KONTAKT

Fundacja Panoptykon

KRS: 0000327613 NIP: 525-246-11-57

Nr konta: PL 43 1440 1101 0000 0000 1044 6058 (PKO Bank Polski).

Możesz się z nami skontaktować w bezpieczny sposób na adres: fundacja@panoptykon.org. Nasz klucz publiczny to: 0x4738F947. Jeżeli chcesz z nami szyfrować, pobierz klucz z serwera (np. pgp.mit.edu lub keys.riseup.net). 

Niestety mimo najszczerszych chęci, nie zawsze udaje nam się odpowiedzieć na wszystkie maile, które do nas spływają, ale każdy z uwagą czytamy.

  • Jeżeli posiadasz informację, że działanie jakiejś firmy lub państwa zagraża wolności i prywatności, napisz do nas na podany wyżej adres. Możesz również skontaktować się bezpośrednio z firmą i instytucją, a nasz adres dodać w kopii maila. 
  • Jeżeli pracujesz w mediach, napisz do nas na podany wyżej adres z informacją o temacie, w którym chcesz, żebyśmy się wypowiedzieli. Zazwyczaj mamy bardzo dużo pracy, dlatego z im większym wyprzedzeniem się do nas zgłosisz, tym większa szansa, że uda nam się uda nam się udzielić komentarza na czas. Pomocne będzie też dla nas wyznaczenie terminu, do którego potrzebujesz naszej wypowiedzi lub informacji zwrotnej o naszej dostępności.
  • Jeżeli chcesz, żebyśmy wzięli udział w jakimś wydarzeniu lub objęli je patronatem, patrz punkt wyżej. Nie raz musieliśmy odmówić udziału w fajnych inicjatywach, bo zbyt późno się o nich dowiadywaliśmy. 
  • Jeżeli masz wątpliwość w związku z RODO, zapoznaj się z naszymi materiałami na ten temat. Jeżeli nie opisaliśmy dotąd interesującego Cię problemu, zajrzyj na portal UODO lub zadzwoń na infolinię urzędu: 606-950-000. Jeżeli jesteś Inspektorem Ochrony Danych, polecamy Ci również kontakt ze Stowarzyszeniem Praktyków Ochrony Danych oraz śledzenie newslettera UODO.
  • Jeżeli chcesz lepiej zadbać o swoją prywatność: 
  •  Jeżeli Twoje dane wyciekły, zgłoś się na policję – w celu zgłoszenia przestępstwa i unieważnienia dowodu osobistego, do banku – w celu zastrzeżenia dowodu i do urzędu gminy – w celu zawnioskowania o wydanie nowego dowodu. Możesz również skorzystać z profesjonalnych usług, które pozwolą zminimalizować ryzyko wzięcia pożyczki na „wycieknięte” dane, a także wnieść skargę do Urzędu Ochrony Danych, który nałoży karę na niefrasobliwą firmę/instytucję, która dopuściła do wycieku. Jeżeli chcesz walczyć o odszkodowanie, złóż pozew cywilny. O obu tych ścieżkach przeczytasz w naszym tekście: RODO na tacy. Odcinek V: Lekcje samoobrony, czyli jak skorzystać z praw, które daje RODO?
  • Jeżeli Twój sprzęt został zhakowany, zgłoś się na policję. Pamiętaj jednak, że policja może go zająć. Do czasu wyjaśnienia sprawy możesz więc zostać bez telefonu, czy komputera, a policja będzie mogła zajrzeć w Twoje dane. Zajrzyj też na stronę Niebezpiecznik. Być może ktoś już padł ofiarą podobnego ataku jak ty, a niebezpiecznik opisał, jakie kroki po kolej należy podjąć, żeby zminimalizować ryzyka z nim związane. Aby zmniejszyć ryzyko ataków w przyszłości, zapoznaj się np. z angielskojęzyczną publikacją Tactical Tech: Security in a Box.
  • Jeżeli podejrzewasz, że ktoś Cię inwigiluje, zgłoś się na policję i do prokuratury. Według prawa inwigilacja jest przestępstwem. Pamiętaj jednak, że jeżeli jesteś ofiarą inwigilacji służb specjalnych, zapewne niewiele wskórasz. Wciąż walczymy o przepisy, które zwiększą kontrolę nad działalnością służb i wzmocnią prawa obywateli.
  • Jeżeli wolisz nie kontaktować się z nami za pomocą maila, napisz do nas wiadomość na Signalu (+48 660 074 026) lub wyślij list na adres: Fundacja Panoptykon, ul. Orzechowska 4/4, 02-068 Warszawa

Z całą pewnością powyższa lista nie wyczerpuje listy problemów, z którymi się do nas zwracacie. Część z nich leży poza naszymi kompetencjami (przykładowo nasza wiedza dotycząca wpływu używania konkretnych technologii na zdrowie jest ograniczona), w innych przypadkach często nam zweryfikować prawdziwość przesłanych informacji. Z coraz większym niepokojem obserwujemy rosnącą popularność spreparowanych newsów, w których straszy się nas wszystkich wizją absolutnej inwigilacji (wiele z nich dotyczy trwającej pandemii). Sprawa Snowdena czy internetowe imperia Google’a czy Facebooka to żywe dowody na to, że nasze dane są łakomym kąskiem. Na szczęście jednak sporo krążących po Internecie informacji prędzej czy później okazuje się wyssana z palca. W podręczniku: Stop dezinformacji wyjaśniamy, co powinno wzbudzić twoją czujność, gdy jakiś artykuł mocno Cię zaniepokoi. 

Informujemy, że nie udzielamy indywidualnych porad prawnych.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Dane osób, z którymi kontaktujemy się za pośrednictwem poczty elektronicznej (adresy w domenie panoptykon.org), telefonicznie, za pośrednictwem SMS-ów, aplikacji Signal czy listownie, przetwarzamy na podstawie uzasadnionego interesu, w celu obsługi korespondencji, w celach wynikających z treści komunikacji lub w celu nawiązania kontaktu w przyszłości. Dane te mogą obejmować imię i nazwisko, adres, adres e-mail, numer telefonu oraz ewentualne inne informacje zawarte w treści wiadomości. Podanie tych danych jest dobrowolne. Dane przetwarzamy w celach archiwizacyjnych oraz w celu zarządzania relacjami do końca działalności Fundacji, z wyjątkiem danych o wrażliwym charakterze (np. informacji pochodzących od sygnalistów), które usuwamy lub anonimizujemy niezwłocznie po zamknięciu danej sprawy.

Zachęcamy do przesyłania nam ciekawych informacji. Pisząc lub dzwoniąc do nas, staraj się nie podawać zbędnych danych. Jeśli będziemy potrzebowali dodatkowych informacji, poprosimy o nie. Zastrzegamy sobie możliwość upublicznienia (np. poprzez umieszczenie na stronie internetowej) przesłanych nam informacji związanych z tematyką, którą zajmuje się Panoptykon, ale bez ujawniania danych osobowych. Więcej informacji w naszej Polityce prywatności.