BIBLIOTEKA

03.06.2017
Logo newslettera PanOptyka

W maju koncentrowaliśmy nasze siły na tzw. śrubie fiskalnej, czyli pomysłom rządu na uszczelnienie systemu podatkowego, które wiążą się jednak z poważnymi zagrożeniami dla prywatności. W newsletterze też nowe odcinki naszych zmagań o kontrolę obywatelską nad działanimi służb.

02.05.2017
Logo newslettera PanOptyka

W kwietniu opublikowaliśmy informacje o tym, jak policja nadużywa i tak szerokich kompetencji w zakresie sięgania po billingi i inne dane telekomunikacyjne i internetowe. Zakończyliśmy też naszą tegoroczną akcję 1% i obchodziliśmy 8. urodziny Panoptykonu.

04.04.2017
Logo newslettera PanOptyka

W marcu żyliśmy działaniami edukacyjnymi: zakończyliśmy projekt BINGO, czyli bezpieczne organizacje społeczne, opublikowaliśmy pierwsze odcinki Poradnika BINGO. Cyfrowa Wyprawka wzbogaciła się o nowe lekcje, a edukatorów zaprosiliśmy do wiosennej akcji edukacyjnej.

02.03.2017
Logo newslettera PanOptyka

W lutym żyliśmy kolejnym – po CBR-ze – elementem śruby fiskalnej: konfiskatą rozszerzoną. Nowe przepisy – pod pretekstem walki z przestępczością – poszerzają możliwości działania służb w sposób, który zagraża wolnościom obywatelskim.

02.02.2017
Logo newslettera PanOptyka

W styczniu podsumowaliśmy rok funkcjonowania ustawy inwigilacyjnej. Przypomnieliśmy też kontrowersje, które wzbudził obowiązek rejestracji kart prepaid.

09.01.2017
Logo newslettera PanOptyka

W styczniowej PanOptyce podsumowaliśmy miniony rok – zobaczcie, dlaczego warto wspierać Panoptykon.

05.12.2016
Logo newslettera PanOptyka

W listopadzie żyliśmy sprawą Ameera Alkhawlany'ego, którego historia to połączenie Procesu Kafki z sądem inkwizycyjnym. Czy jest szansa na systemową zmianę prawa tak, żeby cudzoziemcy mieli w Polsce prawo do obrony?

07.11.2016
Logo newslettera PanOptyka

W tej PanOptyce podsumowujemy działania edukacyjne, które pochłaniały nas w październiku. Piszemy też o kolejnych niepokojących projektach zmian w prawie, które określamy mianem śruby fiskalnej.
 

03.10.2016
Logo newslettera PanOptyka

Kategoryzowanie ludzi, pogłębianie wykluczenia osób bezrobotnych, brak transparentności podejmowania decyzji, brak możliwości odwołania – to główne zarzuty wobec funkcjonującego w Polsce systemu profilowania pomocy osobom bezrobotnym  – którym przede wszystkim zajmowaliśmy się we wrześniu.

02.09.2016
Logo newslettera PanOptyka

W sierpniowej PanOptyce m.in. o turbulencjach w procesie rewizji polskiego prawa pod kątem zmiany w ochronie danych osobowych. Informujemy też o nowym projekcie adresowanym do dziennikarzy.

Strony