Panoptykon nawołuje do działania przeciwko retencji danych na 27C3

Artykuł
01.01.2011
1 min. czytania
Tekst
Image

Fundacja Panoptykon zagościła na Chaos Communication Congress – największym w Europie spotkaniu środowisk hakerskich, które co roku wydarza się w Berlinie. Dwudziesty siódmy kongres odbywał się pod wiele mówiącym hasłem „Przychodzimy w pokoju” (we come in peace). Hakerzy, dziennikarze, aktywiści, a nawet politycy dyskutowali przez cztery dni o konfliktach, które zagrażają wolności w cyfrowym świecie, wyzwaniach na 2011, technologicznych odkryciach dokonanych w 2010 i strategiach działania. Wykłady i dyskusje były nagrywane, można je wciąż obejrzeć na stronie 27C3.

We współpracy z dwoma innymi organizacjami z grona European Digital Rights przygotowaliśmy godzinny wykład na temat retencji danych. W składzie Katarzyna Szymielewicz (Panoptykon), Axel Arnbak (Bits of Freedom), Patrick Breyer (AK Vorrat) i Ralf Bendrath (AK Vorrat) wyjaśnialiśmy, dlaczego 2011 będzie kluczowym rokiem w walce przeciwko blankietowej retencji danych i masowej inwigilacji społeczeństwa. Komisja Europejska przygotowuje na marzec 2011 raport z ewaluacji Dyrektywy Retencyjnej (2006/24/WE). W ciągu sześciu miesięcy możemy się spodziewać oficjalnego projektu rewizji Dyrektywy. W Brukseli trwa intensywne starcie polityków, lobbystów i organizacji pozarządowych, reprezentujących naturalnie dość sprzeczne interesy.

Żeby uzyskać wymierny wpływ na wynik tego procesu, społeczeństwo obywatelskie musi się zmobilizować i do marca zorganizować kampanię przeciwko blankietowej retencji danych na skalę europejską. Powinniśmy zebrać informacje na temat wykorzystywania retencji danych w różnych krajach UE, przygotować własny raport-cień, uświadomić mediom z jak ważnym procesem politycznym mamy do czynienia. To ogromna praca, w której nie tylko hakerzy mogą być pomocni. W Berlinie udało nam się zorganizować dwa spotkania aktywistów i sformułować wstępny plan działania. Teraz trzeba "tylko" zacząć go wdrażać. Zachęcamy do włączenia się!

Slajdy użyte w prezentacji

Nagranie video

Linki i dokumenty

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Administratorem twoich danych jest Fundacja Panoptykon. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy dane osób subskrybujących newsletter, znajdziesz w naszej Polityce prywatności.