Która partia ma Cię na celowniku? Zainstaluj wtyczkę!

Artykuł

Jak politycy mogą manipulować w sieci, żeby zdobyć Twój głos w wyborach? Jednym ze sposobów może być rozpowszechnianie tzw. targetowanych reklam politycznych w mediach społecznościowych. W Polsce wciąż mało wiemy o tym zjawisku. Dzięki wtyczce Who Targets Me dowiesz się, która partia próbuje wpłynąć na to, jak zagłosujesz w wyborach do europarlamentu.   

Manipulacja przez targetowanie 

Targetowanie reklam w mediach społecznościowych opiera się na wykorzystywaniu informacji, które gromadzą o nas platformy internetowe na podstawie naszej aktywności w sieci. Mechanizm ten od lat wykorzystują firmy, żeby zachęcić nas do nabywania swoich produktów. Tę samą broń w walce o nasze głosy w coraz większym stopniu stosują politycy. Pokazują to doświadczenia kampanii wyborczych w innych krajach (w tym osławiony przykład wyborów prezydenckich w USA z 2016 r. i zaangażowanie Cambridge Analytica). 

Tymczasem z targetowaniem reklam politycznych wiążą się pewne zagrożenia. Spersonalizowane reklamy mogą np. wykorzystywać szczególne cechy czy słabości określonych wyborców, które sprawiają, że stają się oni bardziej podatni na dany przekaz. Umożliwiają też partiom politycznym wybiórcze prezentowanie swojego programu poszczególnym grupom, utrudniając kompleksową analizę składanych obietnic, identyfikację niespójności w prowadzonej kampanii czy nawet wyborczej dezinformacji. Wreszcie mogą sprzyjać zamykaniu wyborców w jeszcze szczelniejszych bańkach informacyjnych, przyczyniając się do pogłębiania polaryzacji politycznej.  

Nie daj się zmanipulować, zainstaluj wtyczkę 

Brytyjska organizacja Who Targets Me stworzyła wtyczkę do przeglądarek internetowych Chrome i Mozilla Firefox, która zbiera informacje na temat reklam politycznych wyświetlanych poszczególnym osobom na Facebooku (w tzw. news feed). Wystarczy, że użytkownik zainstaluje wtyczkę, a następnie będzie normalnie korzystać z Facebooka. 

Wszystkie reklamy polityczne, które portal mu wyświetli, trafią do bazy reklam Who Targets Me. Po jakimś czasie użytkownik będzie mógł sprawdzić, które partie kierowały do niego reklamy, jakie były to przekazy, a także zobaczyć, dlaczego wyświetlono mu dane ogłoszenie. Dowie się więcej o tym, kto i dlaczego próbuje go przekonać np. do poparcia konkretnego kandydata albo zniechęcić do głosowania na tę czy inną opcję polityczną.    

Wtyczka Who Targets Me jest dostępna w języku polskim i jest w pełni bezpieczna z punktu widzenia ochrony danych osobowych (dane użytkowników takie jak numer użytkownika, wyświetlane na Facebooku reklamy i informacje techniczne – na podstawie zgody – trafiają wyłącznie do organizacji Who Targets Me). Do korzystania z wtyczki potrzebne jest podanie płci i kodu pocztowego. Dzięki temu dowiemy się, czy partie kierują różne przekazy do różnych osób, w zależności od płci i lokalizacji. Uwaga: wtyczka działa tylko na komputerze, nie można z niej korzystać, używając Facebooka w wersji mobilnej.

Targetowanie pod lupą – przyłącz się!

Panoptykon przygotowuje obecnie projekt badawczy poświęcony przejrzystości reklam politycznych w Internecie. Jego główna faza obejmie zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce. Instalując wtyczkę już teraz, nie tylko dowiesz się więcej o tym, kto i w jaki sposób próbuje walczyć o Twoje poparcie, ale pomożesz nam też w realizacji tego projektu. Na podstawie zbiorczych, w pełni anonimowych danych zebranych przy pomocy wtyczki, będziemy mogli przetestować jej działanie i zasugerować twórcom wtyczki, jak można ją ulepszyć. Twoje zaangażowanie pomoże nam rzucić więcej światła na to, jak gracze polityczni w Polsce wykorzystują targetowanie reklam do zdobywania głosów, i sprawdzić, czy służy ono do manipulowania opinią publiczną.

Jak możesz nam pomóc?

  1. Wejdź na: https://whotargets.me/en/.
  2. Zainstaluj wtyczkę (dostępna na Chrome i Firefox).
  3. Kliknij w ikonkę wtyczki i uzupełnij informacje o sobie (płeć, kod pocztowy, wiek, poglądy polityczne).
  4. Korzystaj z Facebooka na komputerze.
  5. Od czasu do czasu kliknij w ikonkę, żeby zobaczyć, czy wtyczka pokazuje już jakieś wyniki.
  6. Wyślij swoje uwagi na temat wtyczki na adres: fundacja@panoptykon.org. Przekażemy je twórcy wtyczki – organizacji Who Targets Me.

Zainstaluj wtyczkę Who Targets Me

Wesprzyj nas w walce z manipulacją i dezinformacją! Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon

Komentarze

Jak jeszcze raz przeczytam o facebook to chyba wypisze sie z Waszej listy mailingowej i przestane przekazywac 1%. Czy nie ma powazniejszych problemow?
Facebook to prywatna firma ktora zarabia na zdobywaniu informacji o ekshibicjonistach zakladajacych na ich serwerze konta. Kazdy o tym wie i jesli mimo tego nie rezygnuje to znaczy, ze mu to pasuje.

>Facebook to prywatna firma ktora zarabia na zdobywaniu informacji o ekshibicjonistach zakladajacych na ich serwerze konta. Kazdy o tym wie i jesli mimo tego nie rezygnuje to znaczy, ze mu to pasuje.

Większej bzdury dawno nie czytałem. Facebook śledzi i dostarcza reklamy wszystkim internautom. O ile tylko wchodzisz na strony które mają skrypty/piksele śledzące Facebooka, a wchodzisz.

@Walter: Facebook jest obecnie największym medium społecznościowym i znajduje się w zasadzie w monopolistycznej pozycji. Brak konta na Facebooku dla wielu osób może oznaczać konieczność rezygnacji, np. z ważnego kanału komunikacji ze znajomymi czy rodziną, czy - w przypadku mediów czy organizacji takich jak nasza - z dużo mniejszym zasięgiem. Dlatego, choć sami też chętnie byśmy z niego zrezygnowali, czasem nie jest to takie proste. Może to się nam nie podobać (i nie podoba), ale uważamy, nie możemy przymykać na to oka i udawać, że Facebook nie stał się ważnym narzędziem debaty publicznej i politycznej, do tego skrajnie nieprzejrzystym. To dlatego postanowiliśmy właśnie to medium wziąć pod lupę w naszym badaniu. A jak wspomina Zaplecze Internetu, wcale nie trzeba posiadać konta na Facebooku, żeby być poddanym śledzeniu.

Kibicuję Waszym projektom Panoptykon, a sealerowi dzięki za polecenie, dokumenty Planete+ są znakomite!

a mnie widocznie nikt nie śledzi, bo od prawie 3tyg od momentu zainstalowania, nic mi nie pokazuje ta wtyczka

Zainstalowałem. Chociaż wątpię żeby coś pokazało, bo używam przeglądarki Brave z włączonym Brave Shield + AdBlock+. Reklam za bardzo nie widzę, no ale zobaczymy :D

@Magnus: dziękujemy! Na wyniki trzeba będzie poczekać do rozpoczęcia kampanii wyborczej do parlamentu, bo domyślamy się, że poza nią partie nie kierują zbyt wielu sponsorowanych komunikatów do użytkowników Facebooka.

Dodaj komentarz