Czy w nadchodzącym roku czeka nas „Trzęsienie danych”?

Artykuł
02.12.2014
3 min. czytania
Tekst
Image

Rozwój technologii ma swoją cenę: nasze dane są na każdym kroku zbierane przez państwo i firmy, które na tym zarabiają. Utrata kontroli nad informacją może dotyczyć każdego z nas, dlatego warto wiedzieć, jakie zagrożenia się z tym wiążą i jak się przed nimi bronić. Zdobycie tej wiedzy w prosty i ciekawy sposób umożliwi tworzona przez nas gra – „Trzęsienie danych”. Do końca roku zbieramy brakujące środki na jej produkcję. Bardzo liczymy na wsparcie wszystkich osób, które kibicują naszym edukacyjnym działaniom i… mają ochotę zagrać w „Trzęsienie danych”.

Czym jest „Trzęsienie danych”?

Organizując warsztaty i spotkania na temat prywatności i bezpieczeństwa w sieci, szukaliśmy metody, która w prosty i ciekawy sposób pomoże wyjaśnić zagrożenia związane z masowym gromadzeniem danych i profilowaniem. Tak pojawił się pomysł na grę. „Trzęsienie danych” będzie grą karcianą dla młodzieży i dorosłych, w którą będzie mogło zagrać od 2 do 4 osób. Nie będzie wymagać zaawansowanej wiedzy technicznej, a już kilka rund wystarczy, by nauczyć się, jak na co dzień unikać pułapek, które zastawiają na nas „pożeracze danych”. Sukces w grze będzie zależał od tego, jak dobrze każdy z graczy przygotuje się na nadchodzące zagrożenia. Jak w życiu, możliwości obrony będą zależeć od inwestycji w nowe kompetencje i narzędzia oraz od trudnych wyborów między wygodą a bezpieczeństwem. Gra będzie gwarantować nie tylko dobrą zabawę, ale również dawać odpowiedzi na pytania, jak lepiej chronić swoją prywatność w codziennym życiu. Karty będą zawierać linki do artykułów w sieci z dodatkowymi informacjami i poradami. Gotową grę, opis działania i grafikę opublikujemy na licencji CC BY-SA 3.0. Dzięki temu każdy będzie mógł ją rozbudować lub na jej bazie stworzyć nową grę. „Trzęsienie danych” jest projektowane tak, by można było dodawać kolejne talie kart z nowymi wydarzeniami i sposobami obrony.

Wesprzyj „Trzęsienie danych” i wybierz szkołę, do której trafi

Nad „Trzęsieniem danych” pracujemy od wielu miesięcy – obecnie kończymy prace nad projektem (efekty możecie zobaczyć na ilustracjach). Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji uzyskaliśmy część potrzebnych środków. To jednak za mało (ministerstwo nie zapewnia 100% finansowania), by wydać grę i dostarczyć ją osobom, które mogłyby z niej korzystać. Dlatego właśnie potrzebujemy Twojego wsparcia! Na portalu Wspieram.to uruchomiliśmy akcję crowdfundingową. Liczymy, że w ten sposób uda nam się zebrać brakującą kwotę, czyli 8000 zł. Dzięki zebranym środkom nie tylko wyprodukujemy co najmniej 1000 egzemplarzy gry „Trzęsienie danych”, składających się z zestawu kart, instrukcji i słowniczka trudnych pojęć, ale również przekażemy je przynajmniej kilkudziesięciu szkołom i innym placówkom edukacyjnym na terenie całej Polski. Każdy pakiet, który trafi do takiej instytucji, będzie się składał z:

  • 8 egzemplarzy gry „Trzęsienie danych”;
  • instrukcji z pomysłami, jak wykorzystać grę na zajęciach;
  • zestawu plakatów o bezpieczeństwie w Internecie i ochronie prywatności;
  • ulotki z informacjami o innych produktach edukacyjnych Fundacji Panoptykon.

O wyborze instytucji, do których trafią specjalne pakiety edukacyjne, będę współdecydować osoby, które wesprą finansowo nasz projekt. Przewidzieliśmy dla nich również egzemplarze „Trzęsienia danych”, możliwość wzięcia udziału w testach beta tej gry i inne nagrody. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie Wspieram.to. Produkcję gry można wesprzeć również, przekazując darowiznę na nasze konto, jednak kwota ta nie będzie widoczna w „crowdfuningowej” skarbonce, a my nie będziemy mogli zrewanżować się nagrodą.

Akcja potrwa do końca grudnia. Bardzo liczymy na Twoje wsparcie! Ty również masz wpływ na to, czy w nadchodzącym roku czeka nas „Trzęsienie danych”. Wszelkie pytania możecie kierować na adres: fundacja@panoptykon.org.

Patronem naszej akcji jest Dziennik Internautów.

Newsletter

Otrzymuj informacje o działalności Fundacji

Twoje dane przetwarza Fundacja Panoptykon w celu promowania działalności statutowej, analizy skuteczności podejmowanych działań i ewentualnej personalizacji komunikacji. Możesz zrezygnować z subskrypcji listy i zażądać usunięcia swojego adresu e-mail. Więcej informacji o tym, jak przetwarzamy twoje danejakie jeszcze prawa ci przysługują, w Polityce prywatności.