ACTA

27.12.2012

Ten rok rozpoczynaliśmy kampanią przeciwko porozumieniu ACTA. Setki wysłanych maili, apele, spotkania i próby przekonania polityków do zrozumienia i poparcia naszego punktu widzenia. Trwało to, ze zmienną częstotliwością, aż do lipca – bo tak długo przyszło nam czekać na zwycięstwo. Zwycięstwo, którego symboliczne zwieńczenie miało miejsce dopiero w ubiegłym tygodniu. Jak więc inaczej zakończyć ten rok, jeśli nie ostatnim powrotem do tematu ACTA?

10.07.2012

Emocje po środowym głosowaniu w Parlamencie Europejskim już opadły. W świecie “po ACTA” rodzi się coraz więcej pytań o kształt współczesnego systemu prawa autorskiego. Zanim jednak debata na ten temat rozpocznie się na dobre, czujemy potrzebę podsumowania i bardzo serdecznego podziękowania wszystkim zaangażowanym w kampanię przeciw ACTA! 

04.07.2012

Nareszcie dotarliśmy do mety. Zakończył się wielomiesięczny maraton walki z ACTA, znamy jego zwycięzców i przegranych. Dziś podczas głosowania w Parlamencie Europejskim wygrało przekonanie, że własność intelektualna nie może być egzekwowana z naruszeniem pewnych podstawowych zasad, które gwarantują wolny i otwarty Internet. Dla obywateli i wyborców decyzja eurodeputowanych świadczy o ich ogólnym stosunku do wolności w Internecie: o wyborze pewnej filozofii regulacyjnej, która prawa użytkowników stawia na pierwszym miejscu.

03.07.2012

W walce z ACTA wkroczyliśmy na ostatnią prostą. Przed nami jeszcze tylko jedno, rozstrzygające głosowanie w Strasburgu. Już jutro Parlament Europejski zadecyduje o dalszych losach umowy, która wzbudziła kontrowersje niespotykane w historii unijnej polityki zagranicznej. Tym samym czeka nas finał ponad 2-letniej kampanii, która eksplodowała na początku roku. ACTA stała się symbolem walki o wolny, otwarty i niezdominowany przez komercyjne interesy internet.

26.06.2012

Zdajemy sobie sprawę, że być może macie już nas dosyć. Kolejny tydzień, kolejne wezwanie do działania. Ale obiecujemy, to już NAPRAWDĘ ostatni raz. Za nami pięć głosowań w komisjach i pięć wygranych przeciwników ACTA. Jesteśmy teraz na ostatniej prostej, przed nami już tylko decydująca rozgrywka w Strasburgu! W przyszłą środę (04.07) Parlament Europejski będzie rozstrzygał o "być albo nie być" kontrowersyjnego porozumienia. O wszystkich możliwościach jakie mają europosłowie możecie przeczytać w naszym artykule Gra o ACTA.

21.06.2012

W unijnej Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) zwyciężyła dziś opcja odrzucenia ACTA i głosowania plenarnego w tej sprawie już w lipcu! Oznacza to, że w starciu ze zwolennikami traktatu na razie wygrywamy 5:0. Choć czekaliśmy właśnie na taki wynik, nie da się ukryć, że nie było to łatwe zwycięstwo. A co najważniejsze - finał zmagań z ACTA czeka nas dopiero na początku lipca, podczas głosowania plenarnego w Strasburgu.

14.06.2012

W starciu z ACTA wygrywamy na razie 4:0, ale przed nami jeszcze jeden ważny mecz do rozegrania przed wielkim finałem. Na 21 czerwca zostało zaplanowane głosowanie w Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) – zdecydowanie najważniejsze dla losów kontrowersyjnej umowy. We wszystkich głosujących dotychczas komisjach: przemysłu (ITRE), prawnej (JURI), wolności obywatelskich (LIBE) oraz rozwoju (DEVE) zwyciężyła opcja głosowania już w lipcu (czyli nieczekania na rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE i odrzucenia traktatu.

31.05.2012

Temat ACTA jest wciąż żywy w Unii Europejskiej. Prawdopodobnie Parlament Europejski na lipcowej sesji będzie decydował o dalszych losach tego kontrowersyjnego porozumienia. Jednak zanim się to stanie, swoje opinie musi wyrazić pięć kluczowych komisji parlamentarnych. Pierwsze głosowania już za nami, a ich wyniki dają ogromną nadzieję na to, że ACTA wkrótce całkiem upadnie.

24.05.2012

W sprawie ACTA nie powiedziano jeszcze ostatniego słowa. W Brukseli walka o kontrowersyjną umowę cały czas trwa i właśnie wchodzi w kolejny etap. W najbliższym czasie czekają nas głosowania w komisjach, których opinia będzie kluczowa dla dalszych losów ACTA. Dlatego po raz kolejny wzywamy Was do działania!

26.04.2012

Ujawniony niedawno dokument, opracowany przez kraje grupy G8, zdążył już zyskać miano „nowego ACTA”. Jest między tymi dwoma inicjatywami zbieżność co do celów: G8 również zajęło się  egzekwowaniem praw własności intelektualnej. Z drugiej strony, ta nowa inicjatywa wydaje się brać pod uwagę niektóre krytyczne opinie formułowane wcześniej pod adresem ACTA. Czy zatem jest się czego obawiać?

Strony