nowy cyfrowy ład

26.01.2023

O to, jak uspołecznić technologię i czy biznesowi opłaca się działanie na rzecz środowiska – Zuzannę Skalską pyta Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

06.10.2022

W dzisiejszym odcinku podcastu wracamy do tego, co toksyczne i społecznie szkodliwe w komercyjnym Internecie. Socjolog Internetu Marta Klimowicz nie łudzi się, że odpowiedź na kryzys zaufania do mediów społecznościowych i targetowanej reklamy wyjdzie z rynku. Nie ma takiego skandalu, którego inwestorzy Doliny Krzemowej nie przełkną w imię krociowych zysków. Ale w grze są też ludzie: organizacje społeczne, oddolne ruchy i demokratyczne instytucje. Jaka będzie ich odpowiedź?

29.07.2022

Komisja LIBE przedstawiła projekt poprawek do rozporządzenia Unii Europejskiej o przejrzystości i targetowaniu reklamy politycznej. W projekcie znalazły się poprawki, o które walczyliśmy! Nakładają one na reklamodawców prowadzących kampanie polityczne m.in. ograniczenia w targetowaniu czy zakaz wykorzystywania danych o użytkownikach w czasie optymalizacji reklam.

23.06.2022

W ostatnim odcinku podcastu przed wakacyjną przerwą rozmawiamy z politykiem, który w pracach nad DSA reprezentował stanowisko rządu, a po wakacjach zmierzy się z wdrożeniem DSA w Polsce. Gościem Katarzyny Szymielewicz jest Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji. Rozmawiamy o praktycznych skutkach tej reformy dla blokowanych i cenzurowanych użytkowników. I o tym, co powinien zrobić polski rząd, by stać się raczej strażnikiem lepszego Internetu, a nie cenzorem aktualnego.

03.06.2022

Korporacje pokroju Google’a czy Facebooka mają realną władzę. Decydują o tym, co jest oglądane, czytane, kupowane. Podsuwają odpowiedzi na nurtujące pytania, wpływają na styl życia i polityczne wybory. Nie napędza ich żadna wielka idea. Poza jedną: wiedzieć więcej… by więcej zarobić. Wkrótce w Unii Europejskiej zacznie obowiązywać prawo, które może ograniczyć władzę cybergigantów.

Dlaczego o tym piszemy? Bo od początku – jako Panoptykon – angażowaliśmy się w pracę nad DSA i DMA. Teraz podsumowujemy, jakie zmiany przyniosą nowe przepisy. Koncentrujemy się na największych cyfrowych graczach, bo to wyzwania związane z ich działalnością stały w centrum zainteresowania autorów reformy.

02.06.2022

Katarzyna Szymielewicz rozmawia dziś z posłanką Parlamentu Europejskiego Różą Thun o nowych regulacjach, które ustalą nowy cyfrowy ład na kolejne dekady Internetu.

04.05.2022

W ostatnich tygodniach to temat ważniejszy niż nowy polski ład, matury, a nawet wojna: Elon Musk kupił Twittera. Jedni boją się, że to oznacza blokowanie wszystkich, którzy mają odmienne zdanie od miliardera. Inni wręcz przeciwnie – że „absolutysta wolności słowa” doprowadzi do zalania Twittera morzem hejtu i dezinformacji. Czy te obawy są słuszne?

10.02.2022

Jak wygląda tworzenie prawa w Unii Europejskiej „od strony kuchni”? Dlaczego tak często ambitne założenia kończą się pragmatycznymi kompromisami? Jak duże znaczenie ma okryty złą sławą „lobbing”? Ile w tym procesie mogą zdziałać zorganizowani obywatele? Katarzyna Szymielewicz rozmawia z dr. Michałem Bonim, ministrem i eurodeputowanym w czasie prac nad RODO.

28.01.2022

Zakaz łączenia danych z różnych źródeł, wymóg interoperacyjności i więcej wolności wyboru dla użytkowników i użytkowniczek – oto kluczowe postanowienia aktu o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA). Parlament Europejski zakończył w grudniu prace nad projektem rozporządzenia, które ma zmniejszyć nierównowagę sił między dominującymi platformami internetowymi a ich użytkownikami i użytkowniczkami.

21.01.2022

Ograniczenia dla śledzącej reklamy i lepsza ochrona przed manipulacją w sieci, ale bez konkurencyjnych algorytmów rekomendujących treści na platformach społecznościowych – podsumowujemy wyniki głosowania Parlamentu Europejskiego nad aktem o usługach cyfrowych (DSA).

Strony