Zespół

Katarzyna Szymielewicz*

Absolwentka prawa i studiów o rozwoju. W Panoptykonie od samego początku: współzałożycielka i prezeska fundacji – energetyczna lokomotywa. Czuwa nad strategią organizacji i poszukiwaniem finansowania. Odpowiada za kontakty z mediami i partnerami zagranicznymi oraz zarządzanie zespołem. Siła napędowa projektów eksperymentalnych i czołowa publicystka Panoptykonu. Interesuje ją wszystko, co ma związek ze społeczeństwem nadzorowanym. Szczególnie problemy dotyczące miasta, Internetu i bezpieczeństwa publicznego.

Małgorzata Szumańska**

Z wykształcenia prawniczka i socjolożka. Współzałożycielka i wiceprezeska Panoptykonu. Współodpowiada za tworzenie strategii i rozwój organizacji. Czuwa nad działaniami informacyjnymi (strona internetowa, publikacje), angażuje się w projekty edukacyjne i działania zespołu prawnego. Najbardziej interesuje się społecznymi aspektami współczesnego nadzoru: „modą” na bezpieczeństwo i wpływem praktyk nadzoru (zwłaszcza różnych form kamerowego podglądactwa) na społeczeństwo.

Anna Obem**

Z wykształcenia afrykanistka. W Fundacji Panoptykon od 2011 r., od 2017 dyrektorka zarządzająca. Odpowiada za to, by organizacja działała sprawnie na co dzień i od święta, a także za rozwiązania techniczne wykorzystywane w organizacji – jest na tym polu niestrudzoną racjonalizatorką. Nie stroni od pisania, zwłaszcza materiałów edukacyjnych do Cyfrowej Wyprawki Panoptykonu. Interesuje ją problem nadzoru nad cudzoziemcami i dziećmi.

Wojciech Klicki**

Prawnik, wcześniej związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W Panoptykonie od stycznia 2012 r. Filar zespołu prawnego: odpowiada za monitoring prac legislacyjnych w Polsce, przygotowywanie analiz prawnych i procesy sądowe. Angażuje się w działania rzecznicze, rozmawia z decydentami i mediami. Najbardziej interesuje się nadzorem prowadzonym przez policję i służby specjalne oraz monitoringiem wizyjnym.

Karolina Iwańska

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zdobywała w kancelariach prawnych zajmujących się prawem autorskim i Fundacji Stańczyka, walczącej o jawność i kontrolę obywatelską w życiu publicznym. Do Panoptykonu dołączyła w 2017 r. Szczególnie interesują ją formy nadzoru w Internecie – blokowanie i cenzurowanie Internetu przez instytucje państwowe oraz rola pośredników internetowych w doborze treści docierających do użytkowników.

Maria Wróblewska***

Absolwentka Iberystyki i Studiów Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, od 2010 roku pracująca w marketingu. Po latach w agencjach postanowiła przejść „na dobrą stronę mocy”. W Panoptykonie odpowiedzialna za komunikację, uczy się, że bez „ciasteczek” też da się żyć. Interesuje ją wszystko, co związane z wolnością w Internecie i etyką w reklamie.

Dorota Głowacka****

Prawniczka, specjalizuje się w prawach człowieka w kontekście mediów i nowych technologii. Lubi szukać równowagi pomiędzy prawem do prywatności a wolnością słowa. W Panoptykonie odpowiada m.in. za strategiczne postępowania sądowe i działania edukacyjne. W pozostałych wolnych chwilach pisze doktorat o prawie do bycia zapomnianym w internetowych archiwach prasy. Dorota wróciła do Panoptykonu w 2018 r., po kilkuletniej przerwie. W międzyczasie pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w programie Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce.

Justyna Dywańska

Absolwentka edukacji artystycznej i medialnej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2018 r. w Panoptykonie odpowiedzialna za biuro i administrację z tendencją do angażowania się w działania edukacyjne. Justyna lubi jeść, tańczyć i sprawiać, że ludzie są szczęśliwi. Przez długi czas związana z teatrem, aktualnie eksploruje różne dziedziny sztuki. Współzałożycielka Fundacji KONTRA/BANDA, współtwórczyni Festiwalu Stu Sztuk w podskierniewickim Starym Wylezinie.

* Fot. L. Zych
** Fot. A. Kołodziejska, wizaż: N. Łepkowska
*** Fot. G. Wróblewski
**** Fot. K. Pacholak