WOLNOŚĆ SIĘ LICZY! Dołóż swój 1% i pomóż kontrolować kontrolujących

WOLNOŚĆ SIĘ LICZY

WOLNOŚĆ
SIĘ
LICZY

Dołóż swój 1%obraz jednego procenta podatku
i pomóż Fundacji
Panoptykon kontrolować
kontrolujących!

KRS: 0000327613

Kto zna Cię najlepiej? Rodzina? Przyjaciele? Po prostu Ty? A co, jeżeli więcej wie o Tobie megakorporacja z Doliny Krzemowej lub państwo, które zapukało do niej po Twój cyfrowy profil? Co, jeżeli ta wiedza służy temu, by zarobić na Twoich słabościach, manipulować Twoimi wyborami lub przewidzieć, co zrobisz?

Nie możesz odciąć się od swojego cyfrowego profilu, nie możesz go wykasować. Ale to nie znaczy, że nie możesz nic zrobić.

Fundacja Panoptykon patrzy na ręce państwu i firmom. Sprawdzamy, jak wykorzystują Twoje dane, ujawniamy nadużycia, walczymy o prawo chroniące wolność i prywatność. Pokazujemy, jak świadomie poruszać się w coraz bardziej cyfrowym świecie.

Dołóż swój 1% podatku i pomóż nam kontrolować kontrolujących! Wpisz w swoim zeznaniu podatkowym numer KRS Fundacji Panoptykon: 0000327613.

DLACZEGO LICZYMY NA CIEBIE?

Zadajemy instytucjom i firmom niewygodne pytania, rzucamy światło na to, co wiele z nich chciałoby zachować dla siebie – to podstawa naszej pracy. Nie wszystkie źródła finansowania są dla nas dostępne. Nie sięgamy po pieniądze, które mogłyby ograniczyć naszą niezależność.

Dlatego liczymy na Twoje wsparcie. To, jakimi środkami finansowymi dysponujemy i ile osób stoi po naszej stronie, decyduje o tym, ile jesteśmy w stanie zdziałać. Każda darowizna i 1% podatku wzmacnia naszą finansową niezależność i pozwala skuteczniej naciskać na państwo i biznes oraz głośniej mówić o zagrożeniach dla wolności i prywatności.

CO NAM SIĘ UDAŁO

WIĘCEJ JAWNOŚCI

Zebraliśmy szereg informacji o tym, jak służby korzystają z nowych technologii i co urzędy robią z danymi obywateli.

Ujawniliśmy trzymany w tajemnicy projekt ustawy „antyterrorystycznej” i kwestionariusz profilowania bezrobotnych.

Rzuciliśmy nowe światło na działanie reklamy w Internecie.

Wygraliśmy wiele sądowych batalii o najpilniej strzeżone tajemnice (dotyczące np. monitoringu na dworcach czy dostępu ABW do bazy zdjęć).

LEPSZE PRAWO

Wywalczyliśmy nowe uprawnienia i pomogliśmy zatrzymać wiele groźnych inicjatyw. Tylko ostatnio:

PRAKTYCZNA WIEDZA

W naszych materiałach każdy mógł znaleźć wiedzę, jak świadomie korzystać z nowych technologii i swoich praw (np. jakie daje RODO).

Cyfrowa Wyprawka dostarczała nauczycielom inspiracji, jak mądrze rozmawiać z młodymi o cyfrowych wyzwaniach.

Dziennikarzom i organizacjom społecznym pomogliśmy radzić sobie z dezinformacją w sieci i dbać o bezpieczeństwo informacji.

Tu wspominamy tylko o wycinku naszej działalności. Więcej informacji znajdziesz na stronie panoptykon.org.

 

Na zdjęciu zespół Fundacji Panoptykon (od lewej): Katarzyna Szymielewicz, Anna Obem, Dorota Głowacka, Wojciech Klicki, Maria Wróblewska, Justyna Dywańska, Małgorzata Szumańska, Karolina Iwańska. 

JAK WYKORZYSTUJEMY WSPARCIE?

W zeszłym roku otrzymaliśmy od podatników niemal 140 tys. zł. Razem z darowiznami to niemal piąta część naszego budżetu. Dbamy o przejrzystość, dlatego informujemy, jak spożytkowaliśmy te środki. W 2018 r.:

  • 73 587,38 zł przeznaczyliśmy na pracę zespołu prawnego oraz spory sądowe;
  • 31 359,40 zł wydaliśmy na zabezpieczenie infrastruktury IT i przetwarzanych danych;
  • 10 743,50 zł przeznaczyliśmy na tworzenie artykułów, poradników i podcastów;
  • 4 085,49 zł wydaliśmy na utrzymanie biura fundacji.

Środki, których nie wykorzystaliśmy w minionym roku, przeznaczamy na działalność statutową w kolejnych latach. To pozwala nam myśleć i planować długofalowo.

Na naszej stronie internetowej informujemy też o innych źródłach finansowania. Roczne sprawozdania finansowe i sprawozdania z działalności Panoptykonu możesz znaleźć na stronie w zakładce Organizacja oraz w naszym Biuletynie Informacji Publicznej.

ZANIM
WYPEŁNISZ
PIT

Aby przekazać Fundacji Panoptykon 1% swojego podatku, wpisz w swoim zeznaniu podatkowym nasz numer KRS: 0000327613. Możesz to zrobić, zarówno gdy składasz swoje zeznanie drogą tradycyjną (pocztą lub w urzędzie skarbowym), przez eDeklaracje, jak i usługę Twój e-PIT. Jeśli korzystasz z darmowego programu do rozliczeń, sprawdź, czy daje on możliwość wsparcia dowolnej organizacji.

Pamiętaj, że jeśli w zeznaniu podatkowym zaznaczysz zgodę na przekazanie nam swoich danych, urząd skarbowy prześle nam Twoje imię i nazwisko, adres i informację o przekazanej kwocie 1% podatku, a jeśli rozliczasz się wspólnie ze współmałżonkiem – także jego/jej dane. W formularzu PIT możesz przekazać nam też np. swój adres e-mail, adres do korespondencji lub informację o tym, skąd wiesz o możliwości przekazania Panoptykonowi 1% podatku.

Na adres otrzymany z urzędu skarbowego prześlemy podziękowania (wraz z czymś do poczytania). Jeśli nie życzysz sobie tego, nie zgadzaj się na przekazywanie nam swoich danych lub wyślij sprzeciw na adres: fundacja@panoptykon.org. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Chcesz dla nas zrobić coś jeszcze? A może nie płacisz podatku w Polsce lub wiesz, że swój 1% przeznaczysz na inny cel? Wspieraj Panoptykon darowiznami.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za każdy przekazany 1% podatku i każdą darowiznę. To nie tylko wsparcie naszej finansowej niezależności, ale też wyraz zaufania i sygnał, że nasza praca jest potrzebna. Serdecznie dziękujemy!

UDOSTĘPNIJ TĘ STRONĘ I POMÓŻ NAM DOTRZEĆ SZERZEJ

Podziel się na FBPodziel się na TwitterzeWyślij maila