Panoptykon 4.0: Zdalnie, ale pod nadzorem

W skrócie

Czy dom to nowy zakład pracy, a pracodawca może podglądać swoich pracowników przez kamerki? Czy dzięki technologii pracodawcy łatwiej inwigilować związki zawodowe? Jakie zagrożenia niesie ze sobą platformizacja pracy? I czy prawo nadąża za zmianami? Z dr. Liwiuszem Laską, prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, rozmawia Wojciech Klicki.

To już ostatni odcinek podcastu przed wakacyjną przerwą. Jeżeli macie zaległości w słuchaniu, zabierzcie Panoptykon 4.0 na letnie wojaże. Wracamy we wrześniu, a teraz zbieramy pomysły na nowy sezon. Macie pomysł na temat lub gościa? Podzielcie się nim w komentarzu lub napiszcie na adres: fundacja@panoptykon.org

Najnowszy odcinek podcastu znajdziesz na naszej stronie, na YouTube'ie, Vimeo lub na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję). Podcast możesz również zasubskrybować za pośrednictwem kanału RSS Panoptykon 4.0.

Komentarze

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że prawcownik wykonujący pracę zdalnie znajduje się w domu, a w domu przebywać mogą osoby trzecie (goście, rodzina). RODZINA I GOŚCIE NIE WYRAZILI ZGODY. ZGODA PRACOWNIKA NIE MOŻE BYĆ PODSTAWĄ DO NAGRYWANIA ROZMOWÓW RODZINY I GOŚCI. Ci nie muszą pytać w czasie pracy pracownika, czy mogą rozmawiać - wolność komunikowania się reguluje Konstytucja. Tajemnicę korespondencji również.

Nagrywane komunikatory i nagrywanie kamerką pracownika jest więc NIELEGALNE, nawet gdyby wpisali to do kodeksu pracy.

Dodaj komentarz