nowy cyfrowy ład

27.04.2023

25 kwietnia Komisja Europejska ogłosiła listę 19 wielkich platform internetowych (VLOP) i wyszukiwarek (VLOSE), czyli najpoważniejszych graczy w Internecie. W ciągu czterech miesięcy firmy te będą musiały wprowadzić szereg zmian, by ich usługi stały się bezpieczniejsze dla użytkowników i użytkowniczek.

06.04.2023

Dziś w podcaście gości Magdalena Bigaj, współautorka badań nad higieną cyfrową, założycielka i prezeska Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorka książki Wychowanie przy ekranie. Jak przygotować dzieci do życia w sieci? W rozmowie z Katarzyną Szymielewicz mówi o teście higieny cyfrowej i potrzebie dyskusji o odpowiedzialności za wspólną przestrzeń cyfrową.

10.03.2023
Ilustracja. Ikony mediów społecznościowych i twarz

Skuteczność regulacji usług cyfrowych zależy nie tylko od brzmienia przepisów unijnych rozporządzeń. Dla jakości naszego przyszłego cyfrowego życia kluczowe jest także to, jak państwa członkowskie wdrożą je do przepisów krajowych. Szczególnie to, jaki kształt przyjmą rozwiązania dotyczące koordynatorów ds. usług cyfrowych, którzy obok Komisji Europejskiej są drugim filarem nadzoru nad przestrzeganiem DSA przez firmy internetowe. Nasze rekomendacje zawarliśmy w liście otwartym przygotowanym wraz z koalicją organizacji praw cyfrowych z Europy.

26.01.2023

O to, jak uspołecznić technologię i czy biznesowi opłaca się działanie na rzecz środowiska – Zuzannę Skalską pyta Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

06.10.2022

W dzisiejszym odcinku podcastu wracamy do tego, co toksyczne i społecznie szkodliwe w komercyjnym Internecie. Socjolog Internetu Marta Klimowicz nie łudzi się, że odpowiedź na kryzys zaufania do mediów społecznościowych i targetowanej reklamy wyjdzie z rynku. Nie ma takiego skandalu, którego inwestorzy Doliny Krzemowej nie przełkną w imię krociowych zysków. Ale w grze są też ludzie: organizacje społeczne, oddolne ruchy i demokratyczne instytucje. Jaka będzie ich odpowiedź?

29.07.2022

Komisja LIBE przedstawiła projekt poprawek do rozporządzenia Unii Europejskiej o przejrzystości i targetowaniu reklamy politycznej. W projekcie znalazły się poprawki, o które walczyliśmy! Nakładają one na reklamodawców prowadzących kampanie polityczne m.in. ograniczenia w targetowaniu czy zakaz wykorzystywania danych o użytkownikach w czasie optymalizacji reklam.

23.06.2022

W ostatnim odcinku podcastu przed wakacyjną przerwą rozmawiamy z politykiem, który w pracach nad DSA reprezentował stanowisko rządu, a po wakacjach zmierzy się z wdrożeniem DSA w Polsce. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji. Rozmawiamy o praktycznych skutkach tej reformy dla blokowanych i cenzurowanych użytkowników. I o tym, co powinien zrobić polski rząd, by stać się raczej strażnikiem lepszego Internetu, a nie cenzorem aktualnego.

03.06.2022

Korporacje pokroju Google’a czy Facebooka mają realną władzę. Decydują o tym, co jest oglądane, czytane, kupowane. Podsuwają odpowiedzi na nurtujące pytania, wpływają na styl życia i polityczne wybory. Nie napędza ich żadna wielka idea. Poza jedną: wiedzieć więcej… by więcej zarobić. Wkrótce w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać prawo, które może ograniczyć władzę cybergigantów.

Dlaczego o tym piszemy? Bo od początku – jako Panoptykon – angażowaliśmy się w pracę nad DSA i DMA. Teraz podsumowujemy, jakie zmiany przyniosą nowe przepisy. Koncentrujemy się na największych cyfrowych graczach, bo to wyzwania związane z ich działalnością stały w centrum zainteresowania autorów reformy.

02.06.2022

Katarzyna Szymielewicz rozmawia dziś z posłanką Parlamentu Europejskiego Różą Thun o nowych regulacjach, które ustalą nowy cyfrowy ład na kolejne dekady Internetu.

04.05.2022

W ostatnich tygodniach to temat ważniejszy niż nowy polski ład, matury, a nawet wojna: Elon Musk kupił Twittera. Jedni boją się, że to oznacza blokowanie wszystkich, którzy mają odmienne zdanie od miliardera. Inni wręcz przeciwnie – że „absolutysta wolności słowa” doprowadzi do zalania Twittera morzem hejtu i dezinformacji. Czy te obawy są słuszne?

Strony