Pogubieni w liczbach

Artykuł
03.04.2013
2 min. czytania
Tekst

Ile razy w 2012 roku sądy, prokuratura, policja i inne służby sięgały po dane telekomunikacyjne: billingi, dane abonenckie i geolokalizację? Mamy już wszystkie możliwe dane, ale im ich więcej, tym więcej znaków zapytania. Zdaniem Urzędu Komunikacji Elektronicznej liczba zapytań maleje, natomiast z informacji od służb wynika, że… rośnie. Prawdopodobnie rację miał więc Mark Twain mówiąc, że są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki.

Na wstępie słowo wyjaśnienia o „drodze” danych telekomunikacyjnych: telefon, nie tylko przy okazji wykonywanych połączeń, generuje wiele rodzajów danych, które są zapisywane przez operatora, przechowywane przez 12 miesięcy, a w razie potrzeby udostępniane służbom i innym uprawnionym podmiotom. Urząd Komunikacji Elektronicznej co roku przedstawia dane o liczbie takich „udostępnień” zebrane od operatorów telekomunikacyjnych, czyli udostępniających dane. Nam udało się dodatkowo zebrać dane o liczbie zapytań od policji i służb specjalnych, czyli pytających o dane.

Według danych podawanych przez UKE od 2009 do 2011 roku liczba zapytań o dane telekomunikacyjne systematycznie rosła, w szczytowym momencie (2011) osiągając liczbę 1,85 mln. Dopiero w 2012 roku ta liczba spadła o ok. 100 tys. – do 1,75 mln. Jednak z zebranych przez nas informacji wynika, że policja i inne służby (czyli bez sądów i prokuratury) żądały od operatorów udostępnienia danych znacznie częściej, niż twierdzi UKE – w 2011 r. 1,93 mln razy, a w 2012 – aż 2,13 mln. Różnica pomiędzy dwoma źródłami w 2012 r. wynosi więc niemal 300 tys. zapytań!

  Powiększ

Najbardziej „popularne” wśród policji i innych służb dane telekomunikacyjne to bez wątpienia dane abonenckie i wykazy połączeń, czyli billingi. Po dane abonenckie służby sięgają, by dowiedzieć się, kto jest stroną umowy dotyczącej konkretnego numeru. Billingi pozwalają z kolei ustalić, z kim i kiedy kontaktował się interesujący służby numer telefonu. Tabela przedstawia proporcje kierowanych zapytań dla czterech służb, które są najbardziej aktywne w pobieraniu danych.

Powiększ

Komentarz do powyższych statystyk znajduje się w tekście: Statystyki retencji: porozmawiamy o reformie, nie o liczbach!

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.