obywateli i konsumentów do roli pasywnej biomasy. Ten kryzys – podobnie jak kryzys ekologiczny – ma swoje źródła w kapitalizmie. Ale to jeszcze nie oznacza, że nie da się go zatrzymać.  

03.10.2022
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki o skardze na niekontrolowaną inwigilację przed ETPCz, śledzącej reklamie przed TSUE (i naszej dwuczęściowej „pigułce" wiedzy na ten temat). Piszemy o rządowych aplikacjach preinstalowanych na telefonach oraz otwarciu nowego sezonu podcastowego! 

22.09.2022
Okładka podcastu Aktywiści przeciwko Polsce

Polska nie daje obywatelom żadnej ochrony przed nadużyciami. Policjanci mogą pobrać billingi w czasie, który wystarcza do zaparzenia herbaty. Dlatego w 2019 roku aktywiści z Fundacji Panoptykon, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i mec. Mikołaj Pietrzak złożyli skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

09.09.2022

Pewnego dnia Chermaine odebrała list z urzędu skarbowego, w którym żądano od niej zwrotu zasiłków wypłacanych jej przez ostatnie cztery lata na opiekę nad dziećmi. Kwota: 100 tysięcy euro.

Strony