TSUE krytykuje obowiązek retencji danych

W skrócie

Narzucony operatorom obowiązek przechowywania danych telekomunikacyjnych na potrzeby służb jest niezgodny z prawem unijnym – zdecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE przyglądał się przepisom obowiązującym we Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii, ale eksperci są zgodni: obowiązująca w Polsce roczna retencja danych telekomunikacyjnych też nie wytrzymałyby konfrontacji z prawem UE mimo podnoszonego przez władze argumentum ad terrorum.

TSUE wskazał, że państwa nie mogą nakładać na operatorów obowiązku przechowywania m.in. danych o lokalizacji wszystkich użytkowników. Jedynym wyjątkiem jest realne i konkretne zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Co ciekawe, wyrok dotyczy państw, w których – w przeciwieństwie do Polski – istnieją mechanizmy kontroli nad służbami. A mimo to TSUE uznał retencję za nielegalną.

Więcej:

Dziennik Gazeta Prawna: Polacy nielegalnie inwigilowani

Komentarze

Droga Redakcjo, minęły już prawie 4 lata od analogicznego wyroku w sprawie szwedzkiego operatora Tele2: https://panoptykon.org/wiadomosc/rewolucyjny-wyrok

Nikt się tym wyrokiem w Polsce nie przejął.
Służby jak grzebały w danych, tak grzebią.
Rząd tak jak bełkotał o "bezpieczeństwie Polek i Polaków", tak ciągle bełkocze.

Naprawdę widzicie jakieś szanse na to, że cokolwiek drgnie w tej sprawie?
Że rząd nie będzie nieustannie śledził gdzie byłem ja ze swoim telefonem?
Że operatorzy telekomunikacyjni nie będą przechowywać metadanych "na wszelki wypadek?

@88080,

niestety masz rację - orzeczenia TSUE sobie, a polska rzeczywistość - sobie. Obawiam się, że bez bezpośredniej i silnej presji bezpośrednio wobec naszego rządu nie dojdzie do zmian. To oczywiście potrwa, ale m.in. nasza działalność zmierza właśnie w tym kierunku (por. naszą skargę do ETPC - https://panoptykon.org/skargi-inwigilacja-ETPC).

Obawiam się, że odciski palców w dowodach osobistych (wprowadzone przed datą sierpnia 2021 to większe zagrożenie niż ta retencja danych. W końcu można rozmawiać przez komunikatory szyfrowane i służby nie będą wiedziały kto z kim a w szczególności o czym rozmawia. Więc "ad terrorum" upada, bo przestępcy na pewno zadbają o szyfrowanie.

Za to nasze odciski palców, a w szczególności odciski palców osób LGBT służby będą mogły wykorzystywać do upozorowania ciężkiego przestępstwa. Mając odcisk palca mogą zrobić dowolną replikę i sami pozostawić go na "miejscu zdarzenia". Policji po tym co dzieje się od marca tego roku ufać nie można, a Panoptykon nic nie robi, aby nie dopuścić do masowego zbierania danych osobowych biometrycznych na polecenie Unii Europejskiej. Wspomnę, że wymóg odcisków palców w dowodzie i powrotu wzoru podpisu, to nie wymysł PiS - przecież swoją ustawę o dowodach wprowadzili niedawno. to wymysł szkodliwej Unii Europejskiej, która zakłada, że wszystkie służby są dobre i praworządne i że nie ma więźniów politycznych.

> Obawiam się, że odciski palców w dowodach osobistych
> (wprowadzone przed datą sierpnia 2021 to większe
> zagrożenie niż ta retencja danych.

To są oddzielne problemy, ale jedno i drugie zjawisko jest bardzo groźne.

> można rozmawiać przez komunikatory szyfrowane i służby
> nie będą wiedziały kto z kim

Jeżeli służby poproszą producenta komunikatora o logi, to będą wiedziały. Może być tak że jest on w kraju, skąd logi trudno uzyskać albo w ogóle logów nie prowadzi. Ale to niesprawdzalne, a doniesienia medialne mogą być fałśzywe lub zmanipulowane.

Poza tym jest jeszcze retencja metadanych opisujących lokalizację. To jest chore, że rząd zmusza operatorów do śledzenia położenia każdego telefonu i zapisywania tych miejsc przez 12 miesięcy.

> a w szczególności o czym rozmawia.

Owszem, to zabezpieczenie jest realne pod warunkiem aplikacji w pełni otwartoźródłowej i zaudytowanej (np. Signal, Wire). Ale retencja metadanych nie dotyczy treści komunikacji.

> "ad terrorum" upada, bo przestępcy na pewno zadbają
> o szyfrowanie.

Dotyczy to każdej masowej inwigilacji. Zawsze w efekcie cierpią uczciwi ludzi nieużywający szyfrowania. Ci, którzy silnego szyfrowania używają, są poza zasięgiem służb - niezależnie od tego, czy są uczciwi, czy nie.

> odciski palców osób LGBT służby będą mogły
> wykorzystywać do upozorowania ciężkiego przestępstwa.

Takie niebezpieczeństwo dotyczy każdego, nie tylko homoseksualistów czy transseksualistów.

> Mając odcisk palca mogą zrobić dowolną replikę i
> sami pozostawić go na "miejscu zdarzenia".

Tak, ale to można zrobić nawet zbierając odcisk palca ze szklanki czy blatu stołu. Odciski w dowodach nie są do tego potrzebne. Są złe oczywiście, ale tak samo złe są odciski w paszportach.

> Policji po tym co dzieje się od marca tego roku ufać nie można

A kiedyś to można było??????

Nieuzasadnione zatrzymania przedsiębiorców, wywożenie zatrzymanych do innych miast, katowanie podejrzanych o zbrodnie, wymuszanie przyznania się do winy, torturowanie kibiców i uczestników Marszu Niepodległości, gwałty na komisariatach. Do tego plaga fałszywych zwolnień lekarskich używanych jako narzędzie strajku (gdzie są Izby Lekarskie???), szantażowanie rządu i przekonanie o swojej nadzwyczajności. Można wymieniać w nieskończoność.

Ludzie, zrozumcie: policja nie jest od żadnego "pomagania i chronienia" czy wożenia ciężarnych kobiet do porodu na sygnale, czym się ciągle chwalą jakby to był wyczyn Supermana. To tylko przykrywka.

Policja to zbrojne ramię władzy plus patologia. Buractwo do potęgi n-tej. Liczą się statystyki, zadowolenie komendanta i (tfu!) "szacunek do munduru". Prawa człowieka, ochrona danych osobowych, prywatność - to są dla nich rzeczy abstrakcyjne, wystarczy zobaczyć jak działa KSIP.

Ostatnio prowadzą wyjątkowo głupawą kampanię pt. "kręci mnie bezpieczeństwo".
Porządnych ludzi nie kręci! Wartościowy człowiek ryzykuje, ma swoje ideały i jest gotów do poświęceń, a nie do "bezpieczeństwa".

Polecam na koniec lekturę ustawy o policji ze szczególnym uwzględnieniem nowych uprawnień, które policja dostała w czasie ostatnich dziesięciu lat. Przerażające.

> wymóg odcisków palców w dowodzie i powrotu wzoru podpisu,
> to nie wymysł PiS - przecież swoją ustawę o dowodach
> wprowadzili niedawno. to wymysł szkodliwej Unii
> Europejskiej, która zakłada, że wszystkie służby są dobre
> i praworządne i że nie ma więźniów politycznych.

To wszystko prawda. Szkoda tylko, że nie było protestów przy paszportach i odciskach palców cudzoziemców, bo to równie obrzydliwe.

Macie coś bardzo nie tak z podawaną godziną (tj. minutą) publikacji komentarzy. Ja ten np. napisałem o 15:19.

@Szymon

To jest celowe. Chodzi o to, żeby nieco utrudnić służbom namierzenie autora komentarza :-)

Dodaj komentarz