152 blogerów aresztowanych w 2010 r.

Artykuł
30.12.2010
2 min. czytania
Tekst

Liczbę tę podaje opublikowany 30 grudnia 2010 r. raport Reporterów Bez Granic pt. Journalists in 2010 - targets and bargaining chips.  Wynika z niego, że prześladowanie blogerów i internautów oraz cenzura Internetu stają coraz bardziej powszechne. Oprócz 152 aresztowań, przynajmniej 52 blogerów padło w 2010 r. ofiarą pobicia. Reporterzy Bez Granic zajmują się obecnie sprawą wyjaśnienia okoliczności śmierci młodego blogera z Egiptu, Khaleda Mohammeda Saida, który w czerwcu 2010 r. został aresztowany przez dwóch policjantów w cywilu w kafejce internetowej. Said został wyprowadzony na zewnątrz i dotkliwie pobity. Niedługo po tym zdarzeniu, pojawiły się informacje, że interwencja policji była odwetem za umieszczenie przez internautę filmu w sieci, który wskazywał, że funkcjonariusze policji byli zaangażowani w handel narkotykami.

Ceznura internetu ma się dobrze

Według autorów raportu, obecnie 62 kraje stosują narzędzia umożliwiające filtrowanie i cenzurowanie sieci. Cenzura internetu przybiera dziś nowe formy. Państwa wykorzystują m.in. agresywną propagandę on-line, rośnie także liczba inspirowanych przez rządy ataków hakerskich na prywatne konta użytkowników np. portali społecznościowych, które mają za zadanie uciszyć internautów głoszących niewygodne poglądy.  Co gorsza, Reporterzy Bez Granic alarmują, że problem cenzury w sieci nie dotyczy jedynie represyjnych reżimów, ale także „państw demokratycznych”, które coraz częściej wprowadzają prawo ograniczające swobodę wypowiedzi w internecie. Dobrym przykładem z podwórka UE są chociażby Węgry, które w ostatnich miesiącach wprowadziły kontrowersyjną ustawę medialną, w której powołano m.in. Radę ds. Mediów, wybieraną przez parlament, która ma prawo nakładać wysokie kary za "niezrównoważone politycznie" publikacje, także te ukazujące się w Internecie (zob. „Jak nas będą karać, będziemy krzyczeli” Węgierski Rząd walczy z mediami). 

Zobacz pełny Raport Reporterów Bez Granic

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.