
Monitoring umożliwiający rozpoznawanie twarzy to jedna z najbardziej inwazyjnych form kontroli, z jakimi spotykamy się dziś w przestrzeni publicznej. Chcemy odzyskać tę przestrzeń i wolność poruszania się po miastach, skwerach i ulicach bez poczucia, że na każdym kroku jesteśmy monitorowani.
Podpisz petycję!
Europejska Inicjatywa Obywatelska to rodzaj petycji składanej do władz Unii Europejskiej, która daje obywatelom i obywatelkom możliwość ubiegania się o konkretną zmianę. Podpisy zbierane będą przez 12 miesięcy (od 17 lutego 2021 r.). Cel: milion podpisów.
Kampania #ReclaimYourFace (#OdzyskajTwarz) realizowana jest przez koalicję europejskich organizacji broniących praw cyfrowych, do której należy Fundacja Panoptykon.
Pełna treść petycji
Aktualizacja:
Pytacie nas, dlaczego strona petycji wymaga podania numeru PESEL? Poparcie pod petycją jest zbierane w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Do jej skutecznego złożenia potrzebny jest 1 milion podpisów (w tym min. 38 301 podpisów z Polski). Poparcie mogą wyrazić tylko osoby, które ukończyły 18 lat, a weryfikacja – w przypadku obywateli i obywatelek Polski – wymaga podania nr PESEL. Więcej o wymaganiach formalnych
Komentarze
Sprzeciwiam się ograniczaniu
Sprzeciwiam się ograniczaniu prawa do prywatności!
Ech, trochę dziwna decyzja,
Ech, trochę dziwna decyzja, żeby używać formularza na odrębnej stronie internetowej zamiast formularza bezpośrednio na stronie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (tak jak np. ta https://eci.ec.europa.eu/015/public/#/screen/home). Linkowanie do jakiejś obcej strony żądającej podania pełnego imienia i nazwiska oraz numeru PESEL, mówiąc "zaufaj mi, to bezpieczne", wzbudza raczej zdrową dozę niepewności, nawet jeśli PESEL nie jest jakoś szczególnie istotną daną osobową, a polecającym jest zaufana organizacja społeczna. Umieszczenie tego bezpośrednio w domenie europa.eu dawałoby więcej spokoju duszy sygnatariuszom i nie musiałbym spędzić dodatkowo tyle czasu weryfikując jak zostaną użyte moje dane. Do tego formularz stosuje tzw. dark pattern próbując najpierw wyciągnąć od użytkownika adres e-mail, by wysyłać mu newsletter, co wzmaga tylko wątpliwości. Czy nie krytykowaliście takiej postawy jakiś czas temu? Tak czy owak, z mojej strony podpisane. Unia już dawno powinna była zrobić coś w sprawie regulacji użycia technologii biometrycznych.
@blerp Dzięki, przekażemy!
@blerp Dzięki, przekażemy!
> weryfikacja – w przypadku
> weryfikacja – w przypadku obywateli i obywatelek Polski – wymaga podania nr PESEL
Co to za weryfikacja skoro można podać dowolny PESEL? Wygenerowanie dowolnego PESEL-u (który przejdzie walidację!) jest banalne. Poza tym wpisanie PESEL-u (czy dowolnego innego numeru identyfikacyjnego) wcale nie dowodzi, że jesteśmy jego właścicielami!
No i ten numer jest niezmienialny przecież. W razie wycieku - katastrofa.
To smutne, że inicjatywa na rzecz prywatności sama wymaga się jej wyzbycia żeby ją podpisać.
Też się nie podpisuję, bo na
Też się nie podpisuję, bo na obcej stronie nie zamierzam podawać numeru PESEL. Niech założą na europa.eu i zaczną od nowa póki jest wcześnie.
Widać, że użytkownicy
Widać, że użytkownicy Panoptykonu.org nie wierzą w dobre intencje Komisji Europejskiej. I to słychać. :D
@DrV
@DrV
Inicjatywa jest słuszna, sposób zbierania podpisów wadliwy.
Ale co ma wspólnego krytyka SPOSOBU zbierania podpisów z Komisją Europejską?
@Kriss
@Kriss
Z tym, że KE chce wykorzystać dane obywateli z Europejskiego Systemu Ewidencji do personalizowania, wkracania w te dane, wykorzystywanie je w celach bezpośrednich reklamy, marketingu / oraz pośrednich, w celach statystycznych, ale też wykorzystywania ("crashingu") do kontroli niektórych obywateli podejrzewanych o kontakty z organizacjami non-profit, politycznymi, terrorystycznymi, albo do kontroli wydatków i systemu bankowego w programach oferowanych przez EBC (Europejskiego Banku Centralnego), systemu SWIFT, TARGET-2, aby zdzierać z konsumentów i zakładających konta bankowe pieniądze z podatków unijnych poprzez państwa członkowskie UE, oraz ujawniać niektóre dane o konsumentach (dochody, rozchody / przychody, numery kont, CCID) poprzez różne instytucje zajmujące się bezpieczeństwem ponadnarodowym (Interpol, Europol) czy think-tanki współpracujące z KE na terytorium Europy - właśnie.
@ DrV
@ DrV
Co to jest "Europejski System Ewidencji"? Kto go tworzy, co on zawiera i na jakiej podstawie prawnej?
Dodaj komentarz