Widzisz przemoc? Reaguj! Tramwaj Interwencji Pasażerskiej na szynach Warszawy

W skrócie

Rozmowa w obcym języku, inny niż biały kolor skóry, turban i chusta – to wszystko może wyzwolić agresję w przestrzeni publicznej. W Warszawie (zbyt) często dochodzi do przemocy na tle inności. Zarządcy warszawskiego transportu publicznego próbują swoimi sposobami z tym walczyć, rozwieszając plakaty, szkoląc kierowców i motorniczych czy (co dla nas dyskusyjne) montując więcej kamer w pojazdach. Ale to w szybkiej i zdecydowanej reakcji współpasażerów i współpasażerek tkwi nadzieja na zmianę. W piątek na szyny Warszawy ruszył tramwaj Interwencji Pasażerskiej.

Można w nim poznać podstawy metody Bystander Intervention pokazującej, jak reagować na przemoc – zarówno tę słowną, jak i fizyczną – w przestrzeni publicznej. Jednak to nie wszystko. W tramwaju Interwencji będziecie mieli także okazję porozmawiać z tworzącymi zespół Interwencji Pasażerskiej obcokrajowcami i wymienić się swoimi doświadczeniami na temat reagowania w sytuacji agresji na ulicy, czy w transporcie miejskim, oraz wypożyczyć książki na czas przejazdu z biblioteczki antydyskryminacyjnej (dorzuciliśmy do niej nasze Życie wśród kamer. Przewodnik). W imieniu organizatorów zapraszamy do Tramwaju wszystkich, którym zależy, żeby miasto Warszawa było przyjazne, otwarte i bezpieczne!

Obejrzyj spot akcji

Informacja prasowa organizatorów

Rozkład jazdy

Komentarze

Wiem, co mieliście na myśli, ale sformułowanie o "prowokowaniu przemocy" jest bardzo niefortunne i dobrze byłoby, żebyście ujęli to inaczej.

eeeee lepiej zaczekać na służby. Niech działają. Mają sprzęt i kamery. Na pewno zauważą i przyjadą

Proste - są kamery niech reagują ci co je rozwiesili. Jeszcze tego brakuje by mnie filnowały a później do sądu jako świadek i tam kolejne kamery. Niech reaguje ZTM i wszyscy których kamery tam wiszą. Nie będzie kamer, będę reagować.

Myk polega na tym - my ciebie obywatelu kontrolujemy i śledzimy kamerami ale ty kontroluj innych i reaguj zamiast nas. Goncie się

Dodaj komentarz