Panoptykon 4.0: Jak osiodłać Pegaza

W skrócie

Pamiętacie nagłówek „Milion billingów”? Problemem kontroli nad służbami – a raczej jej braku – zajmujemy się w Fundacji Panoptykon prawie od początku naszej działalności. O tym, z jakich narzędzi korzystają, jak wygląda kontrola nad ich działaniami, a jak mogłaby ona wyglądać, jakie zagrożenia dla wolności i praw obywatelskich wiążą się z dostępnością takich narzędzi inwigilacji takie jak Pegasus – w podcaście Panoptykon 4.0 rozmawiamy z Jackiem Cichockim, byłym ministrem spraw wewnętrznych i ministrem koordynującym służby specjalne w rządzie Donalda Tuska, obecnie pracującym na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Wojciechem Klickim – prawnikiem z Fundacji Panoptykon specjalizującym się w tematyce kontrolowania służb specjalnych.

Wszystkie odcinki Panoptykon 4.0 odsłuchasz w całości na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję) i pobierzesz z naszego serwera (możesz je również „zaprenumerować” przez RSS – przetestowane w aplikacjach iTunes i AntennaPod). Do usłyszenia w kolejne czwartki!

Uwaga, konkurs!

Odpowiedz na pytanie na temat prawa do bycia informowanym o inwigilacji. Wśród osób, które do wtorku 1 października do godz. 12:00 za pośrednictwem formularza konkursowego prześlą trafne odpowiedzi, rozlosujemy 3 egzemplarze autobiografii Edwarda Snowdena Pamięć nieulotna! (Za książki dziękujemy Wydawnictwu Insignis).

PS Odpowiedź na pytanie znajdziesz w najnowszym odcinku podcastu 4.0.

Przejdź do formularza konkursowego

Regulamin konkursu

[Konkurs rozstrzygnięty!]

Przypominamy pytanie: Wyobraź sobie, że Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi postępowanie w sprawie podejrzenia korupcji z udziałem lokalnego aktywisty. Sprawdzenie jego billingów i prowadzony przez 3 miesiące podsłuch nie potwierdziły tych podejrzeń i sprawę zamknięto. Czy aktywista zostanie poinformowany, że był przedmiotem zainteresowania służby?

Prawidłowa odpowiedź na pytanie brzmi... NIE. Niektórzy odpowiadający słusznie zwracali uwagę, że w Kodeksie postępowania karnego istnieją przepisy nakładające na prokuratora lub sąd obowiązek poinformowania osoby zainteresowanej o tym, że była podsłuchiwana (art. 239 kpk) lub pobierano jej billingi i inne dane telekomunikacyjne (art. 218 kpk). Jednak w naszym quizie pytaliśmy o postępowanie prowadzone przez CBA. Rządzi się ono innymi prawami niż postępowanie karne regulowane przez KPK i to w ramach takich postępowań (czynności przedprocesowych) prowadzonych przez służby policyjne i specjalne odbywa się lwia większość najbardziej ingerujących w prawo do prywatności jednostki działań. Więcej o tym problemie piszemy w dokumencie „Osiodłać Pegaza”.

Komentarze

Dodaj komentarz