Bezpieczne zarządzanie informacją w pracy dziennikarza – Panoptykon zaprasza na szkolenie!

Artykuł
02.09.2016
4 min. czytania
Tekst
Image

Czy rozumiesz, jak działa Internet, przeglądarka, portale społecznościowe? Gdzie zostawiasz swój cyfrowy ślad, co to są metadane i ile można z nich wyczytać? Jakie informacje trafiają do  bazy operatora telekomunikacyjnego, a stamtąd w ręce organów państwa? Czy wiesz, jak ukryć swoją tożsamość w sieci? Czy zachowujesz podstawowe zasady bezpiecznego zarządzania informacją w pracy, w domu, w drodze?

Jeśli jesteś dziennikarzem i na którymkolwiek z tych pytań Twój wzrok zatrzymał się na dłużej, to znaczy, że nasza oferta jest dla Ciebie. Zgłoś się na szkolenie, które przygotowaliśmy specjalnie z myślą o dziennikarzach!

Bezpieczne zarządzanie informacją to nie tylko ochrona źródeł, szyfrowanie wiadomości czy ukrywanie swojego numeru IP wędrówkach po Internecie. Nawet, jeśli uważasz, że „nie masz nic do ukrycia”, powinny Cię zainteresować podstawowe zasady bezpiecznego przechowywania sprzętu, odpowiedzialnego dzielenia się informacją w sieci i oceny ryzyka, które nieuchronnie towarzyszy pracy dziennikarskiej. O tym wszystkim będziemy mówić na szkoleniu, na które zapraszamy nie tylko dziennikarzy śledczych, ale wszystkich, którzy chcą odpowiedzialnie zarządzać informacją w swojej pracy i życiu prywatnym.

Termin i miejsce szkolenia: piątek, 30 września 2016 r., godz. 10-17, Warszawa

Udział w szkoleniu jest bezpłatny (uczestnicy pokrywają ewentualne koszty dojazdu).

Zakres szkolenia

1. Bezpieczne narzędzia komunikacji w pracy dziennikarza

Omówimy zagrożenia związane z przechwyceniem treści komunikacji lub metadanych i praktyczne metody, jakimi można się przed tym uchronić. Na przykładach pokażemy, kto zgodnie z prawem może uzyskać dostęp do przesyłanych treści lub metadanych, w zależności od wykorzystywanych narzędzi komunikacyjnych. Omówimy zasady działania różnych narzędzi komunikacyjnych i ich ograniczenia.

2. Ochrona źródeł: obowiązki, ryzyka i dobre praktyki

Przypomnimy dlaczego dziennikarz nie tylko powinien, ale wręcz musi chronić źródła informacji. Szczegółowo omówimy, jakie praktyki komunikacyjne mogą narazić źródła informacji na ujawnienie oraz zaprezentujemy dobre praktyki, także do wdrożenia na poziomie całej redakcji.

3. Zarządzanie własną tożsamością w sieci

Wyjaśnimy, w jaki sposób nierozważne publikowanie informacji w Internecie może podważyć wiarygodność dziennikarza lub narazić jego źródło. Zasugerujemy dobre praktyki do zastosowania w mediach społecznościowych.

4. „Higiena” przetwarzania danych i fizyczne bezpieczeństwo urządzeń

Zajmiemy się urządzeniami, z którymi typowy dziennikarz się nie rozstaje: laptopem i telefonem. Podpowiemy, jak wybrać, zabezpieczyć i gdzie przechowywać urządzenie do przetwarzania poufnych lub wrażliwych danych, w jaki sposób przechowywać takie informacje oraz jak je skutecznie usunąć.

Prowadzący

Beata Biel – była dziennikarka; reżyserka dokumentalna, trenerka, współpracowniczka Google News Lab.

Wojciech Bogusz – ekspert w zakresie bezpieczeństwa w sieci, trener związany z organizacją Front Line Defenders, szkoli aktywistów i obrońców praw człowieka w rejonach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwa.

Katarzyna Szymielewicz – ekspertka w zakresie prawnych aspektów ochrony informacji, prezeska Fundacji Panoptykon.

ZGŁOŚ SIĘ

Regulamin szkolenia

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.