Google Niania do walki z podrabianymi lekami - nowy pomysł Eurodeputowanych na inwigilację w Internecie

Artykuł

Komitet ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego znalazł nowe zastosowanie dla Google. Od teraz Google ma skanować nasze zapytania i ostrzegać o zagrożeniach, jeśli dane wyszukiwanie zostanie uznane za ryzykowne zachowanie. Oczywiście, nie chodzi tylko o Google, ale wszystkie "wyszukiwarki" (jakkolwiek nikt nie uznał za stosowne określić, co dokładnie ma oznaczać "wyszukiwarka” w tym kontekście).

Takim "ryzykownym" zachowaniem według pomysłodawców jest przede wszystkim szukanie w Internecie informacji na temat leków.

W niedawnym raporcie na temat podrabianych leków, Komitet  zgodził się na wprowadzenie ostrzeżeń w wyszukiwarkach w przypadku, gdy klient wpisuje zapytanie o produkt leczniczy. Nie jest jeszcze pewne, czy rzeczywiście istnieją ludzie na tyle niemądrzy, żeby szukać leków pochodzących z niewiarygodnych źródeł, a jednocześnie na tyle sprytni, żeby uwierzyć w ostrzeżenie pochodzące od Google’a… Za to pojawia się dalsze pytanie: jak wdrożyć taką politykę bez odstraszania ludzi od korzystania z w pełni wiarygodnych aptek on-line?

Można sobie łatwo wyobrazić wiele użytecznych zastosowań dla takiego środka w innych obszarach Internetu, w których szukanie informacji także może być uznane za „ryzykowne”. Jednak niewątpliwie największym niebezpieczeństwem na tym tle wydaje się być wizja stworzenia społeczeństwa, w którym zdrowy rozsądek zastąpi elektroniczna niania, a państwo będzie od nas oczekiwać atrofii zamiast samodzielnego myślenia.

Na pewno też z dużym zainteresowaniem przyjmą ten pomysł i nową technologię kraje niedemokratyczne. Białoruś już przyznaje, że swoje nowe przepisy ograniczające wolność w Internecie opiera na prawodawstwie wprowadzonym we Francji i Wielkiej Brytanii. Wyszukiwarka udzielająca ostrzeżeń o konsekwencjach uzyskania dostępu do pewnych zasobów online może stanowić interesujący nowy dodatek do istniejącego arsenału ograniczeń Internetu.

Sprawozdanie Komitetu (przyjęte przy 46 głosach za, zeru przeciw i dwóch wstrzymujących się) będzie prawdopodobnie poddane pod głosowanie na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego we wrześniu. Nie jest jeszcze jasne, czy alternatywne propozycje pojawią się na stole, czy też Komisja Europejska będzie popierać tę inicjatywę.

[źródło: EDRi-Gram]

Dodaj komentarz