O przewodniku

Fundacja Panoptykon

Opracowanie i redakcja
Małgorzata Szumańska

Współautorzy
Wojciech Klicki, Jędrzej Niklas, Katarzyna Szymielewicz, Anna Walkowiak

Współpraca
Michał 'czesiek' Czyżewski, Krzysztof Juruś, Anna Obem, Radosław Stolarczyk

Korekta
Urszula Dobrzańska

Projekt graficzny
Kasia Iwańska

Wykonanie
Caltha

panoptykon.org

Serdecznie dziękujemy Krzysztofowi Jurusiowi i Radosławowi Stolarczykowi za pomoc pro bono w zebraniu i opracowaniu materiałów, na podstawie których przygotowaliśmy ten przewodnik, a także przedstawicielom instytucji, którzy starali się możliwie wyczerpująco odpowiedzieć na nasze pytania.

Zespół Fundacji Panoptykon

 

Warszawa 2016

Treści na stronie są udostepnione na licencji Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe

Podstrona powstała dzięki wsparciu z Funduszy EOG w ramach programu "Obywatele dla demokracji" i stanowi podsumowanie projektu "Państwo a biznes nadzoru. Monitoring praktyk instytucji publicznych".

 

O fundacji Panoptykon

Na każdym kroku jesteśmy obserwowani przez kamery, śledzeni w sieci, a nasze dane są zbierane przez państwo i firmy, które na tym zarabiają. Fundacja Panoptykon jest jedyną organizacją w Polsce, która odpowiada na związane z tym zagrożenia i udowadnia, że nie jesteśmy wobec nich bezsilni. Nie walczymy z nowymi technologiami, sami z nich korzystamy. Ale jesteśmy przekonani, że współczesny nadzór powienien mieć swoje granice - wyznaczone przez prawo i świadomych obywateli. Dlatego patrzymy kontrolującym na ręce i nagłaśniamy nadużycia; uczymy, jak zabezpieczać swoje dane, komputer, portfel czy telefon przed wykorzystaniem; walczymy o to, by tworzone prawo chroniło wolność i prywatność. Po prostu: kontrolujemy kontrolujących.

Jesli uważasz, że nasza misja jest ważna, wspieraj Panoptykon darowiznami i 1% swojego podatku (KRS: 0000327613).
Serdecznie dziękujemy za każde wsparcie!