Ludzie

Poznaj nasz zespół, współpracowników i współpracowniczki oraz władze Fundacji.

Zespół
Dominika Chachuła - zdjęcie
Dominika Chachuła
specjalistka komunikacji

Tworzy plany komunikacji działań Panoptykonu w sieci i analizuje ich skuteczność. Przed Panoptykonem koordynowała projekty w agencjach marketingowych. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim.

Justyna Dywańska - zdjęcie
Justyna Dywańska
koordynatorka biura

Odpowiada za sferę administracyjną i logistyczną organizacji. Realizuje zadania związane z finansami i księgowością, angażuje się w działania fundraisingowe. Absolwentka edukacji artystycznej i medialnej na Uniwersytecie Warszawskim oraz pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dorota Głowacka - zdjęcie
Dorota Głowacka
specjalistka ds. rzecznictwa i litygacji

Specjalizuje się w precedensowych sprawach sądowych i rzecznictwie dotyczącym regulacji platform internetowych. Interesuje się swobodą wypowiedzi i ochrony prywatności w sieci. Przez kilka lat prowadziła Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie ukończyła również studia doktoranckie.

Aleksandra Iwańska - zdjęcie
Aleksandra Iwańska
koordynatorka projektów komunikacyjnych

Zajmuje się zarządzaniem i realizacją projektów komunikacyjnych. Koordynuje produkcję podcastu Panoptykon 4.0 i kampanię 1,5% oraz opiekuje się bazą panoptykonowych kontaktów. Studiuje zarządzanie informacją w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Wojciech Klicki - zdjęcie
Wojciech Klicki
specjalista ds. monitoringu i rzecznictwa

Specjalizuje się w monitoringu procesu legislacyjnego i działaniach rzeczniczych w Polsce, przede wszystkim z zakresu nadzoru ze strony państwa i służb. Przygotowuje analizy prawne i prowadzi sprawy sądowe, w których domaga się m.in. kontroli nad inwigilacją. Prowadzi podcast Panoptykon 4.0. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Anna Obem - zdjęcie
Anna Obem
dyrektorka zarządzająca, członkini zarządu

Odpowiada za zarządzanie organizacją i finanse. Copywritersko wspiera działania komunikacyjne. Przed Panoptykonem koordynatorka projektów w Fundacji Ashoka w Polsce. Ukończyła afrykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Małgorzata Szumańska - zdjęcie
Małgorzata Szumańska
producentka kreatywna, wiceprezeska

Współzałożycielka Fundacji Panoptykon. Czuwa nad tworzeniem nowych publikacji i projektami fundraisingowymi, angażuje się w działania komunikacyjne. Interesuje się społecznymi konsekwencjami wnikania nowych technologii w codzienne życie. Ukończyła prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Katarzyna Szymielewicz - zdjęcie
Katarzyna Szymielewicz
dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa, prezeska

Współzałożycielka Fundacji Panoptykon. Czuwa nad strategią organizacji i kierunkami działania. Koordynuje działania rzecznicze na rzecz lepszej regulacji firm technologicznych w Polsce i na poziomie Unii Europejskiej. Zwraca uwagę na zagrożenia, jakie powoduje model biznesowy big techów. Prowadzi podcast Panoptykon 4.0 i publikuje w opiniotwórczych mediach. Członkini międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i studia o rozwoju w School of Oriental and African Studies.

Mateusz Wrotny - zdjęcie
Mateusz Wrotny
Prawnik

Wspiera rzecznictwo i monitoring procesu legislacyjnego. Przed Panoptykonem pracował w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Ukończył prawo na Uniwersytecie Wrocławskim, a obecnie jest aplikantem adwokackim przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Biega na orientację.

Maria Wróblewska - zdjęcie
Maria Wróblewska
szefowa działu komunikacji

Odpowiada za strategię komunikacji, wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju i testowanie nowych formatów. Przed Panoptykonem pracowała w agencjach reklamowych. Ukończyła iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Fot. Leszek Holf-Zych

Nie
Andrzej Byszewski

Od 2018 r. niezastąpiony lekarz panoptykonowego sprzętu IT.

Urszula Dobrzańska

Redaktorka językowa i korektorka współpracująca z Fundacją od 2010 r. – także jako autorka tekstów. Prowadzi bloga O dystopiach.

Jakub Dymek

Dziennikarz, publicysta, cyklista amator. Współautor podcastu „Dwie Lewe Ręce”, publikuje w tygodniku „Przegląd” i na dymek.substack.com.

Grażyna Grzeszek

Specjalistka ds. kadr i płac i księgowa. Współpracuje z Panoptykonem od 2021 r. Wielka miłośniczka psów i roweru.

Karolina Iwańska

Specjalistka od rzecznictwa dotyczącego regulacji platform internetowych i sztucznej inteligencji na poziomie unijnym w European Center for Not-for-Profit Law. Wcześniej w tej roli pracowała w Fundacji Panoptykon.

Robert Krasnodębski

Księgowy. Współpracuje z Panoptykonem od 2014 r. Biega w maratonach.

Paweł Litwiński

Adwokat w kancelarii Barta & Litwiński, doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych. Pomaga nam w sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej i ochrony danych osobowych.

Małgorzata Mączka-Pacholak

Adwokatka w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Reprezentuje nas w sprawie skargi na inwigilację, którą złożyliśmy do Trybunału w Strasburgu, oraz w sporach z Policją i służbami specjalnymi o dostęp do informacji publicznej.

Izabela Meyza

Dziennikarka, trenerka edukacji nieformalnej, mediatorka. Autorka scenariuszy zajęć dla dzieci w projekcie „Cyfrowa Wyprawka”, trenerka czuwająca nad procesem edukacyjnym w programie BINGO, czyli bezpieczna organizacja, autorka tekstów.

Dariusz Palarczyk

Twórca projektu UX i wyglądu strony panoptykon.org AD 2023. Na co dzień product designer, art director i UX/UI designer, robił m.in. aplikacje medyczne i do bankowości elektronicznej. Portfolio

Piotr Sapieżyński

Haker i badacz na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie. Specjalizuje się w audytach automatycznych systemów podejmowania decyzji. Wspiera Panoptykon w projektach dotyczących śledzącej reklamy w Internecie.

Jakub Sudra

Grafik, projektant, ilustrator. Właściciel studia graficznego Sudra Grafika, specjalizującego się w identyfikacji wizualnej firm i wydarzeń, ilustracji, projektowaniu publikacji oraz opakowań. Tworzy oprawę graficzną działań komunikacyjnych i kampanii fundraisingowych Panoptykonu.

Paweł Szczęsny

Admin. Od 2018 r. dzielnie buduje panoptykonową wizję bezpiecznej i niezależnej infrastruktury IT.

Kamil Śliwowski

Animator i trener edukacji medialnej. Od 2009 r. wspiera działania Panoptykonu związane z Internetem i nowymi technologiami, przez kilka lat jako członek zespołu. Prowadzi działania edukacyjne, szkoli. Autor serwisu Otwarte Zasoby.

Michał „rysiek” Woźniak

Od 2009 r. wspiera ekspercko działania Fundacji z zakresu Internetu i nowych technologii. Haktywista zajmujący się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownik wolnego oprogramowania, prywatności i anonimowości on-line. Współorganizator SocHack, członek założyciel warszawskiego Hackerspace’a, członek kolektywu Telecomix. Na co dzień dba o bezpieczeństwo islandzkiego Internetu w ISNIC. Dawniej związany z Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA oraz OCCRP.

Ratioweb

Ekipa Ratio Web wspierała Panoptykon w tworzeniu strony internetowej na samym początku naszej działalności. Po kilku latach przerwy wróciliśmy pod ich specjalistyczne skrzydła. Na co dzień Ratio Web wdraża aplikacje internetowe i mobilne dla instytucji kultury, edukacji, organizacji pozarządowych, startupów, portali oraz dla biznesu. O sobie piszą: „jesteśmy samoorganizującym się zespołem specjalistów, współpracujących na zasadach transparentności, płaskiej struktury i w duchu demokracji”.

Nie

Weronika Adamska, Marcin Antas, Dominik Batorski, Beata Biel, Rozalia Bielińska, Wojtek Bogusz, Wojciech Budzisz, Syd Breslauer, Piotr Chuchla, Michał „czesiek” Czyżewski, Piotr Fiorek, Roch Forowicz, Agata Foryciarz, Mateusz Godala, Klaudia Grabowska, Jarosław Greser, Barbara Gubernat, Natalia Hartung, Kasia Iwańska, Andrzej Jędrzejczak, Krzysztof Juruś, Filip Konopczyński, Dominika Krzywotulska-Grydlik, Aleksandra Łuczak-Brydak, Aneta Marczyk, Natalia Mileszyk, Jędrzej Niklas, Artur Pietryka, Jacek Rakiej, Grzegorz Prujszczyk, Marlena Sakowska-Baryła, Abdulkadir Furkan Şanlı, Krzysztof Siewicz, Radosław Stolarczyk, Monika Susałko (Lubasz i Wspólnicy), Karolina Szczepaniak, Karolina Sztandar-Sztanderska, James Tomasino, Anna Walkowiak, Karolina Witowska, Marianna Wybieralska, Maciej Zawadziński (Piwik PRO)

Mateusz Felsmann, Martyna Garbacz, Agnieszka Kurek, Zosia Rogowska (TWIN Digital)

Filip Połoska, Paweł Stremski, Marzena Szkolak (Grupa NOWY®ŁAD)