WOLNOŚĆ SIĘ LICZY! Dołóż swój 1% i pomóż kontrolować kontrolujących

WOLNOŚĆ
SIĘ
LICZY

Dołóż swój 1%obraz jednego procenta podatku
i pomóż Fundacji
Panoptykon kontrolować
kontrolujących!

KRS: 0000327613

JAK
MOŻESZ
NAS
WESPRZEĆ?

Przekaż 1% swojego podatku Fundacji Panoptykon – wpisz w swoim zeznaniu podatkowym nasz numer KRS: 0000327613.

1% podatku możesz przekazać, zarówno gdy składasz swoje zeznanie podatkowe przez Internet (korzystając z aplikacji eDeklaracje), jaki i pocztą lub w okienku w urzędzie skarbowym (używając np. formularzy opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów). Alternatywą dla formularzy są – często darmowe – programy do rozliczeń.

Jeśli chcesz skorzystać z jednego z nich, sprawdź , czy daje on możliwość wsparcia dowolnie wybranej organizacji. Jeśli w zeznaniu podatkowym zaznaczysz zgodę na przekazanie nam swoich danych, jesienią przyszłego roku urząd skarbowy prześle nam Two je imię i nazwisko, adres i informacje o przekazanej kwocie 1% podatku, a jeśli roz liczasz się wspólnie ze współmałżonkiem – także jego/jej dane. Zawsze możesz też prz ekazać nam, np. swój adres e-mail lub informację o tym, skąd wiesz o możliwośc i przekazania Panoptykonowi 1% podatku. Pamiętaj, że masz prawo dostępu do ty ch danych i ich poprawienia. Możesz też cofnąć zgodę na przetwarzanie danych, p isząc na adres: fundacja@panoptykon.org.

PODAJ DALEJ

W tym roku Fundacja Panoptykon po raz pierwszy ubiega się o wsparcie w postaci 1% podatku. Jeśli chcesz nam pomóc rozpowszechnić tę informację:

  • powiedz znajomym, którym bliska jest misja Panoptykonu, że można przekazać nam 1%;
     
  • pokaż innym, że nas wspierasz (jeśli korzystasz z portali społecznościowych, możesz skorzystać z jednej z przygotowanych przez nas grafik).
Jeśli chcesz ściągnąć wybraną grafikę, wybierz ją prawym przyciskiem myszy i skopiuj ją lub zapisz.

 

 

DLACZEGO TWOJE WSPARCIE JEST WAŻNE

Rozwój technologii ma swoją cenę: na każdym kroku jesteśmy obserwowani przez kamery, śledzeni w sieci, a nasze dane są zbierane przez państwo, a także firmy, które na tym zarabiają. Fundacja Panoptykon jest jedyną organizacją w Polsce, która odpowiada na związane z tym zagrożenia i udowadnia, że nie jesteśmy wobec nich bezsilni.

Nie walczymy z nowymi technologiami, sami z nich korzystamy. Ale jesteśmy przekonani, że współczesny nadzór powinien mieć swoje granice – wyznaczone przez prawo i świadomych obywateli. Dlatego patrzymy kontrolującym na ręce i nagłaśniamy nadużycia; uczymy, jak zabezpieczyć swoje dane, komputer, portfel czy telefon przed wykorzystaniem; walczymy o to, by tworzone prawo chroniło wolność i prywatność. Po prostu: kontrolujemy kontrolujących.

Zdobywanie środków na realizację tej trudnej misji jest sporym wyzwaniem – zwłaszcza że dbamy o niezależność i często mówimy rzeczy, które nie są popularne. Dlatego wsparcie osób, które wierzą w sens naszej pracy, jest tak ważne.

CO UDAŁO NAM SIĘ DO TEJ PORY

Naszą misję realizujemy nieprzerwanie od 7 lat. Nie każde działanie przynosi szybki i spektakularny efekt, ale z perspektywy czasu widzimy, jak wiele udało nam się zrobić.

INFORMACJE DLA OBYWATELI

Ujawniliśmy wiele ważnych informacji dotyczących działania służb, kamer monitoringu czy publicznych baz danych. Dzięki uzyskanym przez nas statystykom obywatele dowiedzieli się na przykład, jak często państwo sięga po ich billingi i inne dane telekomunikacyjne. Problem braku kontroli nad służbami zaistniał wreszcie w debacie publicznej. Ostatnio ujawniliśmy również projekt ustawy antyterrorystycznej, którą rząd bardzo długo trzymał w tajemnicy.

LEPSZE PRAWO

Pomogliśmy zatrzymać wiele inicjatyw groźnych dla prywatności. Rejestr stron i usług niedozwolonych, ACTA, obowiązkowa instalacja inteligentnych liczników energii, dofinansowanie szkolnych systemów monitoringu – to tylko przykłady. Skutecznie zabiegaliśmy też o zmiany prawa, choćby skrócenie czasu przechowywania danych telekomunikacyjnych czy korzystne dla obywateli rozwiązania w nowym europejskim prawie ochrony danych osobowych.

PRAKTYCZNA WIEDZA DLA DUŻYCH I MAŁYCH

Dzięki naszym poradnikom i infografikom każdy zainteresowany ochroną prywatności może bardziej świadomie używać nowych technologii. A nauczyciele biorący udział w naszych warsztatach i korzystający z portalu Cyfrowa Wyprawka przekazują wiedzę na temat bezpieczeństwa i prywatności w Internecie uczniom w całej Polsce.

To tylko przykłady tego, co udało nam się osiągnąć przez ostatnie lata. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, zajrzyj na naszą stronę internetową. Znajdziesz tam też informacje o problemach, które wciąż czekają na rozwiązanie…

JAK WYKORZYSTAMY TWOJE WSPARCIE

Wsparcie uzyskane z 1% przeznaczymy na realizację działań strażniczych i edukacyjnych. Dzięki niemu będziemy mogli:

  • szybko i sprawnie reagować na niepokojące działania i inicjatywy, przedstawiając argumenty i informując obywateli;
  • tworzyć nowe, praktyczne materiały pokazujące, jak chronić swoją wolność i prywatność, oraz docierać z nimi do kolejnych osób.

PRZEJRZYSTOŚĆ

Dokładamy starań, by działać w sposób transparentny. Na naszej stronie informujemy zarówno o podejmowanych inicjatywach, jak i o tym, skąd pochodzą środki, z których je finansujemy. Sprawozdania finansowe i z działalności możesz znaleźć w naszym Biuletynie Informacji Publicznej.

Jesteśmy wdzięczni za każde wsparcie: zarówno 1% podatku, jak i przekaznie nam darowizny. Nie tylko pomagają nam one sprawnie działać, ale są też dla nas wyrazem zaufania i sygnałem, że nasza praca jest dla Was ważna. Serdecznie dziękujemy!

Podstrona powstała dzięki wsparciu Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe (zgodnie z umową grantową zawartą z Siecią obywatelską – Watchdog Polska) oraz Funduszy EOG w ramach programu „Obywatele dla demokracji”.

Logo organizacji: Trust for Civil SocietyLogo: EEA GrantsLogo: Fundacja BatoregoLogo