Podcast Panoptykon 4.0. Jak okiełznać algorytm?

W skrócie

Czy osobowość da się zmierzyć? Co ma wspólnego kartkówka z geografii z psychometrią? Jakie poglądy polityczne mają wielbiciele szybkich samochodów? Skąd mamy wiedzieć, że algorytm się myli? Czy dzięki/przez technologię będziemy żyć w nowym wspaniałym świecie? Gościem podcastu Panoptykon 4.0. jest Michał Kosiński, psycholog społeczny i wykładowca Stanford University, którego algorytm został wykorzystany przez Cambrigde Analytica. 

Wszystkie odcinki Panoptykon 4.0 odsłuchasz w całości na portalu TOK FM (tam znajdziesz też automatyczną transkrypcję) i pobierzesz z naszego serwera (możesz je również „zaprenumerować” przez RSS – przetestowane w aplikacjach iTunes i AntennaPod). Do usłyszenia w kolejne czwartki!

Komentarze

Zgoda, że jest problem z datami, ale to coś nowego - ostatnio wszystkie miały tę samą datę. Zajrzymy, dzięki!

natrętnie również donoszę że w najpopularniejszej aplikacji na androida (tylko użytkownicy apple mogą korzystać z itunes na telefonie) - Pocket Casts też nie mogą słuchać podcastu. :(

przepraszam, cofam i biję się w pierś. jeszcze jakiś czas temu tak było ale widzę że ostatnio się coś zmieniło! cudownie, zasubskrybowany :)

Jestem pod wrażeniem! Rozmowa bardzo ciekawa i kształcąca. We wrześniu przeczytałem wywiad Marka Szymoniaka z dr. Michałem Kosińskim. Tam zwarte były tylko kilku zdaniowe odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących badań psychometrycznych, ich wykorzystywania i zagrożeń. Wynikał z tego taki obraz, że jesteśmy skazani na utratę prywatności i bycie "biomasą" zarządzaną przez algorytmy. Odwiedziłem też stronę internetową Profesora, michalkosinski.com, ale nie miałem czasu się z nią głębiej zapoznać. Ta rozmowa ociepliła mi wizerunek Profesora i przekonała do potrzeby badań psychometrycznych na podstawie śladów cyfrowych. Nie oznacza to jednak, że akceptuję model biznesowy, w którym prywatność ludzi staje się towarem i pompuje fortuny przyszłych super oligarchów. Szkoda, że wcześniej nie zabrałem się za odsłuchiwanie podcastów Pani Szymielewicz.

Dodaj komentarz