Spis powszechny 2011. Czy nasze dane będą bezpieczne?

Artykuł
14.12.2010
2 min. czytania
Tekst

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. przeprowadzony zostanie na terytorium Polski Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Osoby przekazujące dane w ramach spisu muszą udzielać ścisłych i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Jednak wyłącznie na zasadzie dobrowolności mogą być zbierane od osób fizycznych dane dotyczące: pozostawania w związku nieformalnym, wyznania – przynależności wyznaniowej, a także liczby żywo urodzonych dzieci oraz planów prokreacyjnych. Wszystkie zbierane i gromadzone w spisie informacje będą poufne i zostaną objęte tajemnicą statystyczną.

Spis obejmie osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i pomieszczeniach niebędących mieszkaniami oraz osoby niemające miejsca zamieszkania, a także mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Informacje te mają być przetwarzane zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Dane nie mogą być ujawniane w celach innych niż określone w ustawie o statystyce publicznej. Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zapewni ochronę tych danych. Ich przetwarzanie nie może być powierzone innemu podmiotowi.

System informatyczny może być wykorzystany do przetwarzania danych po dokonaniu analizy ryzyka ich przetwarzania, opracowaniu specyficznych wymagań dotyczących bezpieczeństwa systemu i wdrożeniu środków zapewniających spełnienie tych wymagań, a także po dokonaniu audytu tego systemu zgodnie z Polskimi Normami.

Zgromadzone w spisie dane dotyczące imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru identyfikacji podatkowej (NIP) i numeru telefonu oraz adresu zostaną w sposób trwały usunięte z bazy danych NSP 2011 nie później niż po upływie 2 lat od dnia zakończenia spisu.

Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej określonej w ustawie o statystyce publicznej i mogą być dopuszczone do wykonywania tych prac po przeszkoleniu i pouczeniu o istocie tej tajemnicy oraz po złożeniu pisemnego przyrzeczenia.

Powszechny spis ludności i mieszkań w 2011 roku (NSP 2011) będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską.

Więcej informacji na ten temat:

W 2011 roku odbędzie się Narodowy Spis Powszechny


Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.