WOLNOŚĆ SIĘ LICZY! Dołóż swój 1% i pomóż kontrolować kontrolujących

WOLNOŚĆ SIĘ LICZY

WOLNOŚĆ
SIĘ
LICZY

Dołóż swój 1%obraz jednego procenta podatku
i pomóż Fundacji
Panoptykon kontrolować
kontrolujących!

KRS: 0000327613

Fundacja Panoptykon jest jedyną organizacją w Polsce, która patrzy na ręce urzędom, służbom, korporacjom − wszystkim tym, którzy kolekcjonują dane na temat każdego z nas. Od 2009 r. wydobywamy informacje o ich działaniach, śledzimy tworzone prawo, nagłaśniamy nadużycia. W dzisiejszym świecie dane to waluta i narzędzie władzy. Łatwo stracić kontrolę nad tym, kto i co o nas wie. Ale nie tylko. Niekontrolowany nadzór karmi lęki i niszczy społeczne zaufanie. Decyzje podejmowane przez algorytmy wzmacniają stereotypy, prowadzą do wykluczenia i dyskryminacji. Naszą misją jest pomaganie ludziom w odzyskaniu kontroli nad swoimi danymi i budowa społeczeństwa, które ceni wolność i prywatność.
W tej walce bardzo potrzebujemy Twojego wsparcia.

JAK
MOŻESZ
NAS
WESPRZEĆ?

Przekaż 1% swojego podatku Fundacji Panoptykon – wpisz w swoim zeznaniu podatkowym nasz numer KRS: 0000327613.

1% podatku możesz przekazać, zarówno gdy składasz swoje zeznanie podatkowe przez Internet (korzystając z aplikacji eDeklaracje), jak i pocztą lub w okienku w urzędzie skarbowym (używając np. formularzy opublikowanych na stronie Ministerstwa Finansów). Alternatywą dla formularzy są – często darmowe – programy do rozliczeń. Jeśli chcesz skorzystać z jednego z nich, sprawdź, czy daje on możliwość wsparcia dowolnie wybranej organizacji.

Jeśli w zeznaniu podatkowym zaznaczysz zgodę na przekazanie nam swoich danych, jesienią przyszłego roku urząd skarbowy prześle nam Twoje imię i nazwisko, adres (dzięki temu będziemy mogli podziękować za okazane wsparcie) i informacje o przekazanej kwocie 1% podatku, a jeśli rozliczasz się wspólnie ze współmałżonkiem – także jego/jej dane. Niezależnie od tego możesz też w formularzu PIT przekazać nam np. swój adres e-mail lub informację o tym, skąd wiesz o możliwości przekazania Panoptykonowi 1% podatku. Dane przetwarzamy na podstawie naszego prawnie uzasadnionego interesu w celu podziękowania za wsparcie. Na adresy przekazane nam przez urzędy skarbowe raz w roku wysyłamy list z podziękowaniem, podsumowanie, na co wydaliśmy otrzymane pieniądze, oraz egzemplarze naszych materiałów. Jeśli nie życzysz sobie, żebyśmy przetwarzali Twoje dane w tym celu, nie zgadzaj się na przekazywanie nam ich przy okazji kolejnego rozliczenia podatku. Jeśli już je przekazałeś/-aś, ale zmieniłeś/-aś zdanie, wyślij swój sprzeciw na adres: fundacja@panoptykon.org. Pamiętaj, że masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz żądania ich sprostowania, usunięcia oraz ograniczenia przetwarzania. A jeśli uważasz, że Twoje prawa zostały naruszone, masz możliwość złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Wiesz już, że przekażesz swój 1% na inny cel? Wspieraj Panoptykon darowiznami.

PODAJ DALEJ

Dzięki Tobie możemy dotrzeć szerzej. A im więcej osób przekaże nam swój 1% podatku, tym więcej będziemy mogli zdziałać.

Pokaż innym, że nas wspierasz, przekaż znajomym, którym bliska jest misja Panoptykonu, że można przekazać nam 1%. Możesz to zrobić, udostępniając tę stronę lub nasze grafiki na portalach społecznościowych.

DLACZEGO POTRZEBUJEMY TWOJEGO WSPARCIA?

Naszym zadaniem jest kontrolowanie kontrolujących. Nie jest to łatwe, a jeszcze trudniejsze jest pozyskanie niezbędnych do tego środków. Zwłaszcza że dbamy o niezależność, a swoimi działaniami potrafimy każdej władzy nadepnąć na odcisk.

Dlatego wsparcie osób, które widzą sens naszej pracy, jest tak ważne. Darowizny i 1% podatku stanowią coraz ważniejszą część naszego budżetu. Pozwalają nam szybko reagować na kolejne zagrożenia i podejmować nowe działania. Są sygnałem, że nasza praca jest potrzebna i że na froncie walki o wolność i prywatność nie jesteśmy sami. Ta świadomość dodaje nam energii do działania.

CO UDAŁO NAM SIĘ DO TEJ PORY

Kontrolujemy kontrolujących nieprzerwanie od 10 lat. Kiedy zakładaliśmy fundację, niewiele osób rozumiało nasze działania. Wraz z rozwojem technologii rosła skala problemów, ale również świadomość ludzi dotycząca nadzoru. Z perspektywy niemal dekady widzimy, ile udało nam się zrobić.

WIĘCEJ JAWNOŚCI

Wyciągnęliśmy na światło dzienne wiele ważnych informacji dotyczących działania służb, kamer monitoringu, publicznych baz danych. Ujawniliśmy projekt ustawy „antyterrorystycznej”, który rząd długo trzymał w tajemnicy. Zdobyliśmy kwestionariusz profilowania bezrobotnych przez urzędy pracy. Dzięki uzyskanym przez nas statystykom obywatele dowiedzieli się, jak często państwo sięga po ich billingi i co w praktyce zmieniło wprowadzenie tzw. ustawy inwigilacyjnej. O wiele skrywanych informacji prowadzimy batalie w sądzie.

LEPSZE PRAWO

W ciągu ostatnich lat pomogliśmy zatrzymać wiele inicjatyw groźnych dla prywatności. Rejestr stron i usług niedozwolonych, ACTA, dofinansowanie szkolnych systemów monitoringu – to tylko przykłady. Skutecznie zabiegaliśmy też o skrócenie czasu przechowywania danych telekomunikacyjnych czy korzystne dla obywateli rozwiązania w europejskim prawie ochrony danych osobowych. Nawet z przepchniętej kolanem ustawy „antyterrorystycznej” pod naporem krytyki usunięto część najbardziej skandalicznych rozwiązań.

PRAKTYCZNA WIEDZA

Dzięki naszym poradnikom i infografikom każdy zainteresowany ochroną prywatności może bardziej świadomie używać swojego komputera czy telefonu. Szkoląc dziennikarzy i przedstawicieli organizacji społecznych, pomagamy tym szczególnie zagrożonym grupom zachować kontrolę nad ważnymi informacjami. A nauczyciele korzystający z naszego portalu edukacyjnego Cyfrowa Wyprawka przekazują wiedzę na temat bezpieczeństwa i prywatności w Internecie uczniom w całej Polsce.

To tylko przykłady tego, co udało nam się przez ostatnie lata. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy, zajrzyj na naszą stronę internetową. Znajdziesz tam też informacje o problemach, które wciąż czekają na rozwiązanie…

JAK WYKORZYSTUJEMY TWOJE WSPARCIE?

Środki z 1% podatku pomagają nam szybko i sprawnie reagować na niepokojące działania władz i inicjatywy zmiany prawa, interweniować w przypadkach nadużyć oraz tworzyć nowe, praktyczne materiały pokazujące, jak chronić swoją wolność i prywatność, oraz docierać z nimi do kolejnych osób.

W 2018 r. zebraliśmy niemal 140 000 zł z 1% podatku. Każdy, kto zdecydował się przekazać nam swoje dane, otrzymał od nas podsumowanie wydatków poniesionych ze środków otrzymanych od osób prywatnych (dzięki odliczeniom 1% i darowiznom) w 2018 r. O przejrzystość dbamy również, informując na naszej stronie internetowej o podejmowanych inicjatywach i źródłach finansowania. Roczne sprawozdania finansowe i z działalności Panoptykonu możesz znaleźć na stronie w zakładce Organizacja oraz w naszym Biuletynie Informacji Publicznej.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wsparcie: zarówno za 1% podatku, jak i przekazane nam darowizny. Dla nas to nie tylko realna pomoc w naszej działalności, ale wyraz zaufania i sygnał, że nasza praca jest potrzebna i doceniana. Serdecznie dziękujemy!

UDOSTĘPNIJ TĘ STRONĘ

Podziel się na FBPodziel się na TwitterzeWyślij maila