Na horyzoncie kolejne wzmocnienie fiskusa

Artykuł
03.08.2018
1 min. czytania
Tekst
Image

Banki będą przekazywać fiskusowi wszelkie informacje o osobach fizycznych będących właścicielami rachunków bankowych oraz o przepływach na ich rachunkach – tak Puls Biznesu komentuje dziś projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Co ciekawe, projekt pozwala także fiskusowi na automatyczne pozyskiwanie od PKP informacji o pociągach jeżdżących po kraju (ich liczbie, trasach, rozkładach jazdy itp.). Wszystkie te zmiany służyć mają zwalczaniu oszustw podatkowych.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji faktycznie opublikowano wczoraj projekt zmian w ustawie dotyczącej działania Krajowej Administracji Skarbowej. Będziemy go analizować i w ciągu przewidzianych na konsultacje 14 dni na pewno przedstawimy nasze stanowisko Ministerstwu Finansów. Obawiamy się jednak, że projekt jest kolejnym elementem dostrzeganego przez nas od miesięcy procesu walki o zwiększenie wpływów do budżetu państwa poprzez „dokręcania śruby fiskalnej”. Problem w tym, by – podobnie jak w trosce o bezpieczeństwo – w walce o słuszną sprawę „nie zgubić” przy okazji innych wartości, takich jak prawa człowieka.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.