Panoptykon 4.0: Unia bierze się za sztuczną inteligencję

W skrócie

W tym roku Unia Europejska pracuje nad aktem o sztucznej inteligencji, który z jednej strony ma zwiększyć zaufanie ludzi do tej technologii, z drugiej – wspierać rozwój innowacji, a więc szanse europejskich firm w technologicznym wyścigu. W strategii sprzed dwóch lat Komisja Europejska chciała oba te cele pogodzić w podejściu, które oddaje jedno słowo: excellence. Doskonała technologia. Dobrze zaprojektowana, skuteczna i budząca zaufanie.

O AI Act przeczytasz więcej w raporcie Sztuczna inteligencja pod kontrolą.

Czy to wszystko da się pogodzić? Jak ambicje Komisji Europejskiej przełożyły się na język konkretnych przepisów? Co właściwie czeka nas, użytkowników technologii i jej twórców, w najbliższej przyszłości? Jeszcze większy chaos na rynku czy nowy porządek?

O tym wszystkim rozmawiamy z dr. Michałem Nowakowskim – prawnikiem, ale też praktykiem (zarządza start-upem, w którym wdraża etyczne rozwiązania oparte na AI) i naukowcem (współpracuje m.in. ze śląskim Centrum Inżynierii Prawa, Technologii i Kompetencji Cyfrowych).

Najnowszy odcinek podcastu znajdziesz na naszej stronie, na YouTubie, Vimeo lub na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję). Podcast możesz również zasubskrybować za pośrednictwem kanału RSS Panoptykon 4.0.

Dodaj komentarz