W MEDIACH

HOLISTIC: Demokracja kontra firmy technologiczne. Wielka zmiana na horyzoncie

19.12.2019

Kilka globalnych firm kontroluje większość unikalnej wiedzy o ludziach, kluczowe usługi komunikacyjne i sieci społecznościowe, w których krążą informacje. Dzięki dominującej pozycji ustalają one granice tego, co możliwe i niemożliwe dla mediów, miliardów użytkowników i usługodawców. Problemy, z którymi się mierzymy, wymagają nowych rozwiązań.

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
17.12.2019

Nowa sprawa przeciwko Facebookowi może uniemożliwić transfer danych osobowych już nie tylko do USA, ale i większości innych państw na całym świecie.

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
25.11.2019
Google i Facebook opanowały cyfrową przestrzeń stosując masową inwigilację miliardów użytkowników, co w konsekwencji jest poważnym zagrożeniem dla podstawowych praw człowieka – ocenia Amnesty International. Organizacja apeluje do władz poszczególnych krajów i regulatorów o ściślejszy nadzór nad działaniami internetowych gigantów. - Diagnoza Amnesty International jest mocna i słuszna. W sferze technologii znaleźliśmy się na progu podobnego kryzysu, jakiego w ostry sposób doświadczamy w sferze ekologii - ocenia dla Wirtualnemedia.pl Katarzyna Szymielewicz, prezeska fundacji Panoptykon.
Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
06.11.2019

Ponad 201 tys. zł ma zapłacić spółka ClickQuickNow działająca w branży reklamowej za lekceważenie prawa do wycofania zgody na przetwarzanie danych oraz prawa do bycia zapomnianym. Taką karę nałożył na nią prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Spółka nie zgadza się ustaleniami urzędu i uzasadnieniem decyzji. Zamierza złożyć skargę do sądu.
 

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
04.10.2019

Mierzymy się z upadkiem niezależnych mediów, z uzależnieniem ludzi od informacyjnych bodźców, z zanikiem krytycznego myślenia i coraz lepiej kamuflowaną manipulacją, która zniekształca debatę publiczną w kluczowych dla demokracji momentach. Wobec tych zagrożeń musimy odejść od liberalnego założenia, że jednostka sama sobie poradzi - mówi Katarzyna Szymielewicz, prawniczka, szefowa fundacji Panoptykon.

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
12.09.2019

Uzyskując dostęp do smartfona, Pegasus śledzi każdy ruch jego właściciela. Jak działa system, który według nieoficjalnych informacji zakupiły polskie służby?

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
05.09.2019

– Partia wie, że w jej bazie osoba jest mężczyzną lub kobietą, jest ze wsi lub z miasta. Facebook wie o niej absolutnie wszystko. Ta głęboka analiza może wykazać, że w tej grupie są ludzie o bardzo konkretnych pasjach, lekturach, cechach osobowości – o tym, jak Facebook i partie polityczne wykorzystują wiedzę o użytkownikach opowiada Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
05.09.2019

W Polsce wykryto ślady działania systemu Pegasus, pochodzącego z Izraela jednego z najlepszych systemów służących do inwigilacji obywateli. Ma pozyskiwać dane z telefonów komórkowych: nagrywać rozmowy, pobierać obraz z kamery, pozyskiwać hasła do aplikacji.

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
30.08.2019

- Jeśli mamy do telefonu podpięte konto bankowe, Pegasus umożliwia jego przeszukanie. Podobnie w przypadku portali społecznościowych. Nie wspominając już o tak bagatelnej sprawie, jak sprawdzanie SMS-ów czy podsłuchiwanie rozmów - mówił w TOK FM Wojciech Klicki z fundacji Panoptykon. Czy polskie służby korzystają z kontrowersyjnego izraelskiego oprogramowania?

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.
22.07.2019

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro przesłał do Senatu informację o częstotliwości, z jaką służby zakładały obywatelom podsłuchy, przeglądały korespondencję i śledziły nasze ruchy w internecie. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że w ubiegłym roku wszystkie uprawnione organy skierowały łącznie 6088 wniosków o zarządzenie kontroli operacyjnej. Sąd przychylił się do 5915, a odmówił wobec 25 osób. Dla porównania: w 2015 r. łącznie wniosków było 5673, a akceptację sądu zyskało 5431. Gdyby opierać się tylko na tych liczbach, obraz byłby niepełny.

Pełna treść dostępna na stronie źródłowej.

Strony