Sukces! Zintegrowana Platforma Analityczna będzie zabezpieczona przed nadużyciami

Artykuł
28.04.2022
4 min. czytania
Tekst
Image
Grafika z chmurą internetową

Po naszych apelach rząd wstrzymał prace nad Zintegrowaną Platformą Analityczną i zadeklarował, że przed jej uruchomieniem przygotuje odpowiednie mechanizmy chroniące przed nadużyciami, m.in. powoła Radę Analityczną kontrolującą przygotowywanie analiz, której członkami będą przedstawiciele rządu, ale też nauki i organizacji społecznych.

Nie mamy w zwyczaju robić dymu bez ognia. Tak też było 3 tygodnie temu, kiedy alarmowaliśmy, że powstająca Zintegrowana Platforma Analityczna jest podatna na nadużycia i nie powinna być uruchamiana w proponowanej formule. Brakuje odpowiednich mechanizmów na poziomie prawnym, a konkretnie ustawy, która określa jakie dane i w jakim celu będą przetwarzanie, a rozporządzenie dotyczące ZPA nadaje ministrowi cyfryzacji uprawnienia sprzeczne z RODO.

I udało się – także dzięki wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich – przekonaliśmy rząd do zmiany stanowiska. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, najpierw ogłosił, że wstrzymuje wydanie rozporządzenia dotyczącego ZPA do czasu spotkania z przedstawicielami Panoptykonu i ekspertów ds. ochrony danych osobowych. Po spotkaniu zakomunikował, że rząd poprawi przepisy i m.in. powoła Radę Analityczną, która będzie nadzorowała wykorzystanie ZPA zgodnie z przeznaczeniem. A my pracujemy nad listą rekomendacji niezbędnych, żeby dane o nas wszystkich były wykorzystywane tylko dla naszego wspólnego dobra.

Temat

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.