LUDZIE

Zespół

Katarzyna Szymielewicz
Małgorzata Szumańska
Anna Obem
Wojciech Klicki
Karolina Iwańska
Maria Wróblewska
Dorota Głowacka
Justyna Dywańska

Katarzyna Szymielewicz*

Absolwentka prawa i studiów o rozwoju. W Panoptykonie od samego początku: współzałożycielka i prezeska fundacji – energetyczna lokomotywa. Czuwa nad strategią organizacji i poszukiwaniem finansowania. Odpowiada za kontakty z mediami i partnerami zagranicznymi oraz zarządzanie zespołem. Siła napędowa projektów eksperymentalnych i czołowa publicystka Panoptykonu. Interesuje ją wszystko, co ma związek ze społeczeństwem nadzorowanym. Szczególnie problemy dotyczące miasta, Internetu i bezpieczeństwa publicznego.

Małgorzata Szumańska**

Z wykształcenia prawniczka i socjolożka. Współzałożycielka i wiceprezeska Panoptykonu. Współodpowiada za tworzenie strategii i rozwój organizacji. Czuwa nad działaniami informacyjnymi (strona internetowa, publikacje), angażuje się w projekty edukacyjne i działania zespołu prawnego. Najbardziej interesuje się społecznymi aspektami współczesnego nadzoru: „modą” na bezpieczeństwo i wpływem praktyk nadzoru (zwłaszcza różnych form kamerowego podglądactwa) na społeczeństwo.

Anna Obem**

Z wykształcenia afrykanistka. W Fundacji Panoptykon od 2011 r., od 2017 dyrektorka zarządzająca. Odpowiada za to, by organizacja działała sprawnie na co dzień i od święta, a także za rozwiązania techniczne wykorzystywane w organizacji – jest na tym polu niestrudzoną racjonalizatorką. Nie stroni od pisania, zwłaszcza materiałów edukacyjnych do Cyfrowej Wyprawki Panoptykonu. Interesuje ją problem nadzoru nad cudzoziemcami i dziećmi.

Wojciech Klicki**

Prawnik, wcześniej związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. W Panoptykonie od stycznia 2012 r. Filar zespołu prawnego: odpowiada za monitoring prac legislacyjnych w Polsce, przygotowywanie analiz prawnych i procesy sądowe. Angażuje się w działania rzecznicze, rozmawia z decydentami i mediami. Najbardziej interesuje się nadzorem prowadzonym przez policję i służby specjalne oraz monitoringiem wizyjnym.

Karolina Iwańska

Absolwentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doświadczenie zdobywała w kancelariach prawnych zajmujących się prawem autorskim i Fundacji Stańczyka, walczącej o jawność i kontrolę obywatelską w życiu publicznym. Do Panoptykonu dołączyła w 2017 r. Szczególnie interesują ją formy nadzoru w Internecie – wykorzystywanie informacji o ludziach do targetowania treści i rosnąca rola platform internetowych. W 2019/20 stypendystka Fundacji Mozilla w obszarze EU Tech Policy. W Panoptykonie m.in. koordynuje działania badawcze i angażuje się w rzecznictwo na poziomie unijnym.

Maria Wróblewska***

Absolwentka Iberystyki i Studiów Iberoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim, od 2010 roku pracująca w marketingu. Po latach w agencjach postanowiła przejść „na dobrą stronę mocy”. W Panoptykonie odpowiedzialna za komunikację, uczy się, że bez „ciasteczek” też da się żyć. Interesuje ją wszystko, co związane z wolnością w Internecie i etyką w reklamie.

Dorota Głowacka****

Prawniczka, specjalizuje się w prawach człowieka w kontekście mediów i nowych technologii. Lubi szukać równowagi pomiędzy prawem do prywatności a wolnością słowa. W Panoptykonie odpowiada m.in. za strategiczne postępowania sądowe i działania edukacyjne. W pozostałych wolnych chwilach pisze doktorat o prawie do bycia zapomnianym w internetowych archiwach prasy. Dorota wróciła do Panoptykonu w 2018 r., po kilkuletniej przerwie. W międzyczasie pracowała w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w programie Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce.

Justyna Dywańska

Absolwentka edukacji artystycznej i medialnej na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2018 r. w Panoptykonie odpowiedzialna za biuro i administrację z tendencją do angażowania się w działania edukacyjne. Justyna lubi jeść, tańczyć i sprawiać, że ludzie są szczęśliwi. Przez długi czas związana z teatrem, aktualnie eksploruje różne dziedziny sztuki. Współzałożycielka Fundacji KONTRA/BANDA, współtwórczyni Festiwalu Stu Sztuk w podskierniewickim Starym Wylezinie.

* Fot. L. Zych
** Fot. A. Kołodziejska, wizaż: N. Łepkowska
*** Fot. G. Wróblewski
**** Fot. K. Pacholak

Współpracownicy

Weronika Adamska
Marcin Antas
Wojtek Bogusz
Syd Breslauer
Andrzej Byszewski
Michał „czesiek” Czyżewski
Urszula Dobrzańska
Agata Foryciarz
Mateusz Godala
Klaudia Grabowska
Aleksandra Iwańska
Kasia Iwańska
Andrzej Jędrzejczak
Paweł Litwiński
Małgorzata Mączka-Pacholak
Izabela Meyza
Jędrzej Niklas
Artur Pietryka
Jacek Rakiej
Marlena Sakowska-Baryła
Abdulkadir Furkan Şanlı
Jakub Sudra
Karolina Szczepaniak
Paweł Szczęsny
Karolina Sztandar-Sztanderska
Kamil Śliwowski
Karolina Witowska-Ćirlić
Michał „rysiek” Woźniak
Marianna Wybieralska
Maciej Zawadziński

Weronika Adamska
Absolwentka prawa i politologii. Swoją współpracę z Panoptykonem rozpoczęła od letnich praktyk i została na dłużej. Obecnie kontynuuje karierę naukową w Paryżu, a działalność Fundacji wpiera od czasu do czasu publikując teksty na temat społeczeństwa nadzorowanego we Francji. Szczególnie interesuje się problematyką kondycji państwa prawa w kontekście stanu wyjątkowego i walki z terroryzmem. Prywatnie zapalona frankofilka.

Marcin Antas
Historyk z wykształcenia, z zawodu zajmujący się planowaniem i raportowaniem. Wspiera Panoptykon na polu analizy i wizualizacji danych w programie Tableau (publiczne portfolio).

Wojtek Bogusz
Trener i doradca zajmujący się ochroną informacji i prywatnością obrońców praw człowieka w krajach represywnych, na co dzień współpracujący z irlandzką organizacją Front Line Defenders. Współautor i lider projektu Security in a Box – zestawu narzędzi i wskazówek jak podnieść swoje bezpieczeństwo i prywatność w korzystaniu z komputera.

Syd Breslauer
Graficzka. Współpracowała z Panoptykonem m.in. przy opracowaniu papierowego wydania publikacji Na zapleczu Internetu (portfolio).

Andrzej Byszewski
Od 2018 r. niezastąpiony lekarz panoptykonowego sprzętu IT.

Piotr Chuchla
Grafik. Autor m.in. logo Cyfrowej Wyprawki i serii naklejek Panoptykon „Strefa wolna od…” (portfolio).

Michał „czesiek” Czyżewski
Haker. W Panoptykonie do 2017 r. opiekował się serwerem i narzędziami IT. Popularyzator wolnego oprogramowania, kryptografii i prywatności w sieci, członek Warszawskiego Hackerspace'a, na co dzień związany z organizacją OCCRP.

Urszula Dobrzańska
Redaktorka językowa i korektorka współpracująca z Fundacją od 2010 r. – także jako autorka tekstów. Z zakresu problematyki Panoptykonu interesują ją przede wszystkim tematy dotyczące relacji państwo–obywatel/-ka. W wolnych chwilach eksploruje fikcyjne złe światy i odkurza bloga O dystopiach.

Agata Foryciarz
Informatyczka, doktorantka na Uniwersytecie Stanforda. Od 2019 r. jest naszą przewodniczką po świecie sztucznej inteligencji. Naukowo zajmuje się badaniem algorytmów uczenia maszynowego m.in. w kontekście zastosowań biomedycznych. Koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z uczciwością, wyjaśnialnością i przejrzystością algorytmów. Współtworzyła z nami m.in. przewodnik Sztuczna inteligecja non-fiction. Strona domowa

Mateusz Godala
Startupowiec i ekspert ds e-commerce. Zaczynał karierę w agencjach reklamowych, ale szybko przeszedł do świata startupowego. Od lat rozwija polskie biznesy eksportowe. Wspiera Panoptykon w zakresie tworzenia kampanii reklamowych w Internecie.

Klaudia Grabowska
Aktywistka zaangażowana w ruch otwierania dostępu do zasobów finansowanych ze środków publicznych; jako freelancerka tworzy i realizuje projekty na pograniczu humanistyki i nowych technologii (dla Panoptykonu koordynuje europejską kampanię dotyczącą RODO), z wykształcenia historyk mediewistka, jako badaczka związana z grupą DiMPO zajmuje się kompetencjami cyfrowymi naukowców.

Aleksandra Iwańska
Studentka logistyki mediów. W Panoptykonie od 2020 r. asystentka komunikacji, która żadnej pracy się nie boi.

Kasia Iwańska
Graficzka i programistka. Studiowała kulturoznawstwo, fotografię i grafikę. Fundację Panoptykon wspierała jako projektantka i ilustratorka – rysując, tworząc identyfikacje wizualne i kampanie, składając publikacje i wizualizując dane. Bliskie jej sercu były tematy takie jak: prywatność w cyfrowym świecie, otwarte zasoby (creative commons, domena publiczna, open source) czy edukacja medialna i cyfrowa.

Andrzej Jędrzejczak
Z wykształcenia socjolog, zawodowo zajmuje się komunikacją marketingową i public relations. Specjalizuje się w obszarze nowych technologii. Założyciel Fundacji Głośniej wspierającej organizacje społeczne w komunikacji. Współtwórca warszawskiego bloga Pańska Skórka, członek organizacji podróżniczo-pacyfistycznej Servas. Wspiera Panoptykon w relacjach z mediami.

Paweł Litwiński
Adwokat w kancelarii Barta & Litwiński, doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych. Pomaga nam w sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej i ochrony danych osobowych.

Małgorzata Mączka-Pacholak
Adwokatka w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Specjalizuje się w prawie karnym i w sprawach z zakresu ochrony praw człowieka, w tym w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Reprezentuje nas w sprawie skargi na inwigilację, jaką złożyliśmy do Trybunału w Strasburgu oraz w sporach z policją i służbami specjalnymi o dostęp do informacji publicznej.

Izabela Meyza
Dziennikarka i trenerka edukacji nieformalnej. Absolwentka wiedzy o kulturze i Szkoły Trenerów STOP. Współpracuje m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Forum Dialogu. W Panoptykonie – autorka scenariuszy zajęć dla dzieci w projekcie „Cyfrowa Wyprawka”, trenerka czuwająca nad procesem edukacyjnym w programie BiNGO, czyli bezpieczna organizacja i autorka tekstów.

Jędrzej Niklas
Doktor nauk prawnych. Współpracę z Panoptykonem rozpoczął w 2011 r. i jako członek zespołu zajmował się działalnością rzeczniczą i badaniami. Obecnie jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie w Cardiff i członkiem grupy badawczej Data Justice Lab. Zajmuje się tematem sprawiedliwości społecznej i stosowaniem przez instytucje państwowe nowych technologii.

Artur Pietryka
Adwokat w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (Program Spraw Precedensowych, Monitoring procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości), członek Obywatelskiego Forum Legislacji. Wspiera nas w sporach z policją i służbami specjalnymi o dostęp do informacji publicznej.

Jacek Rakiej
Projektant graficzny. Absolwent kulturoznawstwa. Zainteresowany nowymi technologiami, cyfrowym humanizmem i cyberbezpieczeństwem. Minimalista. Zwolennik przemyślanych rozwiązań. Fundację Panoptykon wspiera jako twórca infografik i animacji.

Marlena Sakowska-Baryła
Doktor nauk prawnych, radca prawny i partner w Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelarii Radców Prawnych Sp.p., redaktor naczelna czasopisma „ABI Expert”, wiceprezeska Stowarzyszenia Praktyków Ochrony Danych i wykładowczyni akademicka, wspiera nas w zakresie prawa ochrony danych osobowych i prawa informacyjnego zwłaszcza w relacji z sektorem publicznym. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera Panoptykon w bojach o egzekwowanie RODO.

Abdulkadir Furkan Şanlı
Dla Abdula najważniejsze wartości to etyka i wolność osobista, przede wszystkim wolność wypowiedzi, prywatności i wyznania. Interesuje się ruchami pro-prywatnościowymi na świecie, a także otwartym oprogramowaniem. Nieustannie poszukuje wiedzy o nadzorze i sposobów, jak się przed nim chronić. Dołączył do Panoptykonu jako wolontariusz. Poszukuje informacji i przygotowuje informacje na angielską wersję naszej strony.

Jakub Sudra
Grafik, projektant, ilustrator. Właściciel studia graficznego Sudra Grafika, specjalizującego się w identyfikacji wizualnej firm i wydarzeń, ilustracji, projektowaniu publikacji oraz opakowań. Dla Panoptykonu stworzył m.in. animacje, które wykorzystaliśmy w kampanii 1% w 2018 r.

Karolina Szczepaniak
Studentka prawa i trenerka. Związana z Panoptykonem od 2011 r. Lubi pracować z ludźmi. Interesuje się społecznymi skutkami współczesnego nadzoru – głównie w kontekście rozwoju monitoringu wizyjnego i Internetu – oraz tym, jak społeczeństwo nadzorowane funkcjonuje w popkulturze.

Paweł Szczęsny
Admin. Od 2018 r. dzielnie buduje panoptykonową wizję bezpiecznej i niezależnej infrastruktury IT.

Karolina Sztandar-Sztanderska
Socjolożka. Doktorat zrobiła na Uniwersytecie Warszawskim i paryskim Sciences Po. Interesuje się codziennym działaniem państwa, nierównościami w dostępie do usług publicznych i stosowaniem nowych technologii informacyjnych przez państwo. Z Fundacją współpracuje przy badaniu kontrowersyjnej reformy, która wprowadziła profilowanie bezrobotnych w urzędach pracy.

Kamil Śliwowski
Animator i trener edukacji medialnej. Od 2009 r. wspiera działania Panoptykonu związane z Internetem i nowymi technologiami. Prowadzi działania edukacyjne, szkoli. Współpracuje również z Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Nowoczesna Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Cyfrowym. Prowadzi serwis o otwartych zasobach w sieci.

Karolina Witowska-Ćirlić
Artystka interdyscyplinarna i graficzka. Realizuje projekty z pogranicza rysunku, designu i instalacji. Twórczyni wielu autorskich warsztatów artystycznych oraz projektów społeczno-kulturalnych. Instruktorka arteterapii, pedagożka z doświadczeniem w pracy z młodzieżą i studentami. Zwolenniczka szybkich szkiców i prac w emocjonalnym napięciu. Autorka żartobliwych rysunków – sucharów. Jako graficzka realizuje się we współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, tworząc kompleksowe identyfikacje projektów. Specjalizuje się w logo, plakatach, ilustracji, małych publikacjach. Prowadziła pracownię rysunku i malarstwa oraz ilustracji w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie na Wydziale Grafiki oraz pracowała w szkołach: podstawowej i gimnazjum. Od niedawna związana jest z Teatrem Guliwer.

Michał „rysiek” Woźniak
Od 2009 r. wspiera ekspercko działania Fundacji w temacie Internetu i nowych technologii. Haktywista zajmujący się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownik wolnego oprogramowania, prywatności i anonimowości on-line, współorganizator hakatonów społecznych SocHack, członek-założyciel Warszawskiego Hackerspace’a, członek kolektywu Telecomix. Na co dzień dba o bezpieczeństwo islandzkiego Internetu w ISNIC. Dawniej związany z Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA oraz organizacją OCCRP.

Marianna Wybieralska
Graficzka związana na co dzień z sektorem pozarządowym. Z Panoptykonem współpracowała m.in. przy publikacji Nowa filozofia w ochronie danych osobowych (portfolio).

Maciej Zawadziński
Prezes i współzałożyciel dwóch wrocławskich spółek IT: software house’u Clearcode, specjalizującego się w technologiach marketingowych i reklamowych, oraz platformy Piwik PRO, dostarczającej oprogramowanie do przetwarzania danych w duchu privacy by design. Merytoryczne wsparcie fundacji na polu nowych technologii, konsultant ds. prywatności, technicznych aspektów śledzenia oraz etyki biznesowej.