Panoptykon 4.0: Technologią w wirusa

W skrócie

Na całym świecie epidemia została wysłana na walkę z koronawirusem. Jednak podejście do tego, kogo i w jaki sposób monitorować, różni się w zależności od państwa. Dziś zapraszamy Was w wieloetapową podróż od dalekich Chin aż po Europę. O tym, czym różnią się poszczególne rozwiązania opowiada Małgorzata Fraser, redaktorka serwisu Mediaphilia, specjalizująca się w tematyce prywatności i cyberbezpieczeństwa.

Podcastu posłuchasz na naszej stronie, na YouTube'ie, za pośrednictwem kanału RSS Panoptykon 4.0 lub na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję).

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Komentarze

Oto jak łamana jest tajemnica lekarska oraz jak powstają aplikacje do inwigilacji ludzi - można śledzić na bierząco:

https://github.com/ProteGO-app/specs/issues/100 - kwestie epidemiczne mają głęboko w poważaniu, chodzi o śledzenie kontaktów międzyludzkich.

https://github.com/ProteGO-app/specs/issues/98 - Kwestie prawne, przy okazji użytkownicy dają znać, jak przetwarzana jest tajemnica lekarska w zakresie rozpoznań. Są prawdopodobnie przekazywane w systemie e-recepty całe rozpoznania na co ktoś choruje, rząd chce w przypadku chorych na COVID również znać na co chorują ci pacjenci. Nie szpital, nie lekarz ale rząd, NFZ itp. Czy takie cele jak "obrachunkowe" są

https://github.com/ProteGO-app/specs/issues/96 - wykazano wprost, że technologia nie jest w stanie określić odległości odległości ludzi. Wszelkie przedmioty między nimi będą zakłócać sygnał. Możliwość złapania wirtualnej infekcji przez ścianę, ale już w aptece przez ściankę działową (może być metalowa) nie złapie kontaktu.

Wśród osób używających tego może być oczywiście policja i wyłapywać osoby używające "anonimowo".

Aplikacja będzie obowiązkowa podobnie jak kwarantanna domowa.

PANOPTYKONIE GDZIE WY JESTEŚCIE? Może czas na wnioski o informację publiczną i wnioski o zbadanie przez UODO i RPO tego typu rozwiązań? Robią się Chiny z Polski!!!

Po co pchać rozwój takiego gniota, który nie zmniejszy ilości infekcji nawet o 5%? Dla inwigilacji?

Ludzie przestańcie się ekscytować RODO, ustawą o ochronie danych osobowych i w ogóle prawem stanowionym. Popadacie w legalizm!
To czy coś jest legalne czy nie określa prawo - a prawo często jest napisane źle, bez poszanowania prywatności użytkownika

Dyskutujmy czy dane rozwiązanie jest SŁUSZNE - tylko wtedy można analizować je pod kątem poszanowania praw człowieka i dobra wspólnego.

Programista, który pracował przy aplikacji ProteGO Safe odradza jej instalację:
https://jasisz.github.io/contact-tracing

"aplikacja, wbrew temu co było początkowo pisane, nie została wcale stworzona przez podobnych mi pasjonatów czy specjalistów, którzy stworzyliby ją z altruistycznych pobudek (...) Obecny kod aplikacji jest czymś zupełnie innym, niezgodnym ze specyfikacją, która była wcześniej dyskutowana"

Na Niebezpieczniku jest omówienie tego wpisu:
https://niebezpiecznik.pl/post/programista-pracujacy-przy-aplikacji-prot...

Dodaj komentarz