
746 mln euro kary zapłaci firma Amazon za niezgodne z prawem targetowanie reklam – zadecydował organ ochrony danych w Luksemburgu, gdzie firma ma swoją siedzibę. Amazon przekonywał, że reklama jest częścią świadczonej przez niego usługi e-commerce, ale urząd uznał, że firma nie może zmuszać użytkowników i użytkowniczek do akceptowania śledzącej reklamy w pakiecie z zakupami online. Czy to początek końca „darmowych” usług, za które płacimy swoimi danymi?
Decyzja luksemburskiego organu zapadła w wyniku skargi złożonej przez francuską organizację La Quadrature du Net w imieniu 10 tys. osób, których prawa były naruszane. Amazon ma 6 miesięcy na dostosowanie się do niej. Jeśli tego nie zrobi, poza 746 milionami euro kary zapłacił dodatkowe 746 tys. euro za każdy dzień niezgodnego z prawem przetwarzania danych swoich użytkowników. Firma zapowiedziała odwołanie od tej decyzji.
Amazon to nie jedyna firma serwująca spersonalizowaną reklamę w pakiecie z usługą, dla której przychodzą do niej internauci. Decyzja w jej sprawie może mieć kapitalne znaczenie również dla procesu wytoczonego z takich samych powodów Facebookowi przez austriacką organizację noyb (na której czele stoi Max Schrems, mający już na swoim koncie przełomowe kampanie na rzecz ochrony praw użytkowników przez zakusami firm). Niedawno do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej trafiło w tej sprawie pytanie prejudycjalne.
Jeśli decyzja luksemburskiego organu zostanie utrzymana, nie będzie to oznaczało końca reklamy w sieci w ogóle. Firmy internetowe nie będą mogły jednak targetować reklam w oparciu o dane swoich użytkowników i użytkowniczek, twierdząc, że to jest element świadczonej usługi, czy to zakupów online, medium społecznościowego czy serwisu streamingowego.
Karolina Iwańska, Anna Obem
Komentarze
Wow, to całe 0,05% zysku
Wow, to całe 0,05% zysku netto Amazona za rok 2020. Łysy kosmonauta musi być przerażony.
To prawda, że to zaledwie
To prawda, że to zaledwie ułamek tego, co zarabia Amazon, ale dla nas ta decyzja to jaskółka zmian i zapowiedź większych kar dla cyfrowych gigantów. Druga najwyższa do tej pory kara jest o 700 mln euro mniejsza (50 mln dla Google'a). Najważniejsze jednak jest to, że zmiana praktyki zgodnie z decyzją będzie kosztowała Amazon dużo dużo więcej.
Amazon to nie Facebook czy
Amazon to nie Facebook czy Google, nie jest "darmową" usługą - sprzedawcy płacą przecież prowizję od sprzedaży i to niemałą.
Rozwiązanie problemu
Rozwiązanie problemu certyfikatów covidowych:
Proponuję zacząć zbierać kody QR, imiona i nazwiska oraz daty urodzeń wraz z kodami na certyfikatach i umieszczać je na specjalnej stronie. Gdy zbierze się odpowiednio duża próba będzie można wydrukować sobie czyjś cert do kogo jesteśmy podobni i wchodzić bez barier do galerii jeżeli je zamkną. Takie "wycieki" danych (sami dają przecież te dane do skanowania) też zniechęcą szczepionych do korzystania z "dodatkowych uprawnień", które im się wcale nie należą.
Programistów zachęcam do napisania apki, która będzie działać tak jak oryginalna i którą można będzie wgrać spoza sklepu google, która będzie automatycznie publikować te dane.
Do czasu gdy takiej apki nie będzie - polecam ukryte kamery w okularach szpirgowskich, długopisach szpirgowskich, zegarkach, w końcu uruchomione kamery w smartfonach z apką rządową, która zapisuje co widzi na czyimś smartfonie lub podsuwanej kartce.
Skończy się sanitaryzm, skończy się dyskryminacja i skończy się odbieranie ludziom wolności, bo po wzięciu kredytu na te osoby - one same wyjdą protestować tak chętnie, jak teraz c’ętnie pobierają te certyfikaty.
@p99av: Owszem, ale jakie to
@p99av: Owszem, ale jakie to ma znaczenie w tej sprawie? Tym bardziej więc nie powinien wykorzystywać uwagi i danych użytkowników "w zamian" za usługę.
Jeśli chodzi o słuszność kary
Jeśli chodzi o słuszność kary to zgadzam się w 100% ale jej wysokość to dno i wodorosty, urzędnikom by się przydał jakiś lepszy kalkulator albo te kary powinny być jakimś istotnym procentem zysków netto jakie dana firma zarobi w kwartale roku bo jak dotąd dla nich te kary to równowartość butelki wody niegazowanej.
Dodaj komentarz