BIBLIOTEKA

01.04.2022

W kwietniowej PanOptyce komentujemy przyjęty właśnie projekt ustawy o obronie ojczyzny, dzięki któremu wojsko będzie miało niekontrolowany dostęp do danych milionów obywateli. Postulujemy o przemyślane systemowe rozwiązania w walce z dezinformacją, które są potrzebne w ramach cyfrowej wojny prowadzonej przez platformy w związku z agresją Rosji. Polecamy trzy marcowe podcasty, których wspólnym mianownikiem jest wojna w Ukrainie.

04.03.2022
Logo newslettera PanOptyka

W poprzednim miesiącu informowaliśmy o sprawie dziennikarki, która pozwała polskie władze za niekontrolowaną inwigilację, opiniowaliśmy projekt ustawy o obronie ojczyzny, apelowaliśmy o przejrzystość i przyjęcie poprawek, które ochronią prawa człowieka w ramach trilogu w związku z dalszymi pracami nad DSA. Zapraszamy d wysłuchania specjalnego odcinka podcastu Panoptykon 4.0 o reakcji big techu na wojnę w Ukrainie. Również w tym temacie polecamy nasze dotychczasowe publikacje dotyczące dezinformacji.

10.02.2022

W najnowszym numerze PanOptyki o wygranej sprawie z IAB Europe, wynikach głosowania and DSA i apelu do premiera o zaniechanie prac nad ustawą „o wolności słowa w serwisach społecznościowych”. Piszemy o dalszych losach naszej petycji w ramach kampanii „Podsłuch jak się patrzy” i styczniowych podcastach wartych posłuchania. Przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku Fundacji Panoptykon!

12.01.2022

Szczęśliwego Nowego Roku! W pierwszym w tym roku numerze PanOptyki dzielimy się sukcesami i wyzwaniami, które spotkały nas w ciągu ostatnich 365 dni. W grudniu bacznie przyglądaliśmy się rozwojowi sytuacji w związku z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. Zachęcamy również do wysłuchania zapisu debaty 10 lat po ACTA oraz podcastu z Natalią Hatalską – drugiego z serii odcinków podsumowujących rok i prognozujących przyszłość nowych technologii.

10.12.2021

W ostatnim numerze PanOptyki w tym roku mamy dobre wiadomości: pop-upy wymuszające zgodę na śledzenie są niezgodne z przepisami oraz profil marketingowy to dana osobowa! Ponadto informujemy o zmianach w Systemie Informacji Medycznej i postulatach do aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Zapraszamy do przesłuchania nowych odcinków podcastu Panoptykon 4.0.

05.11.2021

W listopadowym numerze PanOptyki piszemy o odpowiedziach prezydenta RP, KPRM i MSWiA na naszą petycję, w której domagaliśmy się zwiększenia kontroli nad służbami. Informujemy o przesłuchaniu sygnalistki Facebooka – Frances Haugen w Parlamencie Europejskim oraz dołączeniu Anny Obem do Zarządu Fundacji. Zapraszamy do zapoznania się z nowymi odcinkami podcastu Panoptykon 4.0 oraz zapowiadamy zaplanowany na 30 listopada Światowy Dzień Dobroczynności.

08.10.2021
Logo newslettera PanOptyka

W październikowym numerze PanOptyki o #algorytmachtraumy – eksperymencie Fundacji Panoptykon i badacza Piotra Sapieżyńskiego oraz o naszym liście otwartym do europosłów i europosłanek podpisanym przez 50 europejskich organizacji społecznych z apelem o wsparcie użytkowników i użytkowniczek, a nie cybergigantów. Wspominamy również o Jaśminie – nowym pomyśle partii Polska 2050 Szymona Hołowni oraz 20. rocznicy zamachów na World Trade Center – co to wydarzenie zmieniło w codzienności Polek i Polaków?

08.09.2021

We wrześniowym numerze PanOptyki informujemy o ogromnych karach finansowych dla Amazona i WhatsApp'a za lekceważenie ochrony danych osobowych, o dodatkowym monitoringu w szpitalach (również w salach chorych, szpitalnych toaletach i szatniach!) oraz o liście otwartym, w którym apelujemy o łatwiejszy dostęp do danych dla naukowców kontrolujących wielkie platformy. Dodatkowo zapraszamy na nowy sezon podcastu Panoptykon 4.0.

05.08.2021
Logo newslettera PanOptyka

W sierpniowym numerze PanOptyki informujemy o nowych informcjach związanych z Pegasusem, o nowej specjednostce Policji – Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości oraz o projekcie ustawy Ministerstwa Zdrowia pozwalającym na instalowanie kamer w szpitalnych toaletach i przebieralniach. Dodatkowo podsumowujemy rok pracy nad DSA i przypominamy o ciągnącym się od 2,5 roku postępowaniu ws. skargi na Google i IAB. Dziękujemy Wam także za przekazany nam w tym roku 1% podatku. Pobiliśmy kolejny rekord!

08.07.2021
Logo newslettera PanOptyka

W lipcowym numerze PanOptyki informujemy o prawomocnej decyzji sądu, według której Facebook musi zabezpieczyć strony i konta Społecznej Inicjatywy Narkopolityki (SIN vs Facebook) oraz o zgodzie wszystkich opozycyjnych klubów parlamentarnych z naszymi postulatami dotyczącymi niezależnej instytucji i obowiązku informowania inwigilowanych. Polecamy nowe odcinki podcastu Panoptykon 4.0 (z dr. Liwiuszem Laską i Sylwią Czubkowską).

Strony