Panoptykon 4.0: Jak bezpiecznie protestować?

W skrócie

Jak zabezpieczyć swój telefon przed pójściem na protest? Kogo i dlaczego lepiej nie fotografować? Co wziąć na demonstrację zamiast telefonu? I dlaczego w ogóle się tym przejmować? O rady dla aktywistów i „spacerujących” poprosiliśmy Wojtka Bogusza, eksperta ds. bezpieczeństwa cyfrowego z Front Line Defenders, która od 19 lat wspomaga aktywistów z całego świata.

Najnowszy odcinek podcastu znajdziesz na naszej stronie, na YouTubie, Vimeo lub na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję). Podcast możesz również zasubskrybować za pośrednictwem kanału RSS Panoptykon 4.0.

/sites/default/files/panoptykon_40_grzegorz_malecki_wywiad_okladka.png

Podobają Ci się nasze podcasty? Pomóż nam dalej tworzyć wartościowe treści. Wpłać darowiznę na konto Fundacji Panoptykon i przekaż 1% podatku (KRS: 0000327613).

Komentarze

A jak weszła ustawa inwigilacyjna to zachęcaliście protestujących do przyjścia pod Pałac Prezydencki i machania podświetlonym ekranem swojego smarfona by zaprotestować, że nie chce się być inwigilowanym :-D

Na szczęście potem zaprzyjaźniliśmy się z Wojtkiem. Teraz już byśmy tego nie zrobili... Błędy młodości... ;-) 

Pani Mario, fajnie, że potraficie przyxznać się do błędu otwarcie, a nie skrycie usuwacie niewygodne komentarze tak jak czyni to OKO.PRESS. Za to Was lubimy. Tam (na OKU) panuje chińska cenzura, gdy kogoś zablokują widzi tylko swoje komentarze, aż do czasu wyczyszczenia ciasteczek (nie tylko wylogowania)! Z otwartością i czystością intencji OKO.PRESS nie ma nic współnego.

Odnośnie bezpiecznego protestowania pod względem epidemicznym, należy zwrócić uwagę, że w USA i Białorusi były większe protesty. Stwierdzono, że protesty nie miały ZNACZĄCEGO wpływu na rozwój epidemii.

Za to czego się nie mówi - testy RT-PCR nie zostały stworzone do testowania osób bezobjawowych i osób bez wywiadu medycznego. Do tego sugeruje producent w instrukcji, że należy wykonywać też badania i testy na inne choroby, bowiem wykrycie RNA nie oznacza wykrycia wirusa ani choroby (część intended use instrukcji).

Test wyjdzie dodatni, gdy:
- dotkniemy poręczy w autobusie lub artykułu w sklepie,
- dokładnie zdezynfekujemy dłonie - wirusy się rozpadną, ale RNA zostanie w całości,
- dotkniemy nosa lub twarzy lub też wzniesiemy kurz zawierający rozpadniętego wirusa, ale wciąż z kompletnym fragmentem RNA wirusa, który jest wykrywany.

Wiele opisaliśmy w artykule poświęconym grzechom polskiego rządu:
https://wolne-forum-transowe.pl/art-naduzycia-wladzy-podczas-epidemii-co...

Póki więc zachowujemy środki bezpieczeństwa demonstrując (zalecamy maski FFP2 lub lepsze w tym czasie), nie ma znaczącego wzrostu rozwoju epidemii.

Odnośnie urządzeń, które warto mieć z sobą podczas aktywnej części protestu:
- kupiony telefon dla seniora bez androida, z wyciągalną baterią (lub taki który po wyłączeniu się na pewno nie łączy z żadną siecią), domyślnie wyłączony, w nim zapisany kontakt do 2-3 prawników,
- kupioną kartę od kogoś (zarejestrowaną na kogoś innego),
- osobno posiadanie kamery (aparatu z funkcją filmowania), którą używamy w czasie protestu zamiast kamerki w telefonie,
- numer jednego prawnika wykuty na pamięć wraz z jego imieniem i nazwiskiem,
- numer do bliskiej osoby wykuty na pamięć.

Smartwatche i inną elektronikę komunikacyjną zostawiamy w domu.

W ten sposób unikamy namierzenia i jesteśmy zabezpieczeni, gdy się zgubimy, gdy potrzebujemy prawnika lub gdy zwinie nas policja.

> Oby skończyło się bez backdoorów.

Jedynym gwarantem braku backdoorów jest pełna otwartość kodu źródłowego całości firmware'u aparatu.

Dodaj komentarz