Sukces! Zintegrowana Platforma Analityczna będzie zabezpieczona przed nadużyciami

W skrócie

Po naszych apelach rząd wstrzymał prace nad Zintegrowaną Platformą Analityczną i zadeklarował, że przed jej uruchomieniem przygotuje odpowiednie mechanizmy chroniące przed nadużyciami, m.in. powoła Radę Analityczną kontrolującą przygotowywanie analiz, której członkami będą przedstawiciele rządu, ale też nauki i organizacji społecznych.

Nie mamy w zwyczaju robić dymu bez ognia. Tak też było 3 tygodnie temu, kiedy alarmowaliśmy, że powstająca Zintegrowana Platforma Analityczna jest podatna na nadużycia i nie powinna być uruchamiana w proponowanej formule. Brakuje odpowiednich mechanizmów na poziomie prawnym, a konkretnie ustawy, która określa jakie dane i w jakim celu będą przetwarzanie, a rozporządzenie dotyczące ZPA nadaje ministrowi cyfryzacji uprawnienia sprzeczne z RODO.

I udało się – także dzięki wystąpieniu Rzecznika Praw Obywatelskich – przekonaliśmy rząd do zmiany stanowiska. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji, najpierw ogłosił, że wstrzymuje wydanie rozporządzenia dotyczącego ZPA do czasu spotkania z przedstawicielami Panoptykonu i ekspertów ds. ochrony danych osobowych. Po spotkaniu zakomunikował, że rząd poprawi przepisy i m.in. powoła Radę Analityczną, która będzie nadzorowała wykorzystanie ZPA zgodnie z przeznaczeniem. A my pracujemy nad listą rekomendacji niezbędnych, żeby dane o nas wszystkich były wykorzystywane tylko dla naszego wspólnego dobra.

Komentarze

Ta platforma w ogólne nie powinna powstać i być uruchamiana gdyż będzie służyła do nadużyć (nawet po zabezpieczeniu), szczególnie obecny rząd pokazuje co sądzi o prawie i procedurach (np. lotów w PAŻP).

za przeproszeniem, gówno nie sukces. samo istnienie takiej bazy (czy platformy jak chcemy się bawić w semantyczny autyzm) jest niesamowicie niebezpieczne. poza tym co to za nadzór skoro rada analityczna będzie powoływana przez rząd lub sejm a dane dalej będą pseudonimizowane? w pełni rozproszony zbiór MOŻNA OPRACOWYWAĆ RÓWNIE EFEKTYWNIE JAK TEN KTÓRY JEST ODWRACALNY!!!

Ja na przykład nie chciałbym żeby moje dane trafiły do zintegrowanej bazy. Wystarczy mi tego że muszę być w rejestrze PESEL, ewidencji paszportowej, centralnej ewidencji kierowców, rejestrach praw jazdy i w ewidencji dowodów osobistych.

Jeżeli uważacie za swój sukces obietnicę otrzymaną od gościa , który wg wszelkich kryteriów jest zwykłym przestępcą (odpowiedzialnym za zdefraudowanie kilkudziesieciu milionów publicznych pieniędzy) to gratuluję dobrego samopoczucia. Pewnie za kilka lat znowu jakieś poselskie/dziennikarskie śledztwo ujawni skalę nadużyć przy użyciu ZPA. W państwie, w którym władza zniszczyła już WSZYSTKIE niezależne od siebie instytucje nie ma miejsca na coś takiego jak zaufanie do tej władzy.

@miklo

Dzięki za ten komentarz, bo dotyka on bardzo ważnego pytania o to, na ile Polska jest demokratycznym państwem prawa, w którym możemy wciąż np. liczyć na to, że władza działa zgodnie z prawem. To oczywiście pytanie, które nie raz sobie zadawaliśmy i (na razie) konsekwentnie zakładamy, że wciąż poruszamy się w ramach państwa prawa.

Nie oznacza to oczywiście, że oślepliśmy: jeszcze nie tak dawno sami bardzo intensywnie pracowaliśmy nad nagłaśnianiem tematu Pegasusa, osobiście pozwałem pocztę polską w związku z tzw. wyborami kopertowymi, wiemy, co się stało z TK. Jednak konsekwentne posługiwanie się "starymi" metodami, takimi jak konsultacje, spotkania itd. niekiedy przynosi efekt, a ZPA jest tego doskonałym przykładem: po pierwsze dlatego, że gdyby nie nasza interwencja, prawdopodobnie ZPA już by działało. A co ważniejsze, dojdzie do zmian ram prawnych funkcjonowania ZPA - trwają prace m.in. nad tym, jak ograniczyć zakres danych, jakie mogą być wykorzystywane w ramach działania platformy. Oczywiście można powiedzieć, że wprowadzenie kontroli i różnych ograniczeń w wykorzystywaniu ZPA nic nie da, bo jak władza będzie chciała, to użyje platformy, jak będzie chciała. Ale zmiany, o które walczymy spowodują istotną różnicę; dzięki nim np. polityczne wykorzystanie platformy będzie nielegalne. A z tego można już różne konsekwencje wyciągać - zarówno w sferze debaty publicznej, jak i prawa.

"Pewnie za kilka lat znowu jakieś poselskie/dziennikarskie śledztwo ujawni skalę nadużyć przy użyciu ZPA."

Miklo, niestety jest mi przykro stwierdzić, ale nie wiesz gdzie żyjesz. Poczytaj o głębokim państwi, True News Initiative i ich prawdziwym obliczu. Dowiesz się tylko tego co oni będą chcieli. Prawdziwi dziennikarze (jak na przykład wolnemedia.net) są blokowani, zaś ci fałszywi to akwizytorzy globalistów. Akwizytorzy Pfizera, Billa Gatesa, Sorosa i innych. Ogólnie jeżeli słuchasz tzw. "wolnych Mediów" (gazety, TVP, TVN, Polsatu, onetu) NIC SIĘ PRAWDY NIE DOWIESZ.

"trwają prace m.in. nad tym, jak ograniczyć zakres danych, jakie mogą być wykorzystywane w ramach działania platformy."

Coi z tego skoro ustawowo w ustawie o obronności ostatnio zaklepano art. 10 mówiący, że wojsko może zbierać wszystkie dane bez ograniczeń, nawet dane o zdrowiu z placówek medycznych w tym szpitali... Stamtąd już sobie państwo je weźmie na przykład za pośrednictwem tzw. ABW.

Namawiam gorąco - załóżmy jako obywatele na najbliższe wybory naszą partię a nie ich partię. nam będzie dobrze jedynie gdy ich nie będzie!

@Misutoresu9 chyba źle zaadresowałeś wpis do Miklo - nadinterpretujesz, na jakiej podstawie czynisz założenia, że Miklo nie wie o tym, o czym informujesz? W powyższej dyskusji nie widzę przesłanek takiego domniemania. Czy uwzględniasz jakieś wpisy Miklo z innej dyskusji? Więcej obiekcji można mieć do nierealnego deklarowanego optymizmu Panoptykon. Ale musi też być ktoś, kto będzie grał z (nie)rządem tymi znaczonymi kartami wg narzuconych reguł gry - z wiadomym rezultatem (sytuacja z demokracją już dawno nie ma zbyt wiele wspólnego - np. co się dzieje z obywatelskimi projektami ustaw z zebranymi podpisami... z resztą kto narzuca tę liczbę podpisów... jak to się ma do matematycznej próby reprezentatywnej).
Misutoresu9, może masz dobre intencje, ale ja Twój wpis odbieram jakby poniosły Cię emocje. Zapewne emocje uzasadnione, ale to tylko zwiększa animozje - czy przy takim protekcjonalnym traktowaniu Miklo zgodziłby się przystąpić do proponowanej przez Ciebie partii?
Co do założenia partii - kontrargumentacja i wskazówki w "Musisz to wiedzieć (1414)" (jeśli dobrze pamiętam lub w kolejnym odcinku). Tylko proszę nie nadinterpretować, że zgadzam się z kimś, kogo materiał sugeruję sprawdzić. To po prostu pewien etap rozważań, jaki wydaje mi się być adekwatny dla Misutoresu9.

Ja straciłam zaufanie do wszelkich nowości technologicznych i ich opracowań oraz ich pseudo wykorzystywanie do prawych celów. Z tego co mi wiadomo to często takie nowinki technologiczne wpadają w ręce niepowołane. Przestępstwa na Obywatelach RP są dokonywane bez jakichkolwiek ograniczeń... totalna inwigilacja ma się u nas bardzo dobrze. Dlatego też w ostatnich czasach wzrosła liczba przestępstw... związana ze znikaniem ludzi i liczbą samobójstw w które są zamieszane osoby trzecie, ale to nie jest nagłaśniane.
A czy przypadkiem monitoring tak wszechobecny wszędzie, nie miał zmniejszyć tego typu przestępstw. Dziwne jest to że ludzie znikają tam gdzie akurat nie było monitoringu lub nie działał.
Dostęp do naszych danych mają instytucje do tego powołane... okazuje się że tak nie jest, nasze dane są udostępniane osobom trzecim prywatnym.

9 stycznia 2023 opublikowano tekst ustawy "o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne". może warto zrobić update? osobiście bardzo chciałbym przeczytać jakiś komentarz tłumaczący dlaczego tak bardzo upierają się przy "pseudonimizacji" skoro w pełni zaanonimizowany zbiór opracowywuje się DOKŁADNIE tak samo jak zbiór którego anonimizację można odwrócić.

Dodaj komentarz