LUDZIE

Zespół

Katarzyna Szymielewicz
Małgorzata Szumańska
Anna Obem
Wojciech Klicki
Maria Wróblewska
Justyna Dywańska
Dorota Głowacka
Aleksandra Iwańska
Dominika Chachuła
Rozalia Bielińska
 

Katarzyna Szymielewicz

Współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon. Czuwa nad strategią organizacji i poszukiwaniem nowych kierunków działania. W radiu Tok FM prowadzi podcast Panoptykon 4.0. Członkini międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka. Wcześniej także prawniczka w międzynarodowej kancelarii Clifford Chance, członkini rad społecznych przy min. ds. cyfryzacji. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i studia o rozwoju w School of Oriental and African Studies.

Małgorzata Szumańska

Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Panoptykon. Czuwa nad rozwojem organizacji i projektami fundraisingowymi. Specjalizuje się w społecznych aspektach współczesnego nadzoru, zwłaszcza „modzie” na bezpieczeństwo i wpływie praktyk nadzoru na społeczeństwo. Ukończyła prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Anna Obem

Dyrektorka zarządzająca i członkini zarządu Fundacji Panoptykon. Odpowiada za zarządzanie organizacją i finanse. Copywritersko wspiera działania komunikacyjne. Przed Panoptykonem koordynatorka projektów w Fundacji Ashoka w Polsce. Ukończyła afrykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Wojciech Klicki

Prawnik. Odpowiada za monitoring procesu legislacyjnego i działania rzecznicze w Polsce. Przygotowuje analizy prawne i prowadzi sprawy sądowe, w których domaga się m.in. kontroli nad inwigilacją. Jest współprowadzącym podcastu radia TOK FM i Panoptykonu: Panoptykon 4.0. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Maria Wróblewska

Szefowa działu komunikacji Fundacji Panoptykon. Odpowiada za strategię komunikacji i wyznaczanie nowych celów komunikacyjnych. Do 2018 r. pracowała w agencjach reklamowych. Ukończyła iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Justyna Dywańska

Koordynatorka biura Fundacji Panoptykon. Odpowiada za sferę administracyjną i logistyczną działania organizacji, angażuje się też w działania fundraisingowe. Wcześniej związana z teatrem: jako współzałożycielka Fundacji KONTRA/BANDA i współtwórczyni Festiwalu Stu Sztuk w podskierniewickim Starym Wylezinie. Absolwentka edukacji artystycznej i medialnej na Uniwersytecie Warszawskim i pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dorota Głowacka

Prawniczka. Specjalizuje się w precedensowych sprawach sądowych i rzecznictwie zwłaszcza w zakresie wolności wypowiedzi w internecie. W latach 2011-2018 prowadziła Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Łódzkim, na którym ukończyła również studia doktoranckie.

Aleksandra Iwańska

Asystentka działu komunikacji. Do jej zadań należy przede wszystkim realizacja działań komunikacyjnych, analiza statystyk i czuwanie nad bazami kontaktów. Studiuje logistykę mediów na Uniwersytecie Warszawskim.

Dominika Chachuła

Specjalistka do spraw komunikacji. Odpowiada za implementację i ewaluację działań komunikacyjnych. Przed Panoptykonem koordynowała projekty w agencjach marketingowych. Absolwentka polonistyki z Uniwersytetu Łódzkiego.

Rozalia Bielińska

Stażystka działu prawnego Fundacji Panoptykon. Studentka IV roku prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Wiceprezeska Koła Naukowego Prawa Nowych Technologii na WPiA UW. Interesuje się prawem w kontekście rozwoju technologii, m.in. cyberbezpieczeństwem, AI, ochroną prywatności.

Fot. Leszek Holf-Zych, A. Kołodziejska, G. Wróblewski. Wizaż: N. Łepkowska

Współpracownicy

Weronika Adamska
Wojtek Bogusz
Andrzej Byszewski
Pior Chuchla
Michał „czesiek” Czyżewski
Urszula Dobrzańska
Agata Foryciarz
Mateusz Godala
Klaudia Grabowska
Grażyna Grzeszek
Karolina Iwańska
Kasia Iwańska
Andrzej Jędrzejczak
Robert Krasnodębski
Paweł Litwiński
Aleksandra Łuczak-Brydak
Małgorzata Mączka-Pacholak
Izabela Meyza
Jędrzej Niklas
Artur Pietryka
Ewa Podogrodzka-Maruszkin
Jacek Rakiej
Marlena Sakowska-Baryła
Jakub Sudra
Karolina Szczepaniak
Paweł Szczęsny
Karolina Sztandar-Sztanderska
Kamil Śliwowski
Karolina Witowska-Ćirlić
Michał „rysiek” Woźniak
Marianna Wybieralska
Maciej Zawadziński

Weronika Adamska
Absolwentka prawa i politologii. Swoją współpracę z Panoptykonem rozpoczęła od letnich praktyk i została na dłużej. Obecnie kontynuuje karierę naukową w Paryżu, a działalność Fundacji wpiera od czasu do czasu publikując teksty na temat społeczeństwa nadzorowanego we Francji. Szczególnie interesuje się problematyką kondycji państwa prawa w kontekście stanu wyjątkowego i walki z terroryzmem. Prywatnie zapalona frankofilka.

Wojtek Bogusz
Trener i doradca zajmujący się ochroną informacji i prywatnością obrońców praw człowieka w krajach represywnych, na co dzień współpracujący z irlandzką organizacją Front Line Defenders. Współautor i lider projektu Security in a Box – zestawu narzędzi i wskazówek jak podnieść swoje bezpieczeństwo i prywatność w korzystaniu z komputera.

Andrzej Byszewski
Od 2018 r. niezastąpiony lekarz panoptykonowego sprzętu IT.

Piotr Chuchla
Grafik. Autor m.in. logo Cyfrowej Wyprawki i serii naklejek Panoptykon „Strefa wolna od…” (portfolio).

Michał „czesiek” Czyżewski
Haker. W Panoptykonie do 2017 r. opiekował się serwerem i narzędziami IT. Popularyzator wolnego oprogramowania, kryptografii i prywatności w sieci, członek Warszawskiego Hackerspace'a, na co dzień związany z organizacją OCCRP.

Urszula Dobrzańska
Redaktorka językowa i korektorka współpracująca z Fundacją od 2010 r. – także jako autorka tekstów. Z zakresu problematyki Panoptykonu interesują ją przede wszystkim tematy dotyczące relacji państwo–obywatel/-ka. W wolnych chwilach eksploruje fikcyjne złe światy i odkurza bloga O dystopiach.

Agata Foryciarz
Informatyczka, doktorantka na Uniwersytecie Stanforda. Od 2019 r. jest naszą przewodniczką po świecie sztucznej inteligencji. Naukowo zajmuje się badaniem algorytmów uczenia maszynowego m.in. w kontekście zastosowań biomedycznych. Koncentruje się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z uczciwością, wyjaśnialnością i przejrzystością algorytmów. Współtworzyła z nami m.in. przewodnik Sztuczna inteligecja non-fiction. Strona domowa

Mateusz Godala
Startupowiec i ekspert ds e-commerce. Zaczynał karierę w agencjach reklamowych, ale szybko przeszedł do świata startupowego. Od lat rozwija polskie biznesy eksportowe. Wspiera Panoptykon w zakresie tworzenia kampanii reklamowych w Internecie.

Klaudia Grabowska
Aktywistka zaangażowana w ruch otwierania dostępu do zasobów finansowanych ze środków publicznych; jako freelancerka tworzy i realizuje projekty na pograniczu humanistyki i nowych technologii (dla Panoptykonu koordynuje europejską kampanię dotyczącą RODO), z wykształcenia historyk mediewistka, jako badaczka związana z grupą DiMPO zajmuje się kompetencjami cyfrowymi naukowców.

Grażyna Grzeszek
Specjalistka ds. kadr i płac i księgowa. Współpracuje z Panoptykonem od 2021 r. Wielka miłośniczka psów i roweru.

Karolina Iwańska
Prawniczka. Do 2022 r. jeden z filarów zespołu merytorycznego w Panoptykonie, specjalistka od rzecznictwa dotyczącego regulacji platform internetowych i sztucznej inteligencji na poziomie unijnym. Niedawno dołączyła do zespołu European Center for Not-for-Profit Law.

Kasia Iwańska
Graficzka i programistka. Studiowała kulturoznawstwo, fotografię i grafikę. Fundację Panoptykon wspierała jako projektantka i ilustratorka – rysując, tworząc identyfikacje wizualne i kampanie, składając publikacje i wizualizując dane. Bliskie jej sercu były tematy takie jak: prywatność w cyfrowym świecie, otwarte zasoby (creative commons, domena publiczna, open source) czy edukacja medialna i cyfrowa.

Andrzej Jędrzejczak
Z wykształcenia socjolog, zawodowo zajmuje się komunikacją marketingową i public relations. Specjalizuje się w obszarze nowych technologii. Założyciel Fundacji Głośniej wspierającej organizacje społeczne w komunikacji. Współtwórca warszawskiego bloga Pańska Skórka, członek organizacji podróżniczo-pacyfistycznej Servas. Wspiera Panoptykon w relacjach z mediami.

Robert Krasnodębski
Księgowy. Współpracuje z Panoptykonem od 2014 r. Biega maratony.

Paweł Litwiński
Adwokat w kancelarii Barta & Litwiński, doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych. Pomaga nam w sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej i ochrony danych osobowych.

Aleksandra Łuczak-Brydak
Specjalistka Public Relations. Specjalizuje się w doradztwie, planowaniu strategicznym i zarządzaniu projektami komunikacyjnymi z obszarów B2B, B2G, Employer Brandingu oraz w działaniach PR w procesie zmiany i rebrandingu. Przez blisko dekadę związana z sektorem publicznym w obszarze dyplomacji gospodarczej. Z wykształcenia historyczka i socjolożka. Prywatnie entuzjastka wzornictwa i historii designu. Autorka książki Retro Reklama – za kulisami warszawskiego biznesu reklamowego w XIX wieku.

Małgorzata Mączka-Pacholak
Adwokatka w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Specjalizuje się w prawie karnym i w sprawach z zakresu ochrony praw człowieka, w tym w postępowaniach przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu. Reprezentuje nas w sprawie skargi na inwigilację, jaką złożyliśmy do Trybunału w Strasburgu oraz w sporach z policją i służbami specjalnymi o dostęp do informacji publicznej.

Izabela Meyza
Dziennikarka i trenerka edukacji nieformalnej. Absolwentka wiedzy o kulturze i Szkoły Trenerów STOP. Współpracuje m.in. z Centrum Edukacji Obywatelskiej i Forum Dialogu. W Panoptykonie – autorka scenariuszy zajęć dla dzieci w projekcie „Cyfrowa Wyprawka”, trenerka czuwająca nad procesem edukacyjnym w programie BiNGO, czyli bezpieczna organizacja i autorka tekstów.

Jędrzej Niklas
Doktor nauk prawnych. Współpracę z Panoptykonem rozpoczął w 2011 r. i jako członek zespołu zajmował się działalnością rzeczniczą i badaniami. Obecnie jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie w Cardiff i członkiem grupy badawczej Data Justice Lab. Zajmuje się tematem sprawiedliwości społecznej i stosowaniem przez instytucje państwowe nowych technologii.

Artur Pietryka
Adwokat w kancelarii Wardyński i Wspólnicy, współpracownik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (Program Spraw Precedensowych, Monitoring procesu legislacyjnego w obszarze wymiaru sprawiedliwości), członek Obywatelskiego Forum Legislacji. Wspiera nas w sporach z policją i służbami specjalnymi o dostęp do informacji publicznej.

Ewa Podogrodzka-Maruszkin
Adwokat. Wspiera Panoptykon m.in. w relacjach z kontrahentami. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku prawo oraz studiów podyplomowych w zakresie prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Jacek Rakiej
Projektant graficzny. Absolwent kulturoznawstwa. Zainteresowany nowymi technologiami, cyfrowym humanizmem i cyberbezpieczeństwem. Minimalista. Zwolennik przemyślanych rozwiązań. Fundację Panoptykon wspiera jako twórca infografik i animacji.

Marlena Sakowska-Baryła
Doktor nauk prawnych, radca prawny i partner w Sakowska-Baryła, Czaplińska Kancelarii Radców Prawnych Sp.p., redaktor naczelna czasopisma „ABI Expert”, wiceprezeska Stowarzyszenia Praktyków Ochrony Danych i wykładowczyni akademicka, wspiera nas w zakresie prawa ochrony danych osobowych i prawa informacyjnego zwłaszcza w relacji z sektorem publicznym. Swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera Panoptykon w bojach o egzekwowanie RODO.

Jakub Sudra
Grafik, projektant, ilustrator. Właściciel studia graficznego Sudra Grafika, specjalizującego się w identyfikacji wizualnej firm i wydarzeń, ilustracji, projektowaniu publikacji oraz opakowań. Dla Panoptykonu stworzył m.in. animacje, które wykorzystaliśmy w kampanii 1% w 2018 r.

Karolina Szczepaniak
Studentka prawa i trenerka. Związana z Panoptykonem od 2011 r. Lubi pracować z ludźmi. Interesuje się społecznymi skutkami współczesnego nadzoru – głównie w kontekście rozwoju monitoringu wizyjnego i Internetu – oraz tym, jak społeczeństwo nadzorowane funkcjonuje w popkulturze.

Paweł Szczęsny
Admin. Od 2018 r. dzielnie buduje panoptykonową wizję bezpiecznej i niezależnej infrastruktury IT.

Karolina Sztandar-Sztanderska
Socjolożka. Doktorat zrobiła na Uniwersytecie Warszawskim i paryskim Sciences Po. Interesuje się codziennym działaniem państwa, nierównościami w dostępie do usług publicznych i stosowaniem nowych technologii informacyjnych przez państwo. Z Fundacją współpracowała przy badaniu kontrowersyjnej reformy, która wprowadziła profilowanie bezrobotnych w urzędach pracy.

Kamil Śliwowski
Animator i trener edukacji medialnej. Od 2009 r. wspiera działania Panoptykonu związane z Internetem i nowymi technologiami. Prowadzi działania edukacyjne, szkoli. Współpracuje również z Koalicją Otwartej Edukacji, Fundacją Nowoczesna Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Cyfrowym. Prowadzi serwis o otwartych zasobach w sieci.

Karolina Witowska-Ćirlić
Artystka interdyscyplinarna i graficzka. Realizuje projekty z pogranicza rysunku, designu i instalacji. Twórczyni wielu autorskich warsztatów artystycznych oraz projektów społeczno-kulturalnych. Instruktorka arteterapii, pedagożka z doświadczeniem w pracy z młodzieżą i studentami. Zwolenniczka szybkich szkiców i prac w emocjonalnym napięciu. Autorka żartobliwych rysunków – sucharów. Jako graficzka realizuje się we współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury, tworząc kompleksowe identyfikacje projektów. Specjalizuje się w logo, plakatach, ilustracji, małych publikacjach. Prowadziła pracownię rysunku i malarstwa oraz ilustracji w Społecznej Akademii Nauk w Warszawie na Wydziale Grafiki oraz pracowała w szkołach: podstawowej i gimnazjum. Od niedawna związana jest z Teatrem Guliwer.

Michał „rysiek” Woźniak
Od 2009 r. wspiera ekspercko działania Fundacji w temacie Internetu i nowych technologii. Haktywista zajmujący się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownik wolnego oprogramowania, prywatności i anonimowości on-line, współorganizator hakatonów społecznych SocHack, członek-założyciel Warszawskiego Hackerspace’a, członek kolektywu Telecomix. Na co dzień dba o bezpieczeństwo islandzkiego Internetu w ISNIC. Dawniej związany z Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA oraz organizacją OCCRP.

Marianna Wybieralska
Graficzka związana na co dzień z sektorem pozarządowym. Z Panoptykonem współpracowała m.in. przy publikacji Nowa filozofia w ochronie danych osobowych (portfolio).

Maciej Zawadziński
Prezes i współzałożyciel dwóch wrocławskich spółek IT: software house’u Clearcode, specjalizującego się w technologiach marketingowych i reklamowych, oraz platformy Piwik PRO, dostarczającej oprogramowanie do przetwarzania danych w duchu privacy by design. Merytoryczne wsparcie fundacji na polu nowych technologii, konsultant ds. prywatności, technicznych aspektów śledzenia oraz etyki biznesowej.