osiedla strzeżone

02.03.2016

Krakowski magistrat szuka antidotum na grodzenie przestrzeni miejskiej. Rada miasta pracuje nad uchwałą, która ma określać zasady sytuowania nie tylko reklam w przestrzeni miejskiej, ale też ogrodzeń wokół osiedli. Deweloperzy nie będą mogli stawiać płotów, a te, które już stoją, będzie trzeba dostosować do nowych przepisów.

14.06.2013

Kiedy runą mury? Raczej nie szybko, bo Polacy zagustowali w mieszkaniu wśród krat, płotów, strażników i kamer.

19.09.2012

Prezentujemy nagrania z debaty "Miasto wolne od strachu", która odbyła się 11 września 2012 r. w ramach organizowanych przez Fundację Panoptykon obchodów dnia "Wolność a nie strach" (Freedom Not Fear Day). O grodzeniu miast, zamykaniu publicznych przestrzeni i tworzeniu fałszywej dychotomii wolność albo bezpieczeństwo dyskutowali: prezeska Panoptykonu Katarzyna Szymielewicz, architekt Maciej Czeredys, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, przedstawiciele policji, aktywistka Magda Mosiewicz. Debatę moderowała Bogna Świątkowska.


Polecamy:

Skąd akcja "Wolność a nie strach"? Słowo wyjaśnienia

15.10.2010

Pierwsze po wakacyjnej przerwie Seminarium było poświęcone „strategicznej” analizie problematyki nadzoru i inwigilacji obywateli. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie „Czy jest możliwy masowy sprzeciw wobec nadzoru?” i do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy: Marka Balickiego, Macieja Gdulę oraz Rocha Forowicza.

Relacja filmowa z Seminarium