Zadaj pytanie Shoshanie Zuboff i wygraj książkę

Artykuł
06.01.2021
4 min. czytania
Tekst
Image

[Aktualizacja: Konkurs rozstrzygnięty, sprawdzajcie skrzynki mailowe. Dostaliśmy mnóstwo świetnie sformułowanych pytań. Mamy nadzieję, że już wkrótce choć część z nich uda nam się zadać autorce.] 

Co ma wspólnego kapitalizm z inwigilacją? Według Shoshany Zuboff, amerykańskiej psycholożki społecznej, bardzo dużo. W listopadzie na polski rynek trafiła w końcu jej książka Wiek kapitalizmu inwigilacji (Surveillance Capitalism). Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Zysk i S-ka mamy dla Was jej 5 egzemplarzy. Aby ją zdobyć, wyślijcie pytanie, które chcielibyście zadać autorce na adres fundacja@panoptykon.org. Spośród autorów i autorek pytań rozlosujemy nagrody, a same pytania być może uda nam się zadać samej autorce w podcaście Panoptykon 4.0 (czekamy na potwierdzenie nagrania). 

Regulamin konkursu

Opis książki ze strony wydawnictwa:

Przełomowa analiza nowego porządku ekonomicznego, narzuconego przez cyfrową rewolucję, i jedna z najważniejszych książek XXI wieku o gospodarce i społeczeństwie

Gra toczy się o wysoką stawkę. Dążenia potężnych korporacji do przewidywania i kontrolowania naszych zachowań są prawdziwym wyzwaniem dla ludzkości. Pasożytnicza logika ekonomiczna, w której wytwarzanie towarów i usług jest podporządkowane globalnej architekturze modyfikacji behawioralnych, może zmienić ludzką naturę w XXI wieku tak samo, jak przemysłowy kapitalizm zniekształcił naturalne środowisko w XIX i XX wieku.

Autorka pokazuje, jak patronująca tym procesom Dolina Krzemowa wpływa na każdy sektor światowej gospodarki; jak prognozy naszych zachowań są kupowane i sprzedawane na rynkach prognoz behawioralnych, a bogactwo, wiedza i władza koncentrują się w jednym miejscu na niespotykaną dotąd skalę. Wskazuje, że prawdziwe zagrożenie dla naszego społeczeństwa płynie już nie ze strony totalitarnych państw, lecz ze strony globalnych korporacji, powszechnie inwigilujących nasze zachowania i kuszących obietnicami maksymalnego zysku kosztem demokracji, wolności i – ostatecznie – naszej przyszłości.

Jedna z najlepszych książek roku wg „The Guardian” (wybrana przez Elif Shafak), „The New Yorker” (Jia Tolentino), Bloomberga (Ana Botin), „The Wall Street Journal” (Zadie Smith) oraz Baracka Obamy.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.