Internetowe korporacje: zmieniamy je dla ciebie

Dołóż 1,5% podatku do walki o inny Internet!

Internetowe korporacje śledzą każdy twój ruch. Nie ujawniasz informacji o swoich problemach ze zdrowiem, osobistych kryzysach czy seksualności? Nie szkodzi. Wcześniej czy później zdradzi cię to, czego szukasz i w co klikasz.

A im więcej o tobie wiadomo, tym łatwiej na ciebie wpływać. I na miliony ludzi na całym świecie.

Pomóż to zmienić: wspieraj działania Fundacji Panoptykon!

KRS: 0000327613

DLACZEGO WARTO NAS WSPIERAĆ

Wielkie korporacje urządziły Internet po swojemu: maksimum zysków, minimum odpowiedzialności za ogromne szkody, jakie wywołuje ich model biznesowy. Dezinformacja, hejt, cenzura, inwigilacja, uzależnienia. To nie musi tak wyglądać.

Fundacja Panoptykon walczy o to, by Internet naprawdę służył ludziom. By dawał dostęp do wartościowych i różnorodnych treści. By był przestrzenią wolności słowa i prywatności. By łączył, a nie dzielił.

KTO RZĄDZI INTERNETEM?

O tym, jak działa Internet i czego w nim doświadczasz, decyduje kilka wielkich korporacji. Ich portale społecznościowe, komunikatory czy wyszukiwarki są dziś oknem na świat i narzędziem do kontaktu z innymi. Negatywne konsekwencje tego układu ponosisz codziennie i są one ogromne.

Internetowe korporacje:

emotka: hejt i fejkGrają na emocjach. Roznoszą hejt i fake newsy. Ich algorytmy podbijają to, co się lepiej klika i na dłużej przykuwa uwagę. W zalewie treści trudno wyłapać te, które są wartościowe i wiarygodne.

emotka: cenzuraCenzurują. Big techy w arbitralny sposób decydują o tym, które treści i konta znikają z sieci. Nikomu nie tłumaczą swoich decyzji i nie pozwalają ich skutecznie zakwestionować.

emotka: inwigilacjaŚledzą każdy twój ruch i próbują tobą manipulować. Nawet jeśli nie ujawniasz wrażliwych informacji o sobie, wywnioskują je z tego, czego szukasz i w co klikasz. Wszystko po to, by podsunąć przekaz, który skłoni cię do działania: od zakupu butów po wybór prezydenta.

emotka: dezinformacja i inwigilacjaDzielą. Każdy dostaje przekaz skrojony pod siebie i swoje przekonania. W tych realiach łatwiej o radykalizację, a trudniej o otwarcie się na inną wizję świata i szukanie porozumienia.

emotka: depresjaUzależniają i sprawiają, że czujesz się gorzej. Big techy wykorzystują wiedzę na temat działania mózgu po to, by jak najdłużej przywiązać cię do ekranu. Negatywne wpływa to na zdrowie psychiczne i relacje społeczne, szczególnie w przypadku dzieci i nastolatków.

CZAS NA ZMIANY

Marzy ci się inny Internet, ale zastanawiasz się, czy to możliwe? Witaj w klubie.

Coraz więcej ludzi na całym świecie zdaje sobie sprawę z negatywnego wpływu modelu biznesowego big techów na społeczeństwo i domaga się zmian. Panoptykon jest częścią tego ruchu i jego liderem w Polsce. Dobrze wiemy, jak daleko sięgają wpływy cybergigantów, ale widzimy też, że konsekwentna praca przynosi efekty.

Walczymy o Internet, który naprawdę służy ludziom:

1Dostęp do wiedzy i rzetelnych informacji. Nie chcemy tonąć w morzu dezinformacji i toksycznych treści. Chcemy, by Internet zapewniał realny dostęp do tych wartościowych i wiarygodnych.

2Wolność słowa. Nie chcemy, by kilka korporacji samowolnie decydowało o tym, co wolno powiedzieć, a czego nie. Chcemy, by wszystkie poglądy, które są zgodne z prawem i nie krzywdzą innych, mogły na równi wybrzmieć w sieci.

3Prywatność i ochrona przed manipulacją. Nie chcemy, by wiedza o naszych słabościach była wykorzystywana przeciwko nam. Chcemy mieć kontrolę nad tym, kto i co o nas wie.

4Wspólnota. Nie chcemy, by Internet zamykał nas w bańkach. Chcemy, by był przestrzenią ułatwiającą kontakt i szukanie porozumienia.

5Wolność decydowania o sobie. Nie chcemy usług, które próbują nas przechytrzyć i wymuszają kompulsywne korzystanie z nich. Chcemy świadomie wybierać, w jaki sposób jesteśmy obecni w sieci.

Dołóż się do walki o taki Internet!

JAK DZIAŁAMY

Od kilkunastu lat stawiamy czoła internetowym gigantom. Nie działamy sami: współpracujemy z naukowcami, organizacjami, aktywistami i instytucjami z Polski i zagranicy. Pracujemy jednocześnie na trzech frontach.

Nagłaśniamy zagrożenia modelu biznesowego big techów dla zdrowia psychicznego, relacji społecznych i stanu demokracji. Promujemy szanujące prywatność alternatywy.
Walczymy o prawo, które ograniczy władzę cybergigantów. W nowych unijnych przepisach (DSA, DMA) znalazło się wiele naszych postulatów, mimo milionów wydanych na lobbing przez big techy.
Naciskamy na korporacje, by zrezygnowały ze złych praktyk. Pozwaliśmy Facebook za arbitralną cenzurę. Poskarżyliśmy się na śledzącą reklamę Google’a.

KIM JESTEŚMY

Logo fundacji PanoptykonJesteśmy organizacją społeczną działającą po to, by nowe technologie służyły ludziom, a nie były wykorzystywane przeciwko nim.

Od 2009 r. patrzymy na ręce zarówno państwu, jak i korporacjom. Ujawniamy nadużycia, walczymy o prawo chroniące wolność i prywatność. Pokazujemy, jak świadomie żyć w cyfrowym świecie.

Jesteśmy jedyną polską organizacją, która systemowo odpowiada na problemy związane z toksycznym modelem biznesowym big techów i prężnie działa na forum międzynarodowym.

Od tego, jakimi środkami dysponujemy i jak wiele osób stoi po naszej stronie, zależy, ile możemy zdziałać. Każda darowizna i 1,5% podatku przybliża nas do celu. Informacje o naszych źródłach finansowania znajdziesz na stronie panoptykon.org.

JAK PRZEKAZAĆ 1,5% PODATKU?

1,5% podatku możesz przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego niezależnie od tego, czy pracujesz na etacie, prowadzisz działalność gospodarczą, rozliczasz przychody z najmu, giełdy, zagraniczne.

Możesz to zrobić na kilka sposobów, na przykład za pomocą:

  1. papierowego formularza,
  2. usługi eDeklaracje,
  3. usługi Twój e-Pit.

Jeśli korzystasz z darmowego programu do rozliczeń, sprawdź, czy daje on możliwość wsparcia dowolnej organizacji.

Jeśli pobierasz rentę lub emeryturę i rozlicza cię ZUS – złóż oświadczenie PIT OP (instrukcję, jak to zrobić, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl).

Jak uzupełnić formularz?

Jeśli rozliczasz się za pomocą formularza PIT-37, dane dotyczące wspieranej organizacji wpisz w poz. 147–151. W przypadku PIT-36 wypełnij poz. 520–524.

Aby przekazać Fundacji Panoptykon 1,5% swojego podatku, wpisz nasz numer KRS: 0000327613.
Jeśli zaznaczysz zgodę na przekazanie nam swoich danych, urząd skarbowy prześle nam twoje imię i nazwisko, adres, informację o przekazanej kwocie 1,5% podatku, a jeżeli rozliczasz się wspólnie ze współmałżonkiem – także jego/jej dane.
W rubryce „cel szczegółowy 1,5%” wpisz hasło BIG TECH. W „informacjach dodatkowych” możesz umieścić również np. swój adres e-mail, adres do korespondencji lub informację o tym, skąd wiesz o możliwości przekazania Panoptykonowi 1,5% podatku i dlaczego nas wspierasz.

Na adres otrzymany z urzędu skarbowego prześlemy podziękowanie. Jeśli sobie tego nie życzysz, nie zgadzaj się na przekazywanie nam swoich danych lub poinformuj nas o tym e-mailem (fundacja@panoptykon.org). Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Chcesz dla nas zrobić coś jeszcze? A może nie płacisz podatku w Polsce albo przeznaczasz 1,5% na inny cel? Pomóż nagłośnić naszą akcję i wspieraj Panoptykon darowiznami.