EURO 2012

13.06.2014

Wczoraj w Brazylii rozpoczęły się mistrzostwa świata w piłce nożnej. Władze tego południowoamerykańskiego państwa wydały ogromne kwoty na budowę stadionów, rozwój infrastruktury drogowej i turystycznej oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Jednak tym inwestycjom towarzyszą bardzo silne protesty ze strony Brazylijczyków. Z jednej strony duże wydatki publiczne na mundial kontrastują z wciąż ogromnymi nierównościami w tym kraju i niedofinansowaniem np. edukacji, opieki zdrowotnej czy pomocy społecznej; z drugiej – razi widoczna i bardzo agresywna polityka bezpieczeństwa. Można by rzec, że nic nowego – właściwie wszystkim wielkim imprezom sportowym towarzyszą niezwykle restrykcyjne środki nadzorcze.

30.01.2014

W październiku zeszłego roku polski rząd zdecydował się wesprzeć starania Krakowa w wyścigu o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 r. Według rządu oraz władz Krakowa igrzyska wiążą się z prestiżem oraz rozwojem gospodarczym. Planom złożenia oficjalnej aplikacji do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego towarzyszy propaganda sukcesu i modernizacji. Kraków (oraz cała Małopolska) ma doświadczyć prawdziwego „skoku cywilizacyjnego”. Wielomilionowe inwestycje mają zapewnić wzrost PKB oraz doprowadzić do spadku bezrobocia. Wielkie imprezy sportowe to jednak również ogromne koszty: społeczne, ekonomiczne, ekologiczne; to zwiększenie nadzoru i ograniczenie praw człowieka. Te koszty nie powinny być pomijane. Podobnie jak głos obywateli, którzy będą te koszty ponosić.

31.07.2012

Tuż przed EURO pisaliśmy o niezbędnych do bycia wolontariuszem podczas turnieju tzw. akredytacjach UEFA. W tekście „Kiedy nie można być kibicem?” informowaliśmy o naszym liście w tej sprawie do Rzecznik Praw Obywatelskich. Kilka dni temu Rzecznik wystąpiła do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wskazując na niezgodność akredytacji z Konstytucją. Ponieważ EURO już się skończyło, Rzecznik chce, by wyciągnięto z tego lekcję, a Minister podjął działania legislacyjne „umożliwiające w przyszłości podczas wydawania opinii przez Policję poszanowanie zasad wynikających z Konstytucji RP”.

05.07.2012

Zaczęło się wielkie sprzątanie po EURO 2012. Jak ten krajobraz po bitwie wygląda z perspektywy praw człowieka i nadzoru nad społeczeństwem? Czy rzeczywiście, tak jak się obawialiśmy, "footballowy stan wyjątkowy" odciśnie trwałe piętno w polskim systemie prawnym? Wzmożona aktywność policji i wojska, nowe technologie w służbie bezpieczeństwa, specjalne uprawnienia UEFA i policyjne sprawdzenia związane z systemem akredytacji, wyrywkowe kontrole graniczne, profilowanie kibiców i sportowych turystów na masową skalę - te tematy nie trafiały na pierwsze strony gazet, co nie znaczy, że nie trzeba o nich rozmawiać.

15.06.2012

O zasadach, jakie powinny obowiązywać w sieci, żeby zapewnić wolny przepływ informacji i wolność słowa, pisaliśmy już sporo. Najwięcej przy okazji sporu o ACTA i o nowy kształt przepisów o odpowiedzialności pośredników. Dzięki dość niecodziennej koalicji TVP - UEFA - YouTube mamy szansę pokazać na dość jaskrawym przykładzie, jakie praktyczne znaczenie maję te gwarancje. Kilka dni temu na żądanie TVP z serwisu YouTube zniknął film zagrzewający piłkarzy i kibiców do pełnej mobilizacji w meczu z reprezentacją Czech.

14.06.2012

W trzech miastach – gospodarzach do dokonywania zakupów w strefie kibica konieczne jest posiadanie karty typu pay-pass (zbliżeniowej) albo wyrobienie jej przed wejściem. Nie wymaga to wprawdzie podpisania umowy, jednak w Gdańsku wiąże z opłatą w wysokości 15 złotych, pobieraną z pierwszego doładowania.

13.06.2012

Hasło "bezpieczeństwo" doskonale się sprawdza w roli wytrycha, który przekonuje wątpiących i uruchamia środki budżetowe, których nie było. Musicie wybrać: albo wolność, albo bezpieczeństwo. Tą fałszywą dychotomią przepycha się najbardziej niepopularne przepisy i dokręca regulacyjną śrubę, która tak łatwo nie puści. Polski stan wyjątkowy w związku z EURO 2012 ma się bardzo dobrze.

11.06.2012

Nie każdy może być wolontariuszem na Euro 2012. Nie chodzi tutaj jednak o zwykłą konkurencję czy odpowiednie kwalifikacje, ale o to, że policja, na wniosek UEFA, wydaje opinię, czy kandydat na wolontariusza nie „stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa turnieju”. Negatywna opinia w praktyce oznacza brak niezbędnej do wejścia na stadion akredytacji UEFA. Rami Fares, w którego sprawie interweniowaliśmy u Rzecznik Praw Obywatelskich, chciał poznać treść dotyczącej go opinii. Nic z tego.

28.05.2012

Właśnie rozpoczęła się akcja promocyjna Euro 2012 „wszyscy jesteśmy gospodarzami”. Jednak kibicami już nie wszyscy być możemy – wystarczy, by policja uznała, że możemy stwarzać „zagrożenie dla bezpieczeństwa turnieju finałowego”. Taka opinia policji z zasady oznacza odmowę przyznania przez UEFA tzw. akredytacji, którą musi uzyskać każdy kibic lub wolontariusz Euro 2012. Troska o bezpieczeństwo turnieju nie jest niczym złym, jednak konstrukcja przepisów, które miały je zapewnić, pozostawia wiele do życzenia, a praktyka stosowania zakrawa na dyskryminację.

26.09.2011

22 września 2011 Prezydent podpisał tzw. ustawę o bezpieczeństwie na Euro 2012. Ustawa ma wzmocnić standardy bezpieczeństwa na stadionach podczas turnieju finałowego Mistrzostw Europy w przyszłym roku.

Podpisana ustawa zawiera jednak pewne kontrowersyjne rozwiązania, przeciwko którym protestowały organizacje pozarządowe na etapie ich uchwalania, także w zakresie ochrony prywatności. Z naszego punktu widzenia, szczególne wątpliwości wzbudza pomysł wprowadzenia procedury tzw. police screeningu, który zakłada przekazywanie przez policję na prośbę UEFA opinii na temat osób ubiegających się o akredytację na Euro 2012.

Strony