LUDZIE

Zespół

Rozalia Bielińska
Dominika Chachuła
Justyna Dywańska
Dorota Głowacka
Aleksandra Iwańska
Wojciech Klicki
Filip Konopczyński
Anna Obem
Małgorzata Szumańska
Katarzyna Szymielewicz
Maria Wróblewska

Rozalia Bielińska

stażystka działu prawnego

Angażuje się w nasze działania watchdogowe. Studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Wiceprezeska Koła Naukowego Prawa Nowych Technologii. Interesuje się prawem w kontekście rozwoju technologii, m.in. cyberbezpieczeństwem, sztuczną inteligencją, ochroną prywatności.

Dominika Chachuła

specjalistka komunikacji

Tworzy plany komunikacji działań Panoptykonu w sieci i analizuje jej skuteczność. Przed Panoptykonem koordynowała projekty w agencjach marketingowych. Absolwentka polonistyki z Uniwersytetu Łódzkiego.

Justyna Dywańska

koordynatorka biura

Odpowiada za sferę administracyjną i logistyczną działania organizacji. Realizuje zadania związane z finansami i księgowością, angażuje się w działania fundraisingowe. Absolwentka edukacji artystycznej i medialnej na Uniwersytecie Warszawskim i pedagogiki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Dorota Głowacka

specjalistka ds. rzecznictwa i litygacji

Specjalizuje się w precedensowych sprawach sądowych i rzecznictwie dotyczącym regulacji platform internetowych. Interesuje się swobodą wypowiedzi i ochrony prywatności w sieci. Przez kilka lat prowadziła Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Absolwentka prawa na Uniwersytecie Łódzkim, na którym ukończyła również studia doktoranckie.

Aleksandra Iwańska

koordynatorka projektów komunikacyjnych

Zajmuje się zarządzaniem i realizacją projektów komunikacyjnych. Koordynuje produkcję podcastu Panoptykon 4.0 i kampanię 1,5%, opiekuje się nad bazą ponoptykonowych kontaktów. Studiuje Zarządzanie Informacją w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

Wojciech Klicki

specjalista ds. monitoringu i rzecznictwa

Specjalizuje się w monitoringu procesu legislacyjnego i działaniach rzeczniczych w Polsce, przede wszystkim w temacie nadzoru ze strony państwa i służb. Przygotowuje analizy prawne i prowadzi sprawy sądowe, w których domaga się m.in. kontroli nad inwigilacją. Prowadzi podcast Panoptykon 4.0. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim.

Filip Konopczyński

prawnik, specjalista ds. regulacji sztucznej inteligencji i nowych technologii

Odpowiada za monitoring i analizę regulacji sztucznej inteligencji oraz nowych technologii. Prowadzi działania rzecznicze, przygotowuje raporty, badania i analizy, współpracuje z mediami, sektorem publicznym oraz prywatnym. Stypendysta German Marshall Fund of the US i Visegrad Insight, pracował m.in. dla NASK, IDEAS NCBR, OKO.PRESS czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Absolwent prawa i kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Anna Obem

dyrektorka zarządzająca, członkini zarządu

Odpowiada za zarządzanie organizacją i finanse. Copywritersko wspiera działania komunikacyjne. Przed Panoptykonem koordynatorka projektów w Fundacji Ashoka w Polsce. Ukończyła afrykanistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Małgorzata Szumańska

producentka kreatywna, wiceprezeska

Współzałożycielka Fundacji Panoptykon. Czuwa nad tworzeniem nowych publikacji i projektami fundraisingowymi, angażuje się w działania komunikacyjne. Interesuje się społecznymi konsekwencjami wnikania nowych technologii w codzienne życie. Ukończyła prawo i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Katarzyna Szymielewicz

dyrektorka ds. strategii i rzecznictwa, prezeska

Współzałożycielka Fundacji Panoptykon. Czuwa nad strategią organizacji i kierunkami działania. Koordynuje działania rzecznicze na rzecz lepszej regulacji firm technologicznych w Polsce i na poziomie UE. Zwraca uwagę na zagrożenia, jakie powoduje model biznesowy big techów. Prowadzi podcast Panoptykon 4.0 i publikuje w opiniotwórczych mediach. Członkini międzynarodowej sieci przedsiębiorców społecznych Ashoka. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim i studia o rozwoju w School of Oriental and African Studies.

Maria Wróblewska

szefowa działu komunikacji

Odpowiada za strategię komunikacji, wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju komunikacji i testowanie nowych formatów komunikacji. Przed Panoptykonem pracowała w agencjach reklamowych. Ukończyła iberystykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Fot. Leszek Holf-Zych

Współpracownicy

Andrzej Byszewski
Urszula Dobrzańska
Grażyna Grzeszek
Karolina Iwańska
Robert Krasnodębski
Paweł Litwiński
Małgorzata Mączka-Pacholak
Izabela Meyza
Piotr Sapieżyński
Jakub Sudra
Paweł Szczęsny
Kamil Śliwowski
Karolina Witowska
Michał „rysiek” Woźniak
 

Andrzej Byszewski

Od 2018 r. niezastąpiony lekarz panoptykonowego sprzętu IT.

Urszula Dobrzańska

Redaktorka językowa i korektorka współpracująca z Fundacją od 2010 r. – także jako autorka tekstów. Prowadzi bloga O dystopiach.

Grażyna Grzeszek

Specjalistka ds. kadr i płac i księgowa. Współpracuje z Panoptykonem od 2021 r. Wielka miłośniczka psów i roweru.

Karolina Iwańska

Specjalistka od rzecznictwa dotyczącego regulacji platform internetowych i sztucznej inteligencji na poziomie unijnym w European Center for Not-for-Profit Law. Wcześniej w tej roli w Fundacji Panoptykon.

Robert Krasnodębski

Księgowy. Współpracuje z Panoptykonem od 2014 r. Biega maratony.

Paweł Litwiński

Adwokat w kancelarii Barta & Litwiński, doktor nauk prawnych specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych. Pomaga nam w sprawach dotyczących dostępu do informacji publicznej i ochrony danych osobowych.

Małgorzata Mączka-Pacholak

Adwokatka w Kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy, wiceprzewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. Reprezentuje nas w sprawie skargi na inwigilację, jaką złożyliśmy do Trybunału w Strasburgu oraz w sporach z policją i służbami specjalnymi o dostęp do informacji publicznej.

Izabela Meyza

Dziennikarka, trenerka edukacji nieformalnej, mediatorka. Autorka scenariuszy zajęć dla dzieci w projekcie „Cyfrowa Wyprawka” Fundacji Panoptykon, trenerka czuwająca nad procesem edukacyjnym w programie BiNGO, czyli bezpieczna organizacja i autorka tekstów.

Piotr Sapieżyński

Haker i badacz na Uniwersytecie Northeastern w Bostonie. Specjalizuje się w audytach automatycznych systemów podejmowania decyzji. Wspiera Panoptykon w projektach dotyczących śledzącej reklamy w Internecie.

Jakub Sudra

Grafik, projektant, ilustrator. Właściciel studia graficznego Sudra Grafika, specjalizującego się w identyfikacji wizualnej firm i wydarzeń, ilustracji, projektowaniu publikacji oraz opakowań. Tworzy  oprawę graficzną działań komunikacyjnych i kampanii fundraisingowych Panoptykonu.

Paweł Szczęsny

Admin. Od 2018 r. dzielnie buduje panoptykonową wizję bezpiecznej i niezależnej infrastruktury IT.

Kamil Śliwowski

Animator i trener edukacji medialnej. Od 2009 r. wspiera działania Panoptykonu związane z Internetem i nowymi technologiami, przez kilka lat jako członek zespołu. Prowadzi działania edukacyjne, szkoli. Autor serwisu Otwarte Zasoby.

Karolina Witowska

Artystka interdyscyplinarna i graficzka związana z Teatrem Guliwer. Realizuje projekty z pogranicza rysunku, designu i instalacji. Twórczyni wielu autorskich warsztatów artystycznych oraz projektów społeczno-kulturalnych. Instruktorka arteterapii, pedagożka z doświadczeniem w pracy z młodzieżą i studentami. Autorka oprawy graficznej panoptykonowych publikacji.

Michał „rysiek” Woźniak

Od 2009 r. wspiera ekspercko działania Fundacji w temacie Internetu i nowych technologii. Haktywista zajmujący się prawami człowieka w erze cyfrowej, orędownik wolnego oprogramowania, prywatności i anonimowości on-line, współorganizator SocHack, członek-założyciel Warszawskiego Hackerspace’a, członek kolektywu Telecomix. Na co dzień dba o bezpieczeństwo islandzkiego Internetu w ISNIC. Dawniej związany z Laboratorium Technik Mobilnych BRAMA oraz OCCRP.

(Współ)pracowali z nami

Weronika Adamska, Marcin Antas, Dominik Batorski, Beata Biel, Wojtek Bogusz, Wojciech Budzisz, Syd Breslauer, Piotr Chuchla, Michał „czesiek” Czyżewski, Piotr Fiorek, Roch Forowicz, Agata Foryciarz, Mateusz Godala, Klaudia Grabowska, Barbara Gubernat, Natalia Hartung, Kasia Iwańska, Andrzej Jędrzejczak, Krzysztof Juruś, Dominika Krzywotulska-Grydlik, Aleksandra Łuczak-Brydak, Natalia Mileszyk, Jędrzej Niklas, Artur Pietryka, Jacek Rakiej, Grzegorz Prujszczyk, Marlena Sakowska-Baryła, Abdulkadir Furkan Şanlı, Krzysztof Siewicz, Radosław Stolarczyk, Monika Susałko, Karolina Szczepaniak, Karolina Sztandar-Sztanderska, Anna Walkowiak, Marianna Wybieralska, Maciej Zawadziński