BIBLIOTEKA

01.09.2022

We wrześniowym numerze PanOptyki: o zeznaniach przed ETPC w związku ze skrargą na niekontrolowaną inwigilację w Polsce; o nadchodzącej decyzji belgijskiego sądu dotyczącej IAB i reklamy internetowej; o nowym sezonie podcastu Panoptykon 4.0 oraz o wydarzeniach, w których będziemy brać udział w najbliższym czasie.

01.08.2022

W najnowszym numerze newslettera PanOptyka piszemy o naszym sukcesie w sprawie przeciwko PZU („bezpłatne” ubezpieczenie w zamian za dane), o ostatecznym głosowaniu nad DSA i DMA w Parlamencie Europejskim, o poprawkach PE do rozporządzenia w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej i kolejnych przypadkach inwigilowania Pegasusem.

01.07.2022
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki ogłaszamy rekrutację! Dodatkowo informujemy o dalszych losach pozwu ws. wyborów kopertowych, skanowaniu prywatnej komunikacji, europejskiej komisji ds. Pegasusa i „rejestrze ciąż". Polecamy ostatnie odcinki podcastu Panoptykon 4.0 w tym sezonie – o DSA i DMA z Różą Thun i Januszem Cieszyńskim.

06.06.2022

Czerwcowy numer PanOptyki pod znakiem dwóch nowych regulacji – aktu o uslugach cyfrowych (DSA) i aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Krok po kroku wyjaśniamy, co nowe przepisy zmieniają oraz kogo dotyczą. W tym temacie nagraliśmy również odcinek podcastu Panoptykon 4.0 z Różą Thun, która była ważnym merytorycznym głosem w dyskusji nad regulacjami. Poza tym wspominamy o szczególnej roli sztucznej inteligencji w pracy i kolejnych przypadkach cenzury internetu.

05.05.2022

W najnowszym numerze newslettera piszemy o wstrzymaniu prac nad Zintegrowaną Platformą Analityczną, końcówce prac nad DSA oraz o pozwie, w którym dziennikarka domaga sę informacji o byciu inwigilowaną. Informujemy o propozycjach poprawek do unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Świętujemy też nasze 13-ste urodziny.

01.04.2022

W kwietniowej PanOptyce komentujemy przyjęty właśnie projekt ustawy o obronie ojczyzny, dzięki któremu wojsko będzie miało niekontrolowany dostęp do danych milionów obywateli. Postulujemy o przemyślane systemowe rozwiązania w walce z dezinformacją, które są potrzebne w ramach cyfrowej wojny prowadzonej przez platformy w związku z agresją Rosji. Polecamy trzy marcowe podcasty, których wspólnym mianownikiem jest wojna w Ukrainie.

04.03.2022
Logo newslettera PanOptyka

W poprzednim miesiącu informowaliśmy o sprawie dziennikarki, która pozwała polskie władze za niekontrolowaną inwigilację, opiniowaliśmy projekt ustawy o obronie ojczyzny, apelowaliśmy o przejrzystość i przyjęcie poprawek, które ochronią prawa człowieka w ramach trilogu w związku z dalszymi pracami nad DSA. Zapraszamy d wysłuchania specjalnego odcinka podcastu Panoptykon 4.0 o reakcji big techu na wojnę w Ukrainie. Również w tym temacie polecamy nasze dotychczasowe publikacje dotyczące dezinformacji.

10.02.2022

W najnowszym numerze PanOptyki o wygranej sprawie z IAB Europe, wynikach głosowania and DSA i apelu do premiera o zaniechanie prac nad ustawą „o wolności słowa w serwisach społecznościowych”. Piszemy o dalszych losach naszej petycji w ramach kampanii „Podsłuch jak się patrzy” i styczniowych podcastach wartych posłuchania. Przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku Fundacji Panoptykon!

12.01.2022

Szczęśliwego Nowego Roku! W pierwszym w tym roku numerze PanOptyki dzielimy się sukcesami i wyzwaniami, które spotkały nas w ciągu ostatnich 365 dni. W grudniu bacznie przyglądaliśmy się rozwojowi sytuacji w związku z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus. Zachęcamy również do wysłuchania zapisu debaty 10 lat po ACTA oraz podcastu z Natalią Hatalską – drugiego z serii odcinków podsumowujących rok i prognozujących przyszłość nowych technologii.

10.12.2021

W ostatnim numerze PanOptyki w tym roku mamy dobre wiadomości: pop-upy wymuszające zgodę na śledzenie są niezgodne z przepisami oraz profil marketingowy to dana osobowa! Ponadto informujemy o zmianach w Systemie Informacji Medycznej i postulatach do aktu o sztucznej inteligencji (AI Act). Zapraszamy do przesłuchania nowych odcinków podcastu Panoptykon 4.0.

Strony