Jak ograniczyć nadzór w komunikacji. 13 zasad

Artykuł
23.09.2013
1 min. czytania
Tekst
Image

23 września 2013 r. w Genewie oficjalnie ogłoszono 13 zasad, którymi rządy państw na całym świecie powinny kierować się, wprowadzając u siebie przepisy pozwalające na nadzorowanie komunikacji między obywatelami. Zasady przygotowane przez organizacje społeczne z całego świata, m.in. Fundację Panoptykon, po raz pierwszy zostały opublikowane 31 lipca 2013 r. Oficjalne ogłoszenie Zasad nieprzypadkowo zaplanowano w dniu, kiedy w Genewie zbiera się Rada Praw Człowieka ONZ.

Nie od dziś służby z całego świata próbują śledzić naszą komunikację i nie dotyczy to tylko Internetu. Rosnące możliwości technologiczne i nieodparta pokusa służb, żeby z nich korzystać, jedynie zaostrzają problem. Apogeum tej tendencji jest ujawniona niedawno masowa inwigilacja niewinnych użytkowników Internetu z całego świata przez amerykańskie służby. Dlatego potrzebujemy refleksji nad tym, co w erze nowych technologii oznaczają prawa człowieka i jak zagwarantować ich przestrzeganie.

„Międzynarodowe zasady stosowania praw człowieka w nadzorze nad komunikacją” określają standardy, jakich powinny przestrzegać rządy na całym świecie, jeśli decydują się na ingerowanie w komunikację swoich obywateli. Twórcom zasad przyświecała wspólna myśl: elektroniczny nadzór posunął się już za daleko. „Zasady” są efektem rocznej pracy ponad 100 organizacji społecznych, w tym Fundacji Panoptykon.

Spośród 13 zasad najważniejszymi są: konieczność, proporcjonalność, przejrzystość, kontrola sądu, prawo do informacji dla osoby nadzorowanej oraz zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem.

13 zasad stosowania praw człowieka w nadzorze nad komunikacją - wersja polska

Więcej na stronie na stronie Necessary and Proportionate

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.