BIBLIOTEKA

01.02.2023
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki o szansie na wstrzymanie prac nad projektem rządu (Prawo Komunikacji Elektronicznej), który dawał służbom jeszcze łatwiejszy dostęp do informacji o naszej aktywności w sieci. Dodatkowo piszemy o zbliżającej się rozprawie w sprawie SIN vs Facebook. Polecamy analizę nt. TikToka, przegląd raportu o (nad)używaniu technologii w czasie COVID oraz najnowsze odcinki podcastu (w tym #100).

05.01.2023

W pierwszym w 2023 roku numerze PanOptyki o regulacji reklamy poliitycznej i sztucznej inteligencji. Dodatkowo o wyczekiwaniu projektu zmian definicji szpiegostwa oraz o blokowaniu maili z serwerów, na których stoją bramki TOR przez Kancelarię Premiera. Polecamy ostatnie w 2022 roku podcasty Panoptykon 4.0 z Mateuszem Cholewą (Demagog) oraz Tomaszem Stawiszyńskim.

05.12.2022

W grudniowym newsletterze o regulacji reklamy śledzącej w UE, wystąpieniu naszego eksperta przed senacką komisją ds. Pegasusa oraz nowych uprawnieniach ABW, według których będzie mogła usuwać treści z Internetu. Reagujemy na powracający temat obowiązkowych aplikacji na telefonach oraz eksperyment Mozilla Foundation dotyczący rekomentacji treści na YouTubie. Dodatkowo polecamy najnowsze odcinki podcastu Panoptykon 4.0 o pracownikach służb, komisji ds. Pegasusa w UE oraz TikToku.

02.11.2022

W najnowszym numerze PanOptyki przestrzegamy przed pomysłem skanowania czatów, informujemy o nowych ustaleniach ws. wyborów kopertowych, publikujemy podsumowanie rozprawy przed ETPCz. Dowiecie się również o nieudanym projekcie kontroli logowania na szkrzynki mailingowe oraz o projekcie blokowania pornografii. Polecamy najnowsze podcasty: o toksycznym Internecie i regulacji sztucznej inteligencji.

03.10.2022
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki o skardze na niekontrolowaną inwigilację przed ETPCz, śledzącej reklamie przed TSUE (i naszej dwuczęściowej „pigułce" wiedzy na ten temat). Piszemy o rządowych aplikacjach preinstalowanych na telefonach oraz otwarciu nowego sezonu podcastowego! 

01.09.2022

We wrześniowym numerze PanOptyki: o zeznaniach przed ETPC w związku ze skrargą na niekontrolowaną inwigilację w Polsce; o nadchodzącej decyzji belgijskiego sądu dotyczącej IAB i reklamy internetowej; o nowym sezonie podcastu Panoptykon 4.0 oraz o wydarzeniach, w których będziemy brać udział w najbliższym czasie.

01.08.2022

W najnowszym numerze newslettera PanOptyka piszemy o naszym sukcesie w sprawie przeciwko PZU („bezpłatne” ubezpieczenie w zamian za dane), o ostatecznym głosowaniu nad DSA i DMA w Parlamencie Europejskim, o poprawkach PE do rozporządzenia w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej i kolejnych przypadkach inwigilowania Pegasusem.

01.07.2022
Logo newslettera PanOptyka

W najnowszym numerze PanOptyki ogłaszamy rekrutację! Dodatkowo informujemy o dalszych losach pozwu ws. wyborów kopertowych, skanowaniu prywatnej komunikacji, europejskiej komisji ds. Pegasusa i „rejestrze ciąż". Polecamy ostatnie odcinki podcastu Panoptykon 4.0 w tym sezonie – o DSA i DMA z Różą Thun i Januszem Cieszyńskim.

06.06.2022

Czerwcowy numer PanOptyki pod znakiem dwóch nowych regulacji – aktu o uslugach cyfrowych (DSA) i aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Krok po kroku wyjaśniamy, co nowe przepisy zmieniają oraz kogo dotyczą. W tym temacie nagraliśmy również odcinek podcastu Panoptykon 4.0 z Różą Thun, która była ważnym merytorycznym głosem w dyskusji nad regulacjami. Poza tym wspominamy o szczególnej roli sztucznej inteligencji w pracy i kolejnych przypadkach cenzury internetu.

05.05.2022

W najnowszym numerze newslettera piszemy o wstrzymaniu prac nad Zintegrowaną Platformą Analityczną, końcówce prac nad DSA oraz o pozwie, w którym dziennikarka domaga sę informacji o byciu inwigilowaną. Informujemy o propozycjach poprawek do unijnego aktu o sztucznej inteligencji. Świętujemy też nasze 13-ste urodziny.

Strony