ACTA

06.12.2021

Do dyskusji 10 lat po ACTA Fundacja Nowoczesna Polska zaprosiła uczestników i organizatorki protestów ACTA, osoby działające na rzecz praw cyfrowych, a także ówczesnych przedstawicieli rządu i instytucji publicznych, m.in. Michała Boniego, Radka Czajkę, Konrada Gliścińskiego, Józefa Halbersztadta, Krzysztofa Izdebskiego, Jarosława Lipszyca, Zbigniewa Łukasiaka, Władysława Majewskiego, Marcina Olendra, Katarzynę Szymielewicz i Michała „ryśka” Woźniaka. W swoich wystąpieniach zmierzyli się z pytaniem „Czy internet dało się urządzić lepiej?”. Zapraszamy do obejrzenia nagrania debaty.

15.08.2014

W Brukseli zakończyła się szósta runda negocjacji Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP) – umowy, która ma znieść bariery regulacyjne między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Wszystko jednak wskazuje na to, że prace nad porozumieniem nie zamkną się w tym roku. I nie chodzi tylko o to, że w Stanach Zjednoczonych uwagę zajmują przygotowania do częściowych wyborów parlamentarnych (tzw. mid-terms). Z każdą rundą przybywa kontrowersji i emocji wokół TTIP i ubywa zaufania. Ostatnio odpowiedzialny za negocjacje unijny komisarz nazwał aktywny udział tysięcy obywateli w konsultacjach społecznych na temat jednego z punktów porozumienia „jawnym atakiem”.

22.05.2014

W tym tygodniu w całej Europie odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, europosłowie mają ogromy wpływ na to, jak kształtują się nasze prawa i wolności. Ochrona prywatności, masowa inwigilacja czy transfery danych do USA nie są kluczowymi tematami tej kampanii wyborczej. Pomimo to uznaliśmy, że obywatelki i obywatele powinni wiedzieć, jakie jest zdanie polityków na temat tych istotnych kwestii. Dzięki współpracy z inicjatywą MamPrawoWiedzieć.pl udało nam się zapytać kandydatów na eurodeputowanych o najważniejsze dla nas problemy.

Od roku 2006 serwis MamPrawoWiedzieć.pl prezentuje informacje o senatorach, posłach, posłach do Parlamentu Europejskiego oraz kandydatach na te funkcje. Przed każdymi wyborami do kandydatek i kandydatów rozsyłane są kwestionariusze z zestawem pytań o ich kompetencje oraz poglądy. Ma to ułatwić obywatelkom i obywatelom świadome podjęcie decyzji i wybranie kandydatki lub kandydata o zbliżonych przekonaniach. Tym razem do grona organizacji, które współtworzyły kwestionariusze, dołączyła Fundacja Panoptykon.

03.04.2014

Negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP) zbierają coraz gorsze recenzje. Im dłużej Komisja Europejska i rządy powtarzają, że nie będzie powtórki z ACTA i nie ma czego się obawiać, tym większy społeczny niepokój. Skoro stanowiska negocjacyjne są tajne, skąd mamy wiedzieć, że Komisja Europejska nie proponuje właśnie ostrzejszych sankcji za naruszenie praw autorskich albo potencjalnie niebezpiecznych ułatwień w przepływie danych? Na zarzut tajności polski rząd ma stałą odpowiedź: skuteczne negocjacje handlowe wymagają poufności. Nie możemy przecież ujawniać instrukcji negocjacyjnych…

Cel negocjowanego od lipca 2013 roku porozumienia jest ambitny: chodzi o eliminację ceł importowych oraz usunięcie wszelkich barier regulacyjnych między Europą i Stanami Zjednoczonymi. O wiele mniej mówi się jednak o możliwych kosztach, które – podobnie jak w przypadku umowy ACTA – mogą uderzyć nie w biznes, ale w samych obywateli.

13.11.2013

Bruksela kojarzy się z piwem, czekoladkami i unijnymi urzędnikami. W tym tygodniu liczne grono tych ostatnich powiększyło się o kilkudziesięciu biurokratów z Waszyngtonu. Powodem jest druga runda rozmów na szczeblu Unia Europejska – Stany Zjednoczone na temat zniesienia barier handlowych między dwoma największymi gospodarkami świata.

Od poniedziałku 120 delegatów, podzielonych na 10 grup tematycznych, prowadzi intensywne negocjacje. Muszą się spieszyć, bo zgodnie z planem prace powinny się zakończyć w styczniu 2014 roku. Ich ukoronowaniem ma być umowa, która ustanowi Transatlantyckie Partnerstwo na rzecz Handlu i Inwestycji (TTIP). Cel nowego porozumienia jest ambitny: chodzi nie tylko o eliminację ceł importowych, ale też usunięcie wszelkich barier regulacyjnych między Europą i Stanami Zjednoczonymi.

O wiele mniej mówi się o możliwych kosztach, które – podobnie jak w przypadku umowy ACTA – mogą uderzyć nie w biznes, ale w samych obywateli.

24.06.2013

Po sprawie ACTA porozumienia o wolnym handlu między UE i USA nie mają dobrej prasy. I słusznie. O ile w samym wolnym przepływie dóbr i usług nie ma nic złego, porozumienia handlowe negocjowane w poufnym trybie sprzyjają niejasnym transakcjom, na których biznes zwykle korzysta bardziej niż obywatele. Dlatego ci ostatni burzą się na samą myśl o kolejnych negocjacjach, w których stawką mogłyby być ich prawa podstawowe. Już niedługo przekonamy się, czy Komisja Europejska wyciągnęła wnioski z ACTA: 8 lipca rozpoczynają się negocjacje Transatlantyckiego Porozumienia o Handlu i Inwestycjach (Transatlantic Trade and Investment Partnership).

06.06.2013

Czy prawo bezpośrednio dotykające spraw ważnych dla obywateli może powstawać w trybie tajnym, bez konsultacji społecznych? Afera z umową ACTA pokazała, że nikomu się to nie opłaca.

03.06.2013

Czy czeka nas drugie ACTA? Unia Europejska rozpoczyna negocjacje dotyczące umowy handlowej ze Stanami Zjednoczonymi. Organizacje obywatelskie uważnie śledzą cały proces, wiedząc, że może on doprowadzić do powstania kolejnego kontrowersyjnego porozumienia, które pod sztandarem walki z piractwem będzie ograniczało prywatność.

26.03.2013

Zeszłoroczne zamieszenie wokół ACTA w istotnej mierze wynikło z utajnienia przed opinią publiczną informacji o efektach negocjacji międzynarodowych. Właśnie w kontekście tego kontrowersyjnego porozumienia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał niedawno orzeczenie w sprawie dostępu obywateli Unii Europejskiej do poufnych dokumentów negocjacyjnych. Trybunał próbuje w nim znaleźć równowagę między prawem obywateli do bycia informowanym o działaniach władz a potrzebą zachowania tajemnicy w procesach dyplomatycznych.

27.12.2012

Ten rok rozpoczynaliśmy kampanią przeciwko porozumieniu ACTA. Setki wysłanych maili, apele, spotkania i próby przekonania polityków do zrozumienia i poparcia naszego punktu widzenia. Trwało to, ze zmienną częstotliwością, aż do lipca – bo tak długo przyszło nam czekać na zwycięstwo. Zwycięstwo, którego symboliczne zwieńczenie miało miejsce dopiero w ubiegłym tygodniu. Jak więc inaczej zakończyć ten rok, jeśli nie ostatnim powrotem do tematu ACTA?

Strony