
29 listopada 2022 r. przypada Giving Tuesday, czyli światowe święto dobroczynności. Data nie jest przypadkowa – to odkupienie po Black Friday, światowym święcie konsumpcji. Dlaczego warto wspierać Fundację Panoptykon z okazji Giving Tuesday i nie tylko?
Fundacja Panoptykon jest jedyną organizacją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się problematyką praw człowieka na styku z nowymi technologiami. Od 2009 r. konsekwentnie patrzymy na ręce państwu i firmom. Sprawdzamy, jak wykorzystują informacje o ludziach, ujawniamy nadużycia, walczymy o prawo chroniące twoją wolność i prywatność. Pokazujemy, jak świadomie żyć w cyfrowym świecie.
Dołóż swoją cegiełkę do ochrony wolności i prywatności. Wesprzyj nasze działania:
- Wpłać darowiznę, korzystając z e-przelewu.
- Złóż w banku stałe zlecenie na rzecz Panoptykonu (PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058, PKO Bank Polski).
- Przekaż nam 1,5% swojego podatku (KRS: 0000327613).
Giving Tuesday to dla nas to idealny moment, by pochwalić się działaniami w mijającym roku. A działo się sporo! Te sprawy dotyczą też ciebie. Które z nich najbardziej cię poruszają?
„Lex Ziobro" – wolność słowa po polsku
Na początku roku Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło nowy projekt ustawy o ochronie wolności słowa w mediach społecznościowych. Nie jesteśmy jego fanami. Wolność słowa co prawda mogłaby być lepiej chroniona, ale nie tylko wtedy, kiedy słowa te są po myśli rządzących. Razem z biznesem i innymi organizacjami krytykowaliśmy m.in. pomysł utworzenia Rady Wolności Słowa. Więcej o „lex Ziobro"
„Zamknij" oznacza zgodę. Sprawa Panoptykonu z IAB
Od 2019 r. toczymy spór ze związkiem branży reklamy internetowej IAB Europe o system TCF, służący do zarządzania zgodami marketingowymi w celu pokazywania nam w sieci spersonalizowanej reklamy. Problem w tym, jak zbierane są te „zgody”: jednym kliknięciem „zgadzasz się” na przekazanie danych kilkuset firmom, które w tym momencie szukają okazji, żeby wyświetlić ci jak najbardziej angażującą reklamę, czasem wykorzystując twoje słabości lub wrażliwe punkty. I nie masz nad tym żadnej realnej kontroli. W lutym 2022 r. zapadła pierwsza decyzja: ten system jest sprzeczny z RODO. Przeczytaj o sprawie
Stop niekontrolowanej inwigilacji
Od lat postulujemy wprowadzenie mechanizmów, które zapobiegną nadużyciom ze strony służb specjalnych. Edukujemy, dlaczego to ważne i potrzebne (także służby), proponujemy rozwiązania prawne. 2022 r. był przełomowy – pod wpływem skandalu z oprogramowaniem Pegasus cała Europa zajmuje się problemem niekontrolowanej inwigilacji. Ekspert Panoptykonu przedstawiał nasze postulaty komisjom zajmującym się Pegasusem w polskim Senacie i w Parlamencie Europejskim. Więcej
Powstrzymujemy szkodliwy pomysł KPRM
Skutecznie zatrzymaliśmy pomysł rządu na stworzenie narzędzia do analizowania wszystkich danych znajdujących się w publicznych bazach danych. Miało to umożliwić tworzenie polityk publicznych w oparciu o dane. Pomysł zacny, ale wykonanie słabsze i potencjał do nadużyć – ogromny. Odrobina nieuwagi i afera Cambridge Analytica 2.0 gotowa. Rząd wysłuchał naszej krytyki (wzmocnionej głosem Urzędu Ochrony Danych Osobowych) i kolejne wersje tego potrzebnego projektu konsultuje z ekspertami. Więcej o ZPA
Usługa za dane – wygrywamy w sądzie w sprawie PZU!
„Bezpłatne ubezpieczenie dla wszystkich dzieci w Polsce” – tak w 2019 r. PZU lansowało wakacyjną ofertę. Skuszeni ofertą klienci i tak musieli za ubezpieczenie zapłacić. Nie pieniędzmi, a danymi osobowymi. By skorzystać z oferty, musieli wyrazić zgodę na wykorzystanie danych do celów marketingowych. Dane miały trafiać nie tylko do spółki PZU Pomoc, ale też do grupy innych firm powiązanych z ubezpieczycielem (w tym Alior Banku i Link4). Złożyliśmy skargę na to wymuszenie. W 2022 r. uzyskaliśmy korzystny wyrok sądu. Przeczytaj o sprawie
Działania organizacji w latach 2022-24 dofinansowane z Funduszy Norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.
Komentarze
Zacznijcie walczyć z
Zacznijcie walczyć z projektem SYFrowego Єuro, które ma się stać jedyną walutą na terenie całego jewrosojuzu, to wtedy porozmawiamy.
Obecny plan Jewrosojuzu:
1) do 2025 wprowadzenie na terernie 27 państw nowej programowalnej waluty cyfrowej - cyfrowe euro - jako fakultatywnej
2) od 2024 roku limity płatności gotówkowych dla szarych obywateli - nie przedsiębiorców - już wdrożone ustawą.
3) do 2030 wycofanie gotówki i wprowadzenie cyfrowego euro jako waluty obowiązkowej do wszystkich rozliczeń.
To nie są teorie spiskowe, tylko jasno o tym mówią dokumenty, które można znaleźć na stronie ЄС.europa.eu.
Jeżeli zaczniecie walczyć ze zniewalaniem nas do reszty, to zapłacę. Bez tego nie ma mowy - wolę płacić darowizny ludziom którzy z tym walczą i o tym informują.
O zniewalaniu ludzi nieekologicznymi samochodami elektrycznymi naszpikowanymi technologiami śledzącymi też nic nie piszecie. Czyli nie piszecie o tym co się dzieje. Nie pisaliście też gdy wprowadzano odciski palców w dokumentach paszportowych.
Panoptykonie, a może warto by
Panoptykonie, a może warto by się było zająć naprawdę ważnymi sprawami które właśnie wchodzą w decydującą fazę:
-- Globalny Cyfrowy Paszport Szczepień który jest forsowany przez G20 i WHO: nie tylko stanowi zapowiedź ograniczenia podróży międzynarodowych ale i udostępniania chronionych danych zdrowotnych obywateli obcym rządom i organizacjom (na jakiej podstawie)
-- CBDC z terminem ważności i limitem wysokości środków które może posiadać obywatel: tu chyba nawet nie muszę tłumaczyć jakie zagrożenia z tego wypływają. Wg ostatnich doniesień projekt cyfrowego euro ma zawierać limit 3000 euro na osobę.
Piszecie o inwigilacji - te dwa projekty to budowa sieci inwigilacji totalnej.
Ponieważ zbliża się styczeń,
Ponieważ zbliża się styczeń, a razem z tym początek składania deklaracji PIT za rok 2022 - pytam:
czy Panoptykon zajmie się (w postaci aktywnych działań) powstrzymaniem wprowadzania inwigilacyjnego CBDC w Polsce (w tym w postaci SYFrowego Euro) oraz walką z przepisami wymuszającymi płatność elektroniczną powyżej 20 tys. złotych (od 2024 roku)? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa do podjęcia decyzji czyj NIP wpisać do rozliczenia, które ja i moi znajomi i rodzina będą składali w lutym.
@Hotaru: Nasze kluczowe
@Hotaru: Nasze kluczowe obszary działań na 2023 r. to regulacja platform internetowych, sztuczna inteligencja i służby działające poza kontrolą. Poza tym podejmujemy działania reaktywne w obliczu nowych pomysłów rządzących, tak jak w tym roku z związku np. ze Zintegrowaną Platformą Analityczną. Jeśli dojdzie do zamachu na gotówkę, z pewnością nie zostawimy tego bez reakcji.
Gdy dojdzie do zamachu na
Gdy dojdzie do zamachu na gotówkę (a dojdzie od 2024 roku) to będzie już za późno.
Niestety moje cele (prawdziwa wolność i prywatność dla obywateli - w tym walczenie z technologiami inwigilacyjnymi w płatnościach i biometrii) nie są więc kompatybilne z celami panoptykonu. Wstrzymuję się więc od podania NIP Panoptykonu jako fundacji 1/1.5%. Poczekam, aż publicznie zaczniecie działać w obszarze podanym wyżej.
Walka z waszej strony w wymienionym przeze mnie celu tak na prawdę ograniczałaby się i tak do pingponga z instytucjami ЄС, więc dziwię się, że tyle nie zrobicie - napisanie do nich listu, ewentualnie zebranie podpisów i wysłanie do nich + pokazanie tego publicznie.
TEN ZAMACH NA GOTÓWKĘ WŁAŚNIE TRWA, A KILKA PAŃSTW JUŻ JEST PO ZAMACHU!!!
Z przepisów już
Z przepisów już obowiązujących (na wypadek, gdyby Panoptykon przeoczył:
Art. 2. (...) 2) pkt 5 otrzymuje brzmienie:
„5) art. 1 pkt 10 lit. b tiret trzecie w zakresie art. 14 ust. 2 pkt 22, art. 2 pkt 11 lit. a i c, pkt 27 lit. a tiret ósme w za-
kresie art. 12 ust. 1 pkt 16, art. 7 pkt 7 w zakresie art. 20zu § 4, art. 20zw § 2 zdanie drugie i art. 20zx § 2, art. 18,
art. 22 pkt 1 oraz art. 66 ust. 2 pkt 1, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.;”."
DzU 2022 poz. 1719
"Art. 18. W ustawie z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. z
2020 r. poz. 287) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 1 w pkt 4 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 5
w brzmieniu:
„5) zasady dotyczące dokonywania przez konsumenta płatności za
pośrednictwem rachunku płatniczego.”;
2) po art. 7a dodaje się art. 7b w brzmieniu:
„Art. 7b. Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za
pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji
z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności,
przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje
w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut
obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia
roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.”."
DzU 2021 poz. 2105
TO SĄ PRZEPISY JUŻ OBOWIĄZUJĄCE A NIE PROJEKTY USTAW. To już przegłosowano. CZY NIE CZAS WIĘC NA DZIAŁANIE PANOPTYKONU PANI ANNO?
Akurat o odciskach palców w
Akurat o odciskach palców w paszportach Panoptykon pisał. Szkoda, że protestował zbyt słabo i zbyt lokalnie - bo te odciski pojawiły się wskutek regulacji unijnych.
Dodaj komentarz