Inwigilacja to nie wolność!

Artykuł

Dziś do Warszawy jako gość honorowy przyjechał Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama. Wizyta jego i 40 innych głów państw jest częścią obchodów 25-lecia pierwszych polskich wolnych wyborów. Do zdobyczy wolnościowych przemian 1989 roku należała wolność od bycia podsłuchiwanym, inwigilowanym i profilowanym przez państwo. Pod hasłem „Inwigilacja to nie wolność” chcemy zwrócić uwagę prezydentowi Obamie i pozostałym gościom obchodów, że nie możemy świętować razem z nimi.

25 lat po wyborach, które zakończyły w Polsce okres totalitaryzmu, m.in. dzięki dokumentom opublikowanym przez Edwarda Snowdena wiemy, że swoboda działania amerykańskich służb jest przez USA bardziej ceniona niż prywatność ludzi na całym świecie. Nie zgadzamy się z tą perspektywą władz amerykańskich ani z brakiem reakcji polskich władz na pytania, które razem z innymi organizacjami obywatelskimi zadaliśmy na temat skali inwigilacji w naszym kraju. Nie pozwala to nam na świętowanie i cieszenie się z naszej wolności.

Dlatego od dziś do 5 czerwca wyrażamy głośniej nasze zdanie: „Inwigilacja to nie wolność!”. Możesz do nas dołączyć. Zrób sobie zdjęcia z kartką o treści:

„Inwigilacja to nie wolność!”
Powiedz to 4 czerwca. #ObamaPL #25latwolnosci

Zdjęcie opublikuj w sieci, w mediach społecznościowych Twojego wyboru, możesz też wysłać je nam na adres: fundacja@panoptykon.org. Podziel się tą informacją z przyjaciółmi i znajomymi. Możesz pobrać PDF z hasłem do wydruku.

W akcji wzięli już udział m.in.:

Katarzyna Szymielewicz

Sylwia Chutnik

Małgorzata Szumańska

Draginja Nadaždin

Roman Kurkiewicz

Krystian Legierski

Jaś Kapela

Barbara Nowacka

Michał "czesiek" Czyżewski

Piotr Frączak

Ewa Wanat

Leszek Jażdżewski

Andrzej Ostrowski

Weronika Czyżewska

Agata Jałosińska

Janka Szwykowska

Alicja Peszkowska

Zespół Amnesty International Polska

Vonsky Kanał

Kamil Śliwowski

Beata Kurek

Marcin Maj

Adam Bodnar

Jan Stradowski

Karolina Więckiewicz

Marcin Karpezo

 

Komentarze

Dodaj komentarz