Gigantyczna kara dla WhatsAppa za naruszenie ochrony danych

W skrócie

225 milionów euro kary ma zapłacić spółka WhatsApp za to, że niewystarczająco poinformowała swoich użytkowników i użytkowniczki o tym, w jaki sposób dzieli się ich danymi z Facebookiem i innymi usługami należącymi do rodziny kalifornijskiego giganta. Decyzja podkreśla wagę przejrzystego informowania przez administratorów danych osobowych, co zamierzają zrobić z gromadzonymi przez siebie danymi.

Postępowanie toczyło się od 2018 r. W swojej pierwotnej decyzji irlandzki organ ochrony danych osobowych, który prowadził sprawę, zaproponował mniejszą karę – 50 milionów euro. Jednak inne organy ochrony danych zaangażowane w postępowanie zgłosiły sprzeciw zarówno wobec wysokości kary, jak i niektórych rozstrzygnięć merytorycznych (np. polski Urząd Ochrony Danych Osobowych podkreślał, że WhatsApp zbyt ogólnikowo informował, na czym polega jego uzasadniony interes w przetwarzaniu danych użytkowników) – i sprawa trafiła do Europejskiej Rady Ochrony Danych. Ostatecznie stanęło na 225 milionach euro kary, czyli 0,08% światowego obrotu Facebooka (zgodnie z RODO maksymalna kara może wynieść nawet 4% globalnego obrotu firmy). WhatsApp zapowiedział odwołanie od decyzji.

Rozstrzygnięcie dotyka istoty problemu, jakim w ostatnich latach stała się władza platform internetowych. Facebook, WhatsApp, Instagram, ale też rodziny Google’a, Amazon czy Microsoft – ich potęga wyrasta właśnie z łączenia danych z różnych usług. Tymczasem użytkownicy i użytkowniczki powinni wiedzieć, w jaki sposób firma dysponuje ich danymi, żeby mogli podjąć świadomą decyzję o korzystaniu z danej platformy. 

Sprawa jest też interesująca z punktu widzenia przygotowywanego przez Unię Europejską kodeksu rynków cyfrowych (Digital Markets Act), który ma całkiem zakazać łączenia danych z różnych usług bez zgody użytkowników i użytkowniczek. Oczywiście powinna być to zgoda świadoma i dobrowolna, a nie np. część usługi – takie rozwiązanie niedawno zakwestionował organ ochrony danych osobowych w Luksemburgu, nakładając rekordową karę za naruszenie danych osobowych na firmę Amazon.

Decyzja irlandzkiego organu ochrony danych w sprawie WhatsAppa

Decyzja Europejskiej Rady Ochrony danych w sprawie WhatsAppa

Anna Obem, Karolina Iwańska

Komentarze

Czy to dużo?
Zysk brutto Facebooka w 2020 to 69 273 mln USD, a zysk operacyjny to 32 671 mln USD.

@RODOs: chyba miliardów, nie milionów: "W całym 2020 przychody wyniosły z kolei 84,17 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 21% w porównaniu do 2019. Zysk w zeszłym roku to z kolei 29,15 miliarda dolarów. Oznacza to zysk 10,09 dolarów na jednej akcji." - tak napisali na portalu telepolis (telepolis.pl/wiadomosci/prawo-finanse-statystyki/facebook-z-duzymi-zyskami-w-2020 )

Przecież ta kara jest śmieszna. To pi..dnięcie muchy dla finansów Facebooka - właściciela Whatsappa.

Te kary to są najzwyklejsze łapówki za możliwość dalszego działania i plucie w twarz obrońcom prywatności. Trochę po ścigali, trochę po płacili, niech ludzie myślą, że mają jakieś prawa i że ktoś stoi na straży by ich bronić. Dalej robią to samo tylko na większą skalę.

Dodaj komentarz