David Lyon

17.01.2012

"Dyskurs na temat bezpieczeństwa oferuje racje przemawiające za wzmożeniem nadzoru, za którymi kryje się przekonanie, że wiemy, czym jest bezpieczeństwo. Od razu prowadzi nas to do serii pytań dotyczących tego, jak je definiujemy i w jaki sposób nadzór tworzy jednocześnie zagrożenie i brak bezpieczeństwa". - David Lyon, światowej sławy badzacz społeczeństwa nadzorowanego, w rozmowie z Mateuszem Janikiem.

11.08.2011

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania z Davidem Lyonem - światowej sławy badaczem społeczeństwa nadzorowanego. Wydarzenie odbyło sie 25 lipca w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat. Poniżej zamieszczamy dwie wersje językowe.

Wersja oryginalna (język angielski):

 


02.08.2011

„To nieprawda, że stoimy przed wyborem: albo prywatność, albo bezpieczeństwo. Po pierwsze, podstawowe ludzkie prawa, takie jak prawo do prywatności, są ważne i powinny być przestrzegane niezależnie od okoliczności. Po drugie, nie ma też żadnych dowodów na to, że większy nadzór nad prywatnym życiem ludzi naprawdę zwiększa możliwości łapania terrorystów.” - prof. David Lyon w wywiadzie Adama Leszczyńskiego.

25.07.2011

Jak możemy chronić siebie w świecie permanentnego nadzoru? Czy organizacje używają środków nadzoru w sposób odpowiedzialny? Czy są świadome realiów życia przeciętnych ludzi oraz wpływu, jaki na nie wywierają? Jak nadzór zmienia się w zależności od kontekstu: jaka jest różnica między Wschodem a Zachodem?

Zapraszamy do obejrzenia drugiej części wywiadu z Davidem Lyonem - światowej sławy badaczem społeczeństwa nadzoru.

21.07.2011

David LyonSpotkanie z Davidem Lyonem już w najbliższy poniedziałek. Przypominamy: godz. 18.00 w Nowym Wspaniałym Świecie. Swoją obecność na spotkaniu potwierdzili m.in. Monika Płatek, Kazimierz Krzysztofek, Wojciech Wiewiórowski.

Jako przedsmak spotkania, które odbędzie się 25 lipca, publikujemy artykuł Davida Lyona: Liquid Surveillance: The Contribution of Zygmunt Bauman to Surveillance Studies. Zachęcamy do lektury!

18.07.2011

lyonCzy żyjemy w społeczeństwie nadzorowanym?

Spotkanie z Davidem Lyonem, światowej sławy badaczem społeczeństwa nadzorowanego.

O to, czym jest współczesny nadzór i jak wpływa na nasze życie, spytają Davida Lyona polscy badacze społeczni, filozofowie, dziennikarze.

25 lipca, godz. 18.00, Nowy Wspaniały Świat (Warszawa, ul. Nowy świat 63).

13.07.2011

Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części filmu, w której David Lyon światowej sławy badacz społeczeństwa nadzorowanego opowiada o różnych formach nadzoru. O gromadzeniu danych, o kodach RFID, kartach kredytowych i innych elektronicznych metodach identyfikacji.

 

06.07.2011

David Lyon jest profesorem socjologii oraz prawa na Uniwersytecie Queen's w Kanadzie. Obszar jego zainteresowań zawodowych stanowią nowe zjawiska społeczne zachodzące we współczesnym świecie. Przede wszystkim globalizacja, sekularyzacja oraz społeczeństwo nadzoru.

Problemem społeczeństwa nadzoru (ang. surveillance society) Lyon zajmuje się od 20 lat. Jako Dyrektor Centrum Studiów nad Nadzorem wspólnie z międzynarodowym zespołem analizuje i bada ten problem na wielu płaszczyznach. Po raz pierwszy pojęcie „surveillance society” zostało użyte przez Gary’ego T. Marxa, w artykule z 1985 - "The Surveillance Society: the threat of 1984-style techniques" w The Futurist.