Nagranie ze 112 krąży w Internecie. Czy będą przeprosiny?

Artykuł
13.05.2013
2 min. czytania
Tekst

W Internecie regularnie pojawiają się nagrania rozmów przez telefony alarmowe, dzięki którym łaknący sensacji internauci mogą posłuchać zdenerwowanych osób wzywających pomocy. Niestety przed publikacją nagrania nie zawsze usuwane są z niego dane osobowe dzwoniącego. W takiej właśnie sytuacji znalazła się J. H. – obecnie trwa proces przeciwko Policji: gra toczy się o przeprosiny i zadośćuczynienie dla osoby, która stała się pośmiewiskiem Internetu.

W 2009 r. 85-letnia dziś J. H. zadzwoniła na Policję, by poinformować o podpaleniu stogu siana. Ze względu na problemy ze słuchem dzwoniącej rozmowa była utrudniona. I wyciekła do Internetu, gdzie stała się przedmiotem drwin. Do dzisiaj można znaleźć ją na popularnych portalach, licznik na portalu YouTube wskazuje aż 1,7 mln odsłon. Dlatego J. H. pozwała Policję, żądając zadośćuczynienia i przeprosin na lokalnym portalu internetowym.

Sąd Okręgowy uznał, że doszło do naruszenia dóbr osobistych J. H., jednak w ogóle nie wziął pod uwagę wynikającej z charakteru Internetu skali naruszenia. Dlatego nie przyznał powódce zadośćuczynienia, a za wystarczające uznał przeprosiny listem poleconym. J. H. odwołała się do wyroku, a wspierającą ją opinię przedstawiła sądowi Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Rozmowy „alarmowe” są nagrywane dla naszego bezpieczeństwa. Jednak, jak zwracaliśmy uwagę, ich ujawnianie podważa zaufanie do „linii specjalnych”, a także stanowi naruszenie prywatności dzwoniących, a nieraz również innych osób. Dlatego potrzebna jest po stronie Policji szczególna troska o nagrania: powinny być one ujawniane tylko w rzeczywiście uzasadnionych wypadkach, po uzyskaniu zgody osoby dzwoniącej.

Do dzisiaj nagranie J. H. dostępne jest w Internecie. I nigdy z niego nie zniknie. Jednak prawomocny wyrok sądu będzie doskonałym argumentem w walce z jego powielaniem przez najpopularniejsze serwisy. Poinformowane o bezprawnym charakterze nagrania będą musiały je usunąć. Szkoda tylko, że „ściganie” tych nagrań, przypominające walkę z wiatrakami, będzie kolejną dolegliwością spadającą na starszą panią, która po prostu zgłosiła podpalenie.

Wojciech Klicki

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.