Odpowiedzialność pośredników za treści w Internecie

18.04.2019

Fotografia z Marszu Niepodległości, dzieło sztuki czy portret ziemniaka, wszystkie te treści zostały usunięte przez platformy społecznościowe, z powodu łamania regulaminu. Kto dziś decyduje o tym, co widzimy w Internecie? O czym jeszcze decydują internetowi giganci? Skąd wzięła się ich władza i jak ją ukrócić? Gościem Panoptykon 4.0. jest Wojciech Orliński, dziennikarz oraz autor książki Internet. Czas się bać.

29.11.2018

W zeszłym tygodniu wraz 70 organizacjami apelowaliśmy do Marka Zuckerberga o większą przejrzystość w moderacji treści na Facebooku oraz wprowadzenie procedury odwoławczej dla zablokowanych użytkowników.

Wczoraj Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o porozumieniu zawartym z Facebookiem: „Polska będzie pierwszym krajem, w którym użytkownicy Facebooka uzyskają możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu”.

W rzeczywistości porozumienie zmienia niewiele: nadal to Facebook decyduje, co zostaje, a co znika z platformy, nie wprowadzono niezależnej kontroli sądu, nie ma też mowy o sprawozdawczości albo wewnętrznych procedurach Facebooka, które od początku minimalizowałyby ryzyko nadmiernego blokowania (pisaliśmy o nich w liście do Zuckerberga).

21.02.2018

Internet, jaki znamy, jest zagrożony. Dlaczego? Komisja Europejska proponuje, by wszystkie teksty, obrazki czy multimedia, jakie udostępniamy w popularnych serwisach społecznościowych, były filtrowane przez algorytm. Te, które automat zidentyfikuje jako naruszające prawo autorskie, nie zostaną opublikowane. To mogą być memy, filmy z wakacji, ale także teksty, takie jak recenzje cytujące inne opracowania czy materiały.

21.02.2012

W związku z docierającymi do nas od kilku dni pytaniami o opinię na temat projektu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zdecydowaliśmy się przypomnieć – już wielokrotnie publikowane – stanowisko Fundacji Panoptykon w tej sprawie. Ze zdziwieniem i niepokojem obserwujmy, jak hasło "ACTA bis" jest promowane w odniesieniu do tej nowelizacji. Planowana nowelizacja ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną bynajmniej nie wprowadza cenzury, a jedynie "cywilizuje" zasady blokowania spornych treści w sieci na czas trwania sporu. Nie ma w niej mowy o arbitralnym blokowaniu jakichkolwiek treści przez samych usługodawców, nie zmienią się też obowiązujące zasady odpowiedzialności pośredników internetowych za treści publikowane przez użytkowników. Zmieni się jedynie procedura blokowania spornych treści (na czas trwania sporu) i to w sposób korzystny dla użytkowników.

13.01.2012

W ramach raportowania przebiegu rozmów między organizacjami społecznymi i przedstawicielami rządu wielokrotnie pisaliśmy o pracach nad ważnym projektem ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Z perspektywy Fundacji Panoptykon najważniejsza w tym projekcie jest próba uregulowania zasad odpowiedzialności pośredników za treść w Internecie oraz procedury blokowania treści, które są sporne. "Klasyczne" spory o treść w sieci dotyczą naruszenia dóbr osobistych (np. zniesławienie), praw autorskich lub zasad ochrony danych osobowych.

13.07.2011

13 lipca odbyło się trzecie, podsumowujące spotkanie organizacji społecznych z Premierem Donaldem Tuskiem, dotyczące tematu regulacji internetu oraz retencji danych telekomunikacyjnych. Niewątpliwym osiągnięciem naszego dialogu, który prowadzimy od kilku miesięcy, jest "przestawienie punktu widzenia" rządu, o którym bardzo zdecydowanie mówił dziś Premier. Premier przyznał, że zaczynał tę rozmowę z zupełnie innym nastawieniem i optyką, widząc w Internecie głównie zagrożenia i problemy, którym musi "twardą ręką" zaradzić. Dzisiaj również dla rządu jest oczywiste, że właściwym punktem wyjścia do rozmowy o regulacji Internetu jest perspektywa praw podstawowych oraz troska o jego otwartość i innowacyjność.

08.06.2011

7 czerwca 2011 r. Rząd zatwierdził założenia, które do ustawy przygotowało MSWiA. Zmiany dotyczą m.in. zasad odpowiedzialności pośredników internetowych (administratorów blogów, serwisów informacyjnych, portali aukcyjnych, wyszukiwarek internetowych etc.) za treść umieszczaną w sieci przez użytkowników (np. za bezprawne komentarze na forum). Projekt przewiduje wprowadzenie rozbudowanej procedury - tzw. Notice and Takedown na wzór systemu amerykańskiego, która ma umożliwiać skuteczną ochronę osób, których prawa zostały w ten sposób naruszone, przed podjęciem drogi sądowej.

17.05.2011

[*] 16 maja - na dwa dni przed kolejnym spotkaniem Premiera z organizacjami społecznymi i blogerami - odbył się swoisty maraton spotkań "strony społecznej" i "strony rządowej". Podjęliśmy wspólny wysiłek zmierzenia się z kolejnymi tematami, które zostały zaplanowane na poprzednim spotkaniu z Premierem 7 kwietnia. Gospodarzem spotkań po raz kolejny był minister Boni.

04.05.2011

Odpowiadając na zaproszenie Ministra Boniego, przekazaliśmy ekspertom rządowym uwagi do dwóch - dyskutowanych obecnie w ramach spotkań roboczych z rządem - projektów (linkujemy ostateczne wersje, jakie zostały nam przekazane do konsultacji, po zmianach wprowadzonych przez Komitet Stały Rady Ministrów): 

22.04.2011

21 kwietnia odbyło się pierwsze z serii zapowiedzianych w czasie debaty z Premierem 7 kwietnia spotkań roboczych, poświęcone pilnym i ważnym projektom zmian prawa w zakresie regulacji Internetu. Tematy do dyskusji zostały zaproponowane przez od nas, a rząd zobowiązał się do ich szczegółowego przeanalizowania zanim zapadną wiążące decyzje. Tymi tematami są: retencja danych i blokowanie Internetu; regulacja mediów w Internecie; powtórne wykorzystanie informacji z sektora publicznego i kwestia uregulowania odpowiedzialności pośredników za treść w Internecie. Na pierwszy ogień miały pójść dwa ostatnie tematy, ale czasu wystarczyło tylko na jeden.

Strony