Prapremiera Podcastu Panoptykonu

Artykuł
Katarzyna Szymielewicz

Od dziś możecie nas nie tylko czytać, ale również regularnie słuchać – jedząc śniadanie, stojąc w korku, ćwicząc czy grabiąc jesienne liście. Ruszamy z podcastem Panoptykonu, w którym rozmawiamy o tym, co dzieje się, gdy człowiek spotyka się z technologią. Jak zmienia ona nasze życie, jakie problemy rozwiązuje, a jakie tworzy, gdzie znaleźć na nie remedium. W szukaniu nowych perspektyw pomogą nam nasi goście – programiści, specjaliści od reklamy, psycholodzy, filozofowie i pisarze.

W Wasze ręce oddajemy trzy odcinki podcastu, które nagraliśmy w ciągu ostatnich miesięcy. Zachęcamy do odsłuchania, krytyki, oraz – co niemniej ważne – do pomocy w wyborze tytułu serii (ankieta). Na Wasze głosy czekamy do niedzieli, 11 listopada 2018 r.

Odcinek 1: Co wie o Tobie Google? Rozmowa z Cezarym Glijerem

(brak transkrypcji)

Z Cezarym Glijerem, szefem działu SEO w K2 Media, rozmawialiśmy o tym, co wie o nas 20-letni Google i co planuje w najbliższym czasie.

Odcinek 2: Jak działa reklama w Internecie? Rozmowa z Maciejem Zawadzińskim

(dostępny również w formie transkrypcji)

Maciej Zawadziński, prezes i współzałożyciel spółek IT, Clearcode i Piwik PRO, zaprosił nas za kulisy reklamy w Internecie.

Odcinek 3: O statystyce, Facebooku i mikrotargetowaniu. Rozmowa z Dominikiem Batorskim

(transkrypcja gotowa w 2/3)

Dominik Batorski, socjolog i adiunkt w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim, wyjaśnił, gdzie jkończy się statystyka, a zaczyna mikrotargetowanie i dlaczego Facebook jest w tym mistrzem.

Przypominamy również o odcinku specjalnym, z Aleksandrą Przegalińską, która na antenie Radia Wolna Kultura opowiadała nam, jak badacze sztucznej inteligencji podchodzą do RODO. Pozostałe odcinki możecie odsłuchać na soundcloud.com. Na kolejne nie będziecie musieli czekać długo - z końcem listopada zaczynamy regularną emisję, dzięki pomocy radia Tok.fm, które użyczyło nam studia oraz miejsca na serwerach na kolejne odcinki.

Czekamy na Wasze komentarze, uwagi, propozycje gości i tematów, które Was interesują!

A jeżeli macie chwilę wolnego – pomóżcie nam dokończyć transkrypcję brakujących odcinków. Czekamy na maile na skrzynce: fundacja@panoptykon.org. Za dotychczasową pomoc serdecznie dziękujemy: Karolinie Jar, Sylwii Sieczkowskiej, Tomaszowi Zającowi, Przemysławowi Malinowskiemu oraz Grzegorzowi Skrzypkowskiemu.

Komentarze

Bardzo się cieszę, że pojawił się podcast! Mam tylko taką techniczną troskę - w tym momencie nagrania nie są dostępne do ściągania, nie mogę więc je słuchać offline. Oprócz tego, ponieważ umieszczone są na zewnętrznym serwisie, muszę akceptować politykę prywatności tego serwisu, co nie jest dużą sprawą, ale jednak jest to jakiś tam faktor, wpływający na prywatność.

Także mam pytania dotyczące licencji Creative Commons - na tej stronie jest zaznaczone, że "Materiały na stronie panoptykon.org są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach 3.0 PL". Czy dotyczy to także podcastu?

Przepraszam, już znalazłem odpowiedź co do licencji: na SoundCloudzie jest zaznaczona licencja cc by-sa. W praktyce jednak bez możliwości ściągania pliku tą licencję trudno stosować:)

@setThemFree - zanim padło na soundcloud walczylismy przez parę godzin z Archive, ale udało nam się dodać tylko jeden odcinek (https://archive.org/details/PodkastPanoptykonOdcinek1CoWieONasGoogleCeza...), edytor tekstu mocno strajkował, a przy wgrywaniu kolejnych wywalał błąd. Postaramy się znaleźć jakieś inne rozwiązanie.
@Kuba - na razie pominęliśmy RSS ze względu na zmianę miejsca publikacji kolejnych odcinków, ale dobrze, że przypominasz.

@Maria Wróblewska, dziękuję za odpowiedź i za linka, jestem w trakcie sciągania:)

Też od razu pomyślałem o archive.org jako alternatywie soundcloudu. Szkoda, że edytor nie działa wystarczająco dobrze. Teoretycznie można wgrywać pliki audio bezpośrednio na stronę Panoptykona (i odtwarzać za pomocą zwykłego tagu html5 audio) lub wykorzystać archive.org tylko jako hosting dla plików, a pełne opisy zostawiać na Panoptykonie, po prostu podając linka do nich z archive'a... Dzielę się tylko pomysłami, oczywiście, nic nie narzucam.

Tak czy tak podcast jest, z przyjemnośćią słucham i będę się nim dzielił.

P.S. Dowiedziałem się o tym podcaście dzięki temu, że strona Panoptykona ma RSS, co jest bardzo wygodne.

Dodaj komentarz