Czy dom to nowy zakład pracy, a pracodawca może podglądać swoich pracowników przez kamerki? Czy dzięki technologii pracodawcy łatwiej inwigilować związki zawodowe? Jakie zagrożenia niesie ze sobą platformizacja pracy? I czy prawo nadąża za zmianami? Z dr. Liwiuszem Laską, prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, rozmawia Wojciech Klicki.
To już ostatni odcinek podcastu przed wakacyjną przerwą. Jeżeli macie zaległości w słuchaniu, zabierzcie Panoptykon 4.0 na letnie wojaże. Wracamy we wrześniu, a teraz zbieramy pomysły na nowy sezon. Macie pomysł na temat lub gościa? Podzielcie się nim w komentarzu lub napiszcie na adres: fundacja@panoptykon.org
Komentarze
Należy zwrócić szczególną
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że prawcownik wykonujący pracę zdalnie znajduje się w domu, a w domu przebywać mogą osoby trzecie (goście, rodzina). RODZINA I GOŚCIE NIE WYRAZILI ZGODY. ZGODA PRACOWNIKA NIE MOŻE BYĆ PODSTAWĄ DO NAGRYWANIA ROZMOWÓW RODZINY I GOŚCI. Ci nie muszą pytać w czasie pracy pracownika, czy mogą rozmawiać - wolność komunikowania się reguluje Konstytucja. Tajemnicę korespondencji również.
Nagrywane komunikatory i nagrywanie kamerką pracownika jest więc NIELEGALNE, nawet gdyby wpisali to do kodeksu pracy.
Dodaj komentarz