Stanowisko Konfederacji Lewiatan, Fundacji Panoptykon oraz Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska w sprawie rozporządzenia CSAM

20.06.2024

Zgodnie z nową propozycją Prezydencji Belgijskiej, komunikatory będą musiały wykrywać znane i nieznane przypadki CSAM oraz groomingu poprzez detekcję prowadzoną na treściach wizualnych i adresach URL (lecz nie plikach audio i wiadomościach tekstowych). Ponadto, nowa propozycja zakłada równie wykrywanie znanych przypadków CSAM za pomocą kryptograficznego i percepcyjnego hashowania obrazu oraz wykrywanie nowych, nieznanych przypadków CSAM przy użyciu sztucznej inteligencji.

Wnioskodawcy twierdzą, że dane objęte szyfrowaniem od końca do końca (end-to-end encryption, E2EE) nie wchodzą w zakres proponowanego nakazu detekcji, ponieważ odbywa się ona poprzez mechanizm tzw. „upload moderation” (tj. przed zastosowaniem protokołu E2EE) i jest zależna od zgody użytkownika. Jeśli jednak użytkownik odmówi zgody, nie będzie już mógł wysyłać zdjęć, filmów ani adresów URL za pośrednictwem danego komunikatora posługującego się E2EE.